O historii, która powinna łączyć

2018-04-11 12:00:00 (ost. akt: 2018-04-11 12:20:32)
POWIAT BRANIEWSKI\\\ 13 kwietnia (piątek) w Spichlerzu Mariackim w Braniewie odbędzie się Międzynarodowe Seminarium pod hasłem „Dziedzictwo kulturowe Prus Wschodnich – Historia łączy”.
Obok Towarzystwa Miłośników Braniewa i Agencji Współpracy Międzynarodowej i Międzyregionalnej w Kaliningradzie Powiat Braniewski jest współorganizatorem tego wydarzenia.
— Zapraszamy wszystkich miłośników historii i osoby związane z ziemią braniewską — mówi starosta braniewski Leszek Dziąg. — Dzisiejsze ziemie powiatu braniewskiego mają burzliwą historię. Ścierały się tutaj różne wpływy, ziemia warmińska była rządzona przez różnych władców, zmieniała się państwowość. Dzisiaj my – współcześni – możemy nie tylko odkrywać tę historię, ale czerpać z tego, co było dobre. Przede wszystkim z olbrzymiego dorobku kulturowego i naukowego żyjących tu niegdyś ludzi.
Seminarium rozpocznie się o godz. 11:00.

PROGRAM:
11:00-11:15 – Uroczyste otwarcie.
11:15-12:00 – Wykład poświęcony Immanuelowi Kantowi pt. „Lekcja ze wspólnej historii”. Prelegent – Walentyn Balanowski, kandydat nauk filozoficznych, pracownik naukowy w Bałtyckim Federalnym Uniwersytecie I. Kanta, przewodniczący oddziału kaliningradzkiego Ogólnorosyjskiego Stowarzyszenia Filozofii.
12:00-12:40 – „Jacobs Jakobson – absolwent wydziału medycznego Albertyny i późniejszy długoletni dyrektor szpitala świętego Andrzeja w Braniewie”. Prelegent – Sabina Dorota Olbryś, wiceprezes TMB.
12:40-13:10 – Przerwa kawowa.
13:10-13:50 – „Prusy Królewskie w latach 50-tych XVII wieku w dzienniku Szkota Patryka Gordona”. Prelegent – Albert Adylow, kierownik Muzeum Historii i Kultury przy Bibliotece im. A. T. Twardowskiego okręgu miasta Gwardziejsk.
13:50-14:30 – „Dziedzictwo naukowe Uniwersytetu Królewieckiego”. Prelegent – Stanisław Achremczyk, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, długoletni dyrektor Ośrodka Badań Naukowych w Olsztynie, prezes Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5