Więcej nas łączy, niż dzieli

2018-09-27 13:00:00 (ost. akt: 2018-09-27 10:41:31)
POWIAT \\\ „Dziedzictwo kulturowe Prus Wschodnich – historia łączy” – pod takim hasłem odbyło się kolejne polsko-rosyjskie seminarium popularno-naukowe. Seminarium nawiązywało do poprzedniego, zorganizowanego z inicjatywy starosty Leszka Dziąga.
Seminarium zorganizowało Towarzystwo Miłośników Braniewa przy współpracy Agencji do Spraw Współpracy Międzynarodowej i Międzyregionalnej Obwodu Kaliningradzkiego. Współorganizatorem zadania był Powiat Braniewski.
Obecne seminarium poświęcone było także dawnym Prusom Wschodnim, a tytuł seminarium brzmiał „Prusy Wschodnie – dziedzictwo kulturowe bez granic”.
— To kolejny, ważny krok, do lepszego poznania historii Prus Wschodnich, a tym samym do zbadania tożsamości tych ziem, podzielonych po II wojnie światowej pomiędzy Polskę a obecny Obwód Kaliningradzki — mówi starosta braniewski Leszek Dziąg. — To nie tylko okazja do wymiany doświadczeń, zacieśnienia współpracy, nawiązania nowych kontaktów. To przede wszystkim pokazanie, że więcej nas łączy, niż dzieli. Łączy nas na przykład wspólna historia tych ziem, zamieszkiwanych dzisiaj przez Polaków i Rosjan, a dawniej przez Niemców.
Wśród prelegentów był Albert Adylow – kierownik Muzeum Historycznego w Gwardziejsku działającego przy Bibliotece im. Aleksandra Tiffonowicza Twardowskiego. Tytuł przygotowanej prezentacji brzmiał „Zamki gotyckie w Obwodzie Kaliningradzkim”.
Kolejnym referentem był Rafał Mieczkowski – absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, członek TMB. Wygłosił on wykład „Echa I Wojny Światowej w Prusach Wschodnich”.
Następnie wystąpiła dr Larysa Kołobkowa – pracownik naukowy Uniwersytetu im. I. Kanta. Jej prezentacja nosiła tytuł „Polskie słowo drukowane w Królewcu w XVI w.”. Prelegentka wygłosiła wykład – ku zaskoczeniu słuchaczy – w czysto polskim języku.
Na zakończenie seminarium wykład wygłosił Stanisław Achremczyk – profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, długoletni Dyrektor Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, a obecnie Prezes Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Tytuł wykładu brzmiał „Wielokulturowość Prus Wschodnich”. Podsumowując seminarium uczestnicy uznali, że takie spotkania prowadzą do zbliżenia i pogłębienia przygranicznych kontaktów, a także pozwalają na kultywowaniu wspólnych tradycji dziedzictwa kulturowego.


Tuż przed rozpoczęciem sympozjum z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Braniewa odsłonięta została na ogrodzeniu byłego kirkutu (naprzeciw Urzędu Miasta w Braniewie) płyta pamiątkowa poświęcona Honorowemu Obywatelowi Braniewa Jacobowi Jacobsonowi. Płyta została ufundowana w 160. rocznicę jego śmierci. Cmentarz żydowski istniał w tym miejscu od lat 40-tych XIX w. Został sprofanowany przez nazistów w dniach 9/10 listopada 1938 r. Fundatorem pamiątkowej płyty jest burmistrz Braniewa oraz TMB.
Jacob Jacobson (1807-1858) urodził się w rodzinie żydowskiej w Królewcu. Był absolwentem wydziału lekarskiego słynnej Albertyny. Jego brat również był lekarzem i pracował w Królewcu. Jaocobson był długoletnim dyrektorem szpitala św. Andrzeja w Braniewie (na obecnej ulicy Armii Krajowej). Spędził w mieście 27 lat swojego życia. Za wielkie zaangażowanie w zwalczaniu epidemii cholery w nadano mu w roku1853 tytuł Honorowego Obywatela Miasta Braniewa. Jego śmierć w roku 1858 opłakiwało całe braniewskie społeczeństwo.

Pamięci Jacoba Jacobsona:

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5