Mężczyźni przeciw przemocy

2018-12-05 08:00:00(ost. akt: 2018-12-05 11:43:29)
Braniewo\\\ Zespół Interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie informuje, że w ramach Ogólnoświatowej Kampanii „Biała Wstążka” 10 grudnia odbędą się Dni Otwartych Drzwi dla osób doświadczających przemocy.
Kampania „Biała Wstążka” została stworzona przez mężczyzn, którzy sprzeciwiają się przemocy wobec kobiet.
Nosząc białą wstążkę zobowiązujesz się, że: nigdy nie będziesz sprawcą przemocy wobec kobiet, będziesz reagował widząc przemoc wobec kobiet.
Kampania trwa od 25 listopada do 10 grudnia. W dniu zakończenia kampanii obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. 10 grudnia na terenie naszego miasta rozdawane będą przez młodzież białe wstążki wraz ulotkami informującymi o Kampanii.

Mężczyźni przeciw przemocy — Przyłącz się!
Jeżeli:
— widzisz, że kobieta jest napastowana przez mężczyznę (fizycznie lub słownie) na ulicy, w miejscu pracy, na imprezie,
— słyszysz krzyk i awanturę "za ścianą",
— widzisz u Twojej koleżanki z pracy, sąsiadki lub znajomej ślady przemocy albo podejrzewasz, że może doświadczyć przemocy fizycznej lub psychicznej.
Zareaguj, udziel pomocy!
— Zawiadom policję lub skontaktuj się z Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia".
— Przekaż numer telefonu Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie kobiecie, która doświadcza przemocy! Powiedź jej, że może liczyć na Ciebie.
— Zwróć uwagę mężczyźnie, który w Twojej obecności zachowuje się niewłaściwie wobec kobiety. Pokaż, że nie akceptujesz żadnej formy przemocy wobec kobiet.
— Nie śmiej się z seksistowskich dowcipów. One często prowadzą do przemocy fizycznej.
— Rozmawiaj z mężczyznami na temat przemocy wobec kobiet .
— Nigdy nie usprawiedliwiaj sprawcy przemocy.
— Wspieraj organizacje działające na rzecz walki z przemocą wobec kobiet.
Twoja reakcja może uratować zdrowie i życie kobiety!
Policja: 997, 112.
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia": 801 120 002, 22 666 28 50.
Centrum Praw Kobiet: 22 621 35 37.

Przemoc to:
każde zachowanie, które nas poniża, narusza nasze prawa i powoduje psychiczne lub fizyczne cierpienie. Nie musi wiązać się z fizycznymi obrażeniami. Przemoc w rodzinie może przybrać różne formy, ale każda z nich stanowi zagrożenie i jest niezgodna z prawem.

Formy przemocy:
— fizyczna — popychanie, uderzanie, wykręcanie rąk, duszenie, kopanie, spoliczkowanie, bicie, szarpanie, obezwładnienie, przytrzymywanie, szczypanie, parzenie, użycie broni;
— psychiczna — wyśmiewanie, izolacja, wyzwiska, ośmieszanie, groźby, kontrolowanie, ograniczenie kontaktów z innymi osobami, krytykowanie, poniżanie, demoralizacja, ciągłe niepokoje, domaganie się posłuszeństwa, zawstydzanie, oskarżenie, szantażowanie;
— seksualna — wymuszanie współżycia seksualnego lub nieakceptowanych pieszczot i praktyk seksualnych, zmuszanie do oglądania pornografii;
— ekonomiczna — uniemożliwianie dostępu do rodzinnych środków finansowych i możliwości ich pozyskania (np. odbieranie zarobionych pieniędzy, uniemożliwianie podjęcia pracy zarobkowej);
— zaniedbanie — stosują ją najczęściej osoby dorosłe wobec dzieci i osób starszych, jest to niezaspokajanie ich podstawowych potrzeb emocjonalnych i fizycznych, w przypadku odrzucenia emocjonalnego dziecka, braku zainteresowania jego rozwojem, sytuacją życiową, problemami, a także stanem zdrowia i higieną. Zaniedbanie to także niezaspokajanie potrzeb żywieniowych i związanych z ubiorem.

Nie zwyciężymy przemocy wobec kobiet bez Twojego udziału!
Dlaczego Biała Wstążka?
Biała Wstążka to znak protestu mężczyzn przeciw przemocy wobec kobiet. Nosząc ją zobowiązujesz się, że:
— nigdy nie będziesz sprawcą przemocy wobec kobiet
— będziesz reagował widząc przemoc wobec kobiet

10 grudnia — Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka kończy coroczną międzynarodową kampanię 16 Dni Przeciw Przemocy ze względu na płeć, rozpoczynającą się 25 listopada, w Międzynarodowym Dniu Przeciw Przemocy Wobec Kobiet.

Obrazek w tresci


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5