TRÓJSTRONNA WYMIANA MŁODZIEŻY

2018-04-27 12:07:44(ost. akt: 2018-04-30 09:05:04)

Autor zdjęcia: Archiwum LO

W dniach 08.04 – 14.04.2018 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Feliksa Nowowiejskiego w Braniewie odbyła się Trójstronna Wymiana Młodzieży w ramach projektu „Drei Partner für den Schüleraustausch”.
Projekt ten był współfinansowany przez organizację Polsko – Niemiecka Wymiana Młodzieży w Warszawie. Gwarantuje on wymianę uczniów, tym samym dając możliwość wymiany doświadczeń edukacyjnych wśród młodego pokolenia. Ponadto rozwija tak ważny w naszych czasach dialog międzykulturowy na rzecz porozumienia polsko – rosyjsko – niemieckiego.

Trzy zaangażowane placówki oświatowe to:
- Średnia Szkoła Ogólnokształcąca nr 1 im. S.I. Guseva w Gusievie (Rosja),
- Gymnasium „Geschwister Scholl” w Gardelegen (Niemcy),
- Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Nowowiejskiego w Braniewie (Polska).

Tematem projektu była praca na temat wielokulturowości w Europie „Europa hat viele Gesichter” i obejmowała 29 uczniów klas I (9 z Rosji, 10 z Niemiec, 10 z Polski) wraz z 6 opiekunami. Celem wymiany było rozwijanie sprawności językowych, poznanie kultur i zwyczajów krajów sąsiednich, przełamanie barier językowych, omówienie aktualnych problemów młodzieży, nawiązanie międzynarodowych przyjaźni.

W ramach projektu uczniowie pracowali w pięciu mieszanych grupach skupionych wokół pojęć: „Taniec, Piosenka, Słownik Podstawowych Pojęć w Trzech Językach, Video, Plakat”.

Młodzież uczestniczyła w wycieczkach do Sztutowa (zwiedzanie Obozu Koncentracyjnego w Stutthofie), Malborka (zwiedzanie Zamku Krzyżackiego) i do Fromborka (Wzgórze Katedralne oraz Planetarium).
Zorganizowano również Dzień Sportu (Basen Miejski, Sportowa Inicjatywa Warmia, zabawy i gry na „Orliku” ZATOKA Braniewo). Pożegnalna impreza odbyła się w „Tulisówce” w Narusie przy ognisku i kiełbaskach. Uczestnicy projektu mieli możliwość spędzenia czasu z rówieśnikami w polskich rodzinach, natomiast zakwaterowani byli w Hotelu „Warmia”.

Organizatorami wymiany były nauczycielki języków obcych w ww. szkołach: Nina Likhacheva, Sandra Riethmüller oraz Ewa Szprenger, którą wspomagali nauczyciele języków obcych Adam Kowalewski oraz Mirosława Szulhan i nauczyciel wychowania fizycznego Paweł Karpowicz. Gospodarzem kolejnego etapu projektu będzie Rosja, a następnie Niemcy.

Najfajniejsze w całej wymianie było nawiązanie nowych, wspaniałych przyjaźni, które utrzymujemy po zakończeniu projektu. Plusem było również „szlifowanie” umiejętności językowych. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania! – mówią uczniowie.

Serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji wymiany młodzieży:
- Panu Leszkowi Dziągowi Staroście Braniewskiemu,
- Pani Monice Trzcińskiej Burmistrz Miasta Braniewa,
- Panu Marcinowi Pliszce Dyrektorowi Oddziału w Braniewie Braniewsko – Pasłęckiego Banku Spółdzielczego,
- Pani Marcie Wychowaniak Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu w Braniewie,
- Panu Jerzemu Charzyńskiemu – EMPEGIEKA,
- Panu Stefanowi Uhryn – Hotel WARMIA,
- Pani Małgorzacie Siedlik – Inicjatywa Dance Studio, Sportowa Inicjatywa Warmia,
- Panu Tomaszowi Rebell – REJESTR,
- Pani Jolancie Tulisow – TULISÓWKA,
- Radzie Rodziców przy Liceum Ogólnokształcącym im. Feliksa Nowowiejskiego
w Braniewie,
- wszystkim naszym uczniom i ich rodzicom, którzy gościli młodzież z wymiany.


Obrazek w tresci

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5