Minister i najbliżsi pożegnali żołnierzy z Braniewa

2017-05-29 16:33:57 (ost. akt: 2017-05-29 21:44:55)

Autor zdjęcia: Aleksandra Jakimczuk

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz odwiedził w poniedziałek (29 maja) żołnierzy 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej, którzy wyjeżdżają na zagraniczną misję. Szef MON wziął udział w uroczystości pożegnania I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Łotwa.
Kompania czołgów z brygady będzie głównym elementem Polskiego Kontyngentu Wojskowego, który w ramach tzw. wysuniętej wzmocnionej obecności NATO będzie wykonywać zadania na Łotwie.

PKW Łotwa to 170-osobowy kontyngent tworzony na bazie 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej z Bydgoszczy, który funkcjonować będzie w strukturze Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej, pod dowództwem kanadyjskim.

— Żołnierze 9 Braniewskiej Brygady Pancernej, którzy już wkrótce będziecie stacjonowali setki kilometrów od ojczyzny po to, by inne narody, nasi sojusznicy mogli się czuć tak bezpiecznie, jak my dzisiaj czujemy się bezpiecznie — mówił Antonii Macierewicz, podczas uroczystości. — Po to, by powstrzymać wszelkie możliwe zakusy tego mocarstwa, które przypisuje sobie prawo do decydowania o innych narodach, do decydowania o ich granicach, do decydowania o ich losie. Nigdy nie pogodzimy się z dążeniami imperializmu rosyjskiego, który uważa, że ma prawo rządzić nawet w całej Europie. Łamać prawo narodów, zmieniać granice, zmieniać losy ludzkie. Niepodległość państw europejskich, niepodległość państw wschodniej flanki NATO jest od roku gwarantowana decyzją szczytu NATO. Wy dzisiaj dołączycie do wojsk kanadyjskich, które są tam państwem ramowym, ale także do wojsk włoskich, słowackich, hiszpańskich i innych narodów, które wraz z wojskami Łotwy będą gwarantowały wolność i niepodległość państwa łotewskiego.

Grupa będzie liczyć ok. 1000 żołnierzy i oprócz Kanadyjczyków i Polaków w jej skład oddelegowali swoich przedstawicieli: Włochy, Albania, Słowenia i Hiszpania. Decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii oraz rejonie Morza Czarnego, była jednym z najważniejszych postanowień zeszłorocznego szczytu NATO w Warszawie.

— Tam, gdzie kończą się uroczystości, rozpoczyna się żołnierskie rzemiosło — mówił generał Sławomir Wojciechowski. — Dla żołnierzy jest to próba charakteru. Dużo przeszliście, ale jeszcze więcej przed wami, wiele miesięcy działań podobnych do poligonu, ale nie takich samych. Zagrożenie jest prawdziwe, realne. Ktoś by powiedział, że nie różniące się od tego tutaj w Braniewie, bardzo blisko granicy z Rosją, ale na Łotwę jedziecie nie stabilizować upadłe państwo, jedziecie wyrażać solidarność i wzmocnić zdolności obronne tego państwa. Przez kilka najbliższych miesięcy będziecie się zgrywać z pododdziałami sojuszniczymi. Będzie to ogromna lekcja. Życzę wszystkim, abyśmy byli tak skuteczni w naszym działaniu, abyśmy byli tam tylko na odstraszaniu i wyrażaniu solidarności sojuszniczej, ale gdy zajdzie taka potrzeba, jesteśmy gotowi na wszystko.

Brygada z Braniewa w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności NATO, kieruje na Łotwę kompanię czołgów z plutonami logistycznymi. Zasadniczy sprzęt kontyngentu stanowić będą: czołgi PT-91 i wozy dowodzenia. Dla porównania Hiszpanie wysłali na Łotwę Leopardy. Dlaczego zdecydowano się na braniewską brygadę, choć nie posiada takiego sprzętu?

— To prawda, zapewne przyjdzie i na to czas — mówił po uroczystości minister Macierewicz. — Dzisiaj bilans sił i uzbrojenia wskazał, że to właśnie jest najskuteczniejsze. Zresztą nie mnie wchodzić w dyskusję czy Hiszpanie zrobili dobrze czy źle. Ale znając ukształtowanie i warunki terenowe, które tam panują, wszyscy dowódcy wskazali, że PT-91 są do tego najlepsze, najskuteczniejsze. Będziemy wiedzieli po pierwszej zmianie czy się pomyliliśmy czy nie, ale myślę, że to był trafny wybór.


Więcej informacji wkrótce.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Warmii #2269231 | 217.149.*.* 20 cze 2017 02:45

  W końcu artykuł o polityce na braniewiaku czy naprawdę w mieście się już nic nie dzieje ? Taką mizerną burmistrz mamy tylko pali lufki i masy nabiera tragedia niedługo trzeba będzie zasypać gruzem to miasto

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Niech Pan Bóg #2257078 | 83.31.*.* 31 maj 2017 21:59

   ma w swojej Opiece I Szeryfa RP, który rozgonił sowiecką wierchuszkę i przywraca normalność w naszej armi

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

   1. złośliwiec #2256639 | 93.105.*.* 31 maj 2017 13:04

    Czy nikt w czasie najważniejszego przemówienia nie zaraził się debilizmem?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. observer #2255881 | 185.45.*.* 30 maj 2017 12:31

     Powodzenia, I wracać w takim stanie osobowym jak wyjeżdzacie.

     Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

    2. Byl apel smoleński? #2255441 | 188.146.*.* 29 maj 2017 20:56

     i Misiewicz?

     Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (8)
    2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5