Wiemy, kto przetnie wstęgę mostu

2018-04-30 09:00:00(ost. akt: 2018-04-26 10:52:18)
Braniewo\\\ Remont zabytkowych murów miejskich i wieży bramnej, rozwój specjalnej strefy ekonomicznej, przebudowa dróg wojewódzkich oraz otwarcie nowego mostu na rzece Pasłęce. To tylko część inwestycji, jakie będą zrealizowane w tym roku.
Braniewska firma – Apartament s.c. Szurpicka Zofia Romanowski Leszek – wyremontuje najstarszy zabytek na Warmii – wieżę bramną Zamku Biskupiego w Braniewie. Projekt „Nowe życie wieży bramnej zamku biskupiego w Braniewie” uzyskał 85 proc. dofinansowania kosztów kwalifikowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Beneficjentem i realizatorem projektu jest Gmina Miasta Braniewa.

Co jeszcze nas czeka w tym roku? O najbliższe plany zapytaliśmy burmistrz Braniewa Monikę Trzcińską.

— Poznaliśmy firmę, która wykona remont wieży bramnej. To lokalni, znani przedsiębiorcy. Ten fakt chyba cieszy, prawda?
— Tak, cieszymy się, że wykonania prac remontowych tego zabytku podejmie się rodzima firma budowlana z Braniewa, która wygrała przetarg. Podpisaliśmy już umowę i przekazaliśmy plac budowy. Rozstrzygnięty został również przetarg na nadzór inwestorski zaplanowanych rekonstrukcji. Wygrała go firma T.S. Consulting pana Tomasza Soina z Olsztyna. Tu również podpisaliśmy umowę.

— Przypomnijmy – jakie prace zostaną wykonane w wieży bramnej i do jakich celów będzie ona służyła?
— Od początku projekt renowacji i przebudowy zabytkowej wieży bramnej przewidywał udostępnienie tego obiektu dla zwiedzających. Zależy nam na tym, aby wieża pełniła funkcję i turystyczną, i muzealną, zgodną ze strategią rozwoju naszego miasta. Na parterze znajdzie się Punkt Informacji Turystycznej. Wyższe kondygnacje zagospodarujemy na ekspozycje stałe i czasowe. Zaś na samej górze będzie taras widokowy. Oczywiście zagospodarowany zostanie również teren wokół wieży. Będą tu miejsca parkingowe, zieleń, chodniki, ławki.

— Z uwagi na lokalizację cała inwestycja została podzielona na dwa zadania. Drugim jest remont muru fosy miejskiej przy ulicy Kromera. Co obecnie dzieje się w tej sprawie?
— W toku jest rozstrzygnięcie wyłonienia wykonawcy robót rekonstrukcji muru przy ul. Kromera. To również będzie duże przedsięwzięcie. Zrekonstruowane zostaną mury oporowe fosy miejskiej o łącznej długości ponad 50 metrów.

— Zmieńmy temat i porozmawiajmy o sprawach gospodarczych. Co dzieje się obecnie w Specjalnej Strefie Ekonomicznej?
— Zależy nam na aktywnym rozwoju Strefy, dlatego rozpoczęliśmy rozmowy z przedsiębiorcami prowadzącymi spedycję. Rozwój tych firm w dużej mierze uzależniony jest od przepustowości i infrastruktury kolejowego przejścia granicznego z obwodem kaliningradzkim. Inwestowanie w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej to szansa i perspektywa na kolejne miejsca pracy. W najbliższym czasie – 8 maja – będziemy o tym rozmawiać z wojewodą warmińsko-mazurskim Arturem Chojeckim.

— W tym roku czekają nas również intensywne prace na drogach, także tych wojewódzkich.
— Tak, współpracujemy z Zarządem Dróg Wojewódzkich w kwestii przebudowy miejskiego odcinka drogi 504, czyli ulicy Elbląskiej i drogi 507 – ulice Kościuszki i Kolejowa. Zależy nam na poprawie bezpieczeństwa: modernizacji oświetlenia, przestrzeni do bezkolizyjnych skrętów, zwiększenia zatoczek postojowych oraz bezpiecznej zatoczki dla autobusów. Potrzebne jest również zmodernizowanie chodników. W sprawie współpracy Rada Miasta Braniewa podjęła stosowną uchwałę. Czekamy teraz na rozpoczęcie prac.

— To nie wyeliminuje jednak dużego ruchu w mieście, w tym samochodów ciężarowych. Co z pomysłem budowy obwodnicy miasta?
— Nie odstępujemy od szukania szansy na powrót do zaniechanej inwestycji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dotyczącej budowy obwodnicy Braniewa. Jej realizacja jest szansą na usprawnienie komunikacyjne w tej części powiatu oraz jedynym sposobem na skuteczne ograniczenia transportu ciężarowego w centrum miasta. Pracując nad rozwojem WMSSE oraz chcąc aktywizować rozwój przedsiębiorstw infrastruktura komunikacyjna jest bezwzględnie potrzebna.

— I na koniec pytanie, które zadają niemal wszyscy mieszkańcy Braniewa: kiedy otwarcie nowego mostu?
— Zrobimy wszystko by nowy most rozpoczął funkcjonowanie jeszcze przed mundialem. W tej chwili trwają końcowe prace związane z iluminacją mostu. 30 kwietnia wykonawca zaplanował ostatnie prace przy nawierzchni asfaltowej. Wówczas wykonane zostanie oznakowanie poziome. Po zakończeniu prac nastąpi odbiór techniczny i dopuszczenie obiektu do użytkowania. Nasz zespół rozpoczął już prace związane z uroczystością otwarcia inwestycji. Między innymi planujemy zrealizować Braniewski Bieg Czterech Mostów z metą na nowym obiekcie. Jak łatwo się domyślić wstęgę przetnie biegacz, który pierwszy minie linię mety.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. abc #2496480 | 83.20.*.* 5 maj 2018 20:19

  Doskonale -ulica Kościuszki zostanie wyremontowana , a co z tymi szpecącymi ,zabitymi dechami , straszącymi budynkami po byłym GS-ie . To zostanie jako zabytek po PRL-u ? Pani Burmistrz codziennie przejeżdża do pracy obok tych straszydeł ,czyżby z okien samochodu były niewidoczne ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. obserwator #2495986 | 217.97.*.* 4 maj 2018 15:02

  Po przeczytaniu ww wypocin nasuwają mi się następujące pytania. 1. czy firma rodzima posiada doświadczeni w remoncie tego rodzaju obiektów czy jest raczej firmą budowlaną. Wież jest obiektem ''szczególnej troski'?', czy okaże się za moment że firma nie radzi sobie z obiektem i wymaga kolejnego dofinansowania na remont?. Nie przypominam sobie by braniewska firma remontował min. mury sądu a ci co to robili zrobili to perfekcyjnie. 2. czy w zeszłym roku nie było informacji że most ma być oddany już w I kw. 2018r., czy przeciąganie jego oddania nie jest graniem pod publiczkę w związku z wyborami samorządowymi? w dniu 04.05.2018 w dalszym ciągu nie została położona ostatnia warstwa asfaltu. ale co tam grunt ze rozpoczął w weekend majowy. 3. Czy nie należy przebudować skrzyżowania Kościuszki Królewieckie itd w związku z otwarciem nowego mostu? czy będzie on tylko tam stał w formie pomnika głupoty?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. GIF #2495825 | 77.252.*.* 4 maj 2018 07:47

  Wczoraj (03.05.2018) było widać jak przydałby się ten drugi most. Całe miasto zostało zablokowane, ale pani burmistrz czeka na otwarcie bliżej wyborów i wymyśla cuda z otwarciem. Miejscowi sobie radzą , ale co przyjezdni o tym pomyślą ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. NBR #2495149 | 83.23.*.* 2 maj 2018 11:44

  Mam nadzieję że z biegu wyeliminowani zostaną etatowi biegacze aby wstęgę przeciął amator biegania

  odpowiedz na ten komentarz

 5. Mieszkaniec Jachtowej sąsiad #2494439 | 159.205.*.* 30 kwi 2018 19:54

  Posadowienie mostu w osi ulicy PCK uważam za skandaliczną decyzję. Most powinien być usytuowany przed Braniewem z kierunku olsztyńskiego. Wstyd Pani Bumistrz. Nie ma się czym chwalić. A mówienie o rozwoju miasta poprzez budowę mostu w miejscu znalezionym przypadkowo, uważam za żart.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)
2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5