Budujmy współczesny patriotyzm

2017-11-15 14:00:00 (ost. akt: 2017-11-15 13:26:29)
Powiat\\\ Braniewianie świętowali 99. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Patriotyczne spotkanie było także okazją ku temu, aby wyróżnić najbardziej zasłużonych mieszkańców powiatu braniewskiego oraz wręczyć uczniom stypendia.
Uroczystości miały tradycyjny, podniosły i patriotyczny przebieg. Po mszy św., w asyście kompanii honorowej 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i pocztów sztandarowych uczestnicy święta przeszli na rondo gen. Andersa i Skwer Sybiraków, gdzie złożono kwiaty.
Dalsza część była celebrowana w Braniewskim Centrum Kultury. Starosta braniewski Leszek Dziąg i burmistrz Braniewa Monika Trzcińska wygłosili okolicznościowe przemówienia, głos zabrali również zaproszeni goście: Poseł na Sejm RP Piotr Cieśliński oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Warminsko-Mazurskiego Jan Bobek
Jak co roku wręczono odznaczenia, nagrody i podziękowania mieszkańcom, którzy w sposób szczególny zasłużyli się w rozwój powiatu braniewskiego. Wręczono także stypendia starosty braniewskiego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Na zakończenie młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych w Braniewie, pod kierunkiem Pani Agnieszki Borysewicz-Filipek przedstawiła inscenizację z okazji Święta Niepodległości.
11 listopada to niewątpliwie jedna z najważniejszych dat w naszej historii. 99 lat temu ziściły się marzenia Polaków o niepodległości. Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami. Jest to dzień ponownych narodzin naszej ojczyzny. Symbol wiary, zwycięstwa, męstwa. Historię niepodległej ojczyzny tworzy wiele wydarzeń i wiele postaci, znanych z podręczników historii. W pamięci Polaków łączy się nierozerwalnie z marszałkiem Józefem Piłsudskim, ale także Ignacym Daszyńskim, Wincentym Witosem, Romanem Dmowskim, Ignacym Paderewskim, Wojciechem Korfantym i z wielu innymi postaciami, które chlubnie zasłużyły się w budowie niepodległej Polskiej. W tym dniu sięgamy pamięcią wstecz, do czasów gdy nasza Ojczyzna była rozerwana między trzech zaborców, gdy państwowość polską spotkała katastrofa, gdy dotykały mieszkańców ziem polskich represje, gdy gnębiono kulturę, język, wiarę. Nie sposób sobie wyobrazić, co czuli Polacy w listopadzie 1918 roku, kiedy w końcu, po tylu latach, dane im było stać się obywatelami niepodległej Rzeczypospolitej. Polska przestała być tęsknotą, przestała być nadzieją. Stała się faktem. W późniejszym okresie prawo naszego narodu do wolności, do miejsca w świecie wolnych, demokratycznych narodów zostało podważone przez sojusz niemiecko-sowiecki, który wykreślił nas z mapy Europy. Alianci, na których liczyliśmy, przynajmniej w tym początkowym okresie – zawiedli. Zostaliśmy sami. Chciałbym odwołać się do pieśni „Czerwone maki”: „Ta ziemia do Polski należy, choć Polska daleko jest stąd. Bo wolność krzyżami się mierzy, historia ten jeden ma błąd”. Bo wolność krzyżami się mierzy... Tych krzyży w naszej historii, w naszym rachunku za wolność, były olbrzymie ilości. To są krzyże rozsiane w wielu miejscach świata. To nie tylko Monte Cassino, ale też Lwów – cmentarz Orląt, Rossa Wileńska, a także Palmiry, Piaśnica pod Wejherowem, Stutthof, ale także Katyń, Miednoje, Bykownia. Tych krzyży, które stanowiły cenę za wolność jest bez liku. I mówiąc o patriotyzmie, o wolności, o demokracji pamiętajmy zawsze o tej cenie, jaką zapłacili nasi przodkowie. Szanujmy tę ofiarę i mając ją w pamięci, budujmy nowy, współczesny patriotyzm. Patriotyzm, który polega na budowaniu wspólnej, silnej, demokratycznej Polski i przyszłości całego naszego narodu i społeczeństwa. Życzę nam wszystkim satysfakcji z rozwoju naszego państwa. Życzę nam mądrego korzystania z daru wolności i osiągania wspólnych celów – dla całego naszego społeczeństwa i dla naszej Ojczyzny. Życzę, żebyśmy wszyscy byli z naszej Ojczyzny i z siebie dumni. Żeby ta duma nas przez kolejne lata radowała.

Leszek Dziąg, starosta braniewski:


Na wniosek starosty braniewskiego minister edukacji narodowej przyznała Medal Komisji Edukacji Narodowej Pani Annie Gursztyn.

Na wniosek starosty braniewskiego minister kultury i dziedzictwa narodowego przyznał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Pani Sabinie Dorocie Olbryś i Panu Józefowi Kuciakowi.


Na wniosek burmistrz Braniewa marszałek województwa warmińsko-mazurskiego przyznał Panu Zbigniewowi Kędziorze, prezesowi Towarzystwa Miłośników Braniewa oraz prezesowi Klubu Turystycznego PTTK Figa w Braniewie Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Pan Zbigniew Kędziora odebrał także statuetkę „Przyjaciel Warmii”, przyznaną TMB przez Stowarzyszenie Dom Warmiński z Lidzbarka Warmińskiego.

Starosta braniewski złożył także podziękowania za wkład pracy na rzecz propagowania pamięci i idei patriotycznych w powiecie braniewskim Panu Tadeuszowi Kłębuckiemu.
Minister obrony narodowej na wniosek Zarządu Głównego Ligi Obrony Kraju w Warszawie przyznał również Panu Tadeuszowi Kłębuckiemu i Leszkowi Kłębuckiemu Złote Krzyże Żołnierzy Rezerwy.
Brązowe Krzyże Żołnierzy Rezerwy otrzymali Pan Mateusz Sobieszczuk i Pan Daniel Piotrkowski.

Rada Powiatowa Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej wyróżniła rolników z powiatu braniewskiego: Państwa Lidię i Zbigniewa Wnuków oraz Pana Mariusza Kisiela.

Starosta braniewski Leszek Dziąg złożył podziękowania strażakom za udział w tegorocznej akcji przeciwpowodziowej na terenie powiatu braniewskiego. Podziękowania złożono na ręce mł. bryg. Władysława Szczepanowicza, komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej i przedstawicieli jednostek OSP w Braniewie, Długoborze, Fromborku, Gładyszach, Lipowinie, Pieniężnie, Starym Siedlisku, Wilczętach i Żelaznej Górze.
Odznaczeni i wyróżnieni:


Stypendia za wybitne osiągnięcia w nauce i w sporcie uzyskane w drugim semestrze roku szkolnego 2016/2017 otrzymali uczniowie: Weronika Andryskowska, Błażej Stelmarski, Martyna Tereszewska, Hubert Wolanin, Bartłomiej Buklewski, Aleksandra Ros, Dominika Ryś, Alicja Błaszk i Gabriela Powajbo.

Stypendia Starosty Braniewskiego:

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
 

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5