Wspólne korzenie i teraźniejszość

2018-02-14 12:30:00 (ost. akt: 2018-02-14 13:22:09)
Powiat braniewski\\\ Dwa samorządy – Powiatu Braniewskiego i Rejonu Wileńskiego – podpiszą umowę o wzajemnej współpracy. To otwiera drogę do dalszych działań, dzięki którym mogą powstać ciekawe przedsięwzięcia.
Wielu mieszkańców powiatu braniewskiego ma swoje rodzinne korzenie na Wileńszczyźnie. Wielu wraca wspomnieniami do pozostawionych tam rodzinnych domów, do czasów dzieciństwa czy młodości. Coraz częściej także ci braniewianie, którzy urodzili się już w Polsce, interesują się mocniej miejscami, w których wychowywali się ich rodzice czy dziadkowie.
— Naturalną sprawą wydawało nam się w tej sytuacji nawiązanie współpracy właśnie z Rejonem Wileńskim — mówi wicestarosta Artur Mieczaniec, inicjator przedsięwzięcia. — Rozmowy trwały kilka miesięcy, nasza propozycja spotkała się z życzliwym podejściem strony litewskiej i deklaracją chęci długotrwałych działań.
Samorządowcy podkreślają, że to dopiero początek wspólnych kontaktów. Na razie postanowiono, że obszarami, w których podejmowane będą działania, będzie współpraca instytucjonalna, promocja obu rejonów, oświata, ochrona środowiska, współpraca kulturalna i współpraca gospodarcza.
— Obszary współpracy będą dostosowywane do oczekiwań podmiotów administracyjnych, społeczno-ekonomicznych, kulturalnych i oświatowych obu rejonów — podkreśla wicestarosta. — Ale jestem przekonany, że z czasem rozwinie się ona także na inne dziedziny, w których ważne będzie wspólne działanie.


— Bardzo cieszę się, że udało nam się doprowadzić do momentu, w którym podpisana zostanie umowa o wzajemnej współpracy pomiędzy Powiatem Braniewskim a Rejonem Wileńskim. Wiele osób, z którymi rozmawiałem – zwłaszcza tych, które swoje korzenie mają na Wileńszczyźnie – utwierdziły mnie w przekonaniu o konieczności podjęcia takich kroków. Warto również podkreślić, że ponad połowa mieszkańców Rejonu Wileńskiego to Polacy. Wciąż wielu z nich potrzebuje pomocy i wsparcia. Umowa określa podstawowe obszary współdziałania, które będzie można rozszerzać. W tej chwili chcielibyśmy m.in. organizować szkolenia, konferencje, wystawy, targi, wymieniać doświadczenia związane z promocją obydwu rejonów, współpracować w dziedzinie wymiany uczniów i nauczycieli pomiędzy szkołami, czy nawiązać bezpośrednie kontakty pomiędzy instytucjami i podmiotami kultury, dzięki czemu będzie można organizować wspólne wydarzenia kulturalne.

Artur Mieczaniec, wicestarosta braniewski:


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5