By stadnina odzyskała dawną świetność

2017-08-23 09:00:00 (ost. akt: 2017-08-22 13:32:31)
W ramach prowadzonych społecznych konsultacji i prac związanych z przygotowaniem projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego przy ulicy Moniuszki w Braniewie obejmującego kompleks dawnej Stadniny Koni, Gmina Miasta Braniewa zaprasza do uczestnictwa w konsultacjach społecznych.
Zapraszamy wszystkim zainteresowanych na spacer badawczy po terenie „stadniny” połączony z piknikiem. Spotkanie rozpocznie się 24 sierpnia (czwartek) o godzinie 15.00 przy budynku Miejskiego Ośrodka Sportu w Braniewie. Uczestnicy wspólnie z moderatorem prowadzącym spotkanie przejdą się po terenie parku, podczas którego będzie okazja do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami na temat zagospodarowania tego terenu. Natomiast dla tych, którzy przyjdą z dziećmi będzie przygotowany kącik dla najmłodszych. W programie jest także przewidziany poczęstunek. Spacer zakończy się ok. godz. 17.00.
Do 4 września na stronie internetowej można także wypełnić specjalną geoankietę na temat tej inwestycji. Można ją znaleźć pod adresem: geoankieta.braniewo.pl. A także będzie możliwość jej wypełnienia po zakończonym spacerze badawczym w namiocie konsultacyjnym.

Ponadto w dniu 31 sierpnia o godz. 11.00 w BCK (sala nr 7 - wejście od ul. Katedralnej) odbędą się kolejne konsultacje społeczne otwarte dla mieszkańców.

Proponowany do opracowania i podlegający konsultacjom miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (uchwała nr XXIII/141/16 Rady Miejskiej w Braniewie z dnia 29 czerwca 2016r.) będzie obejmował kompleks zabudowy dawnej Stadniny Koni, następnie Państwowego Stada Ogierów przy ul. Moniuszki wraz z najbliższym otoczeniem. Kompleks położony jest na południowy wschód od Starego Miasta, na zachodnim brzegu Pasłęki, od której oddziela go szeroki pas nieużytków i ogródków działkowych. Usytuowany po wschodniej stronie ulicy Moniuszki, od zachodu sąsiaduje z dużą parcelą zabytkowego klasztoru Zgromadzenia Sióstr Św. Katarzyny, od południowego wschodu — z terenem szpitala; po zachodniej stronie ul. Moniuszki położony jest zespół dawnych koszar, powstałych niemal równolegle z zespołem PSO, obecnie po części przekazany miastu na potrzeby edukacyjne. Jedna z głównych alei w zespole prowadzi do bramy północnej, łączącej się bezpośrednio z terenem Starego Miasta w granicach murów obronnych. Teren, na którym zlokalizowano zespół jest niemal płaski, ma kształt zbliżony do trapezu, zabudowa skoncentrowana jest w części południowo — wschodniej. Natomiast część północno — zachodnią zajmują tereny komponowanej zieleni i dawnych padoków.
Po założeniu w XVIII w Prusach hodowli koni trakeńskich, na terenie Prus zaczęły powstawać państwowe i prywatne stadniny hodujące konie tej rasy. W państwowych stadninach były to przede wszystkim młode konie wojskowe (trzylatki) tzw. remonty. Pod koniec XIX i w pierwszej poł. XX wieku w Prusach Wschodnich funkcjonowało wiele stadnin zarodowych szlachetnych ras koni, między innymi Stadnina Krajowa w Braniewie założona w latach 1889-91. Stadnina osiągała sukcesy hodowlane, tu w latach 1909-1915 ogierem czołowym był słynny Tempelhtiter. Wspaniała sylwetka tego ogiera została uwieczniona pomnikiem z brązu, odsłoniętym w 1932 r. przed budynkiem dyrekcji w Trakenach, obecnie znajdującym się w Moskwie, przed gmachem tamtejszego Ministerstwa Rolnictwa.
Zabudowania stadniny powstały w latach 1889-91, wówczas też założono komponowany park wokół rezydencji dyrektora i wzniesiono duże osiedle mieszkalne dla pracowników. Po 1945 roku zespół został przejęty przez administrację polską, umieszczono tu w 1955 roku Państwowe Stado Ogierów działające do 1997 roku. Podobnie jak, PSO w Kętrzynie (założenie to jest objęte konserwatorską ochroną prawną), stado braniewskie specjalizowało się w hodowli koni zimnokrwistych. Działała tu też sekcja sportowa. Obecnie właścicielem zespołu (poza sprywatyzowanym osiedlem mieszkaniowym) jest Gmina Miasta Braniewa.
Budynki zespołu nie posiadają cech stylowych, zostały wzniesione w typowym dla pruskiej architektury schyłku XIX stulecia charakterze funkcjonalizmu operującego ceglanym detalem i płaszczyzną ścian z cegły licowej w ciemnoczerwonym kolorze. Do dnia dzisiejszego zachowało się niemalże kompletne wyposażenie i wystrój stajni, krytej ujeżdżalni, a w dużym stopniu budynku dyrektora, w których po II wojnie światowej urządzono biura, wykorzystywane aktualnie przez Miejski Ośrodek Sportu.
Podsumowując, zespół zabudowy stadniny posiada wyróżniające go spośród innych tego typu złożeń cechy przestrzenne, architektoniczne i krajobrazowe. Mając powyższe na uwadze celowa jest więc próba przywrócenia, dla przedmiotowego terenu, w zgodzie z zasadami konserwatorskimi, dawnego charakteru i świetności. W tym celu należy uporządkować i jednoznacznie określić warunki zagospodarowania przestrzennego na tym obszarze (zgodnie z polityką przestrzenną Gminy Miasta Braniewa i oczekiwaniami mieszkańców) czemu ma służyć również przedmiotowy proces konsultacji, który ma pomóc w wypracowaniu jak najlepszych rozwiązań.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. br. #2458516 | 82.177.*.* 10 mar 2018 15:54

    Długoletnim dyrektorem był Edward Perzyna.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. tom #2312610 | 80.55.*.* 23 sie 2017 15:06

    W Braniewie nigdy nie było Stadniny Koni, zawsze Stado Ogierów. Przed wojną zakład treningowy dla remontów wojskowych.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5