Kolejna tura rozmów nauczycieli z rządem. Czy dojdzie do strajku?

2019-04-05 14:01:40(ost. akt: 2019-04-05 14:12:36)
W piątek (5 kwietnia) o godzinie 8:00 na rozmowach ostatniej szansy spotkali się przedstawiciele nauczycielskich związków zawodowych i członkowie rządu. Po kilku godzinach rozmowy zostały przerwane.
W przypadku braku porozumienia, już w poniedziałek (8 kwietnia) rozpocznie się bezterminowy strajk, a część szkół i przedszkoli zostanie zamkniętych.

Co mogą zrobić rodzice, gdy placówki będą zamknięte?

Strajk nauczycieli wszystkim rodzicom spędza sen z powiek. Wielu rodziców nie wie, co może zrobić jeśli szkoła lub przedszkole zostanie nagle zamknięta.

ZUS radzi: jeśli nagle zamknięto żłobek, przedszkole, czy szkołę rodzic może zostać w domu z dzieckiem i skorzystać z zasiłku opiekuńczego.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko osobom zatrudnionym na umowę o pracę, ale także tym, które są objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym w ZUS, np. pracujący na umowie zlecenie lub prowadzą własną działalność gospodarczą.

Wystarczy złożyć do pracodawcy oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu takiej placówki oraz wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego.

— Choć miasto nie jest stroną tego konfliktu, staramy się przygotować do strajku — mówi Marek Maludziński, Główny Specjalista ds. oświaty Urzędu Miasta w Braniewie. — Odbyły się spotkania z dyrektorami szkół. Na tę chwilę nie jest zagrożony egzamin 8-klasisty, natomiast niepewna jest sytuacja jeśli chodzi o egzamin gimnazjalny, ponieważ muszą być na nim obecni obserwatorzy z zewnątrz. W szkołach, gdzie już dziś nauczyciele zadeklarowali, że nie będą strajkować, odbędą się zajęcia opiekuńcze. Na pewno będzie funkcjonowała zerówka w Szkole Podstawowej nr 6. Zapewniliśmy też miejsca w przedszkolach niepublicznych dla podopiecznych naszych placówek. Tych miejsc nie starczy dla wszystkich, z związku z powyższym od poniedziałku w Braniewskim Centrum Kultury, Miejskiej Bibliotece Publicznej i Miejskim Ośrodku Sportu od rana będą się odbywały zajęcia dla dzieci.


W piątek dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 wystosowała za pomocą dziennika elektronicznego informację do rodziców:
"Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Senatu RP w Braniewie informuje, że w związku z zagrożeniem ogłoszenia strajku, od dnia 8 kwietnia do odwołania przewiduje się problemy z zapewnieniem opieki nad dziećmi.
Dzięki działaniom Burmistrza Miasta Braniewa w Braniewskim Centrum Kultury, Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz w Miejskim Ośrodku Sportu od godz. 8:00 będą prowadzone zajęcia przez pracowników tychże instytucji.
Dyrektor Szkoły
Ewa Siejk"

Dyrektorzy szkół ostrzegają przed strajkiem:

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ania22 #2735306 | 93.105.*.* 20 maj 2019 21:27

  Hej, poznam Pana na dyskretne spotkania. Mam 22 lata, jestem po rozwodzie i nie chcę już faceta na dłuższy związek. Złap mnie pod loginem ania22 na portalu randkowym: czatkobiet.pl

  odpowiedz na ten komentarz

 2. obserwator #2711790 | 95.160.*.* 8 kwi 2019 11:12

  Popieram strajk nauczycieli.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5