Czy można pomóc ofierze wypadku nie będąc ratownikiem?

2017-03-02 12:43:26 (ost. akt: 2017-03-02 12:48:16)
Na te pytanie usłyszeli odpowiedź słuchacze braniewskiego Uniwersytetu III Wieku na pierwszym z cyklu spotkań w ramach samoobrony kobiet. Podstawy pomocy przedmedycznej przybliżał słuchaczom w braniewskiej jednostce policji ogniomistrz Daniel Stalczewski, ratownik medyczny Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie.
Pierwsza pomoc przedmedyczna rozpoczyna policyjny cykl spotkań słuchaczy Uniwersytetu III Wieku w ramach profilaktyki samoobrony kobiet. Blisko 20-osobowa grupa uczestników przywitana przez podinsp. Edwarda Szydłowskiego, Komendanta Powiatowego Policji w Braniewie, wysłuchała wykładu i brała udział w praktycznych ćwiczeniach pierwszej pomocy przedmedycznej.

Jak podkreślił na wstępie prowadzący zajęcia ogniomistrz Daniel Stalczewski, na miejscu każdego wypadku obowiązuje ta sama zasada – po pierwsze bezpieczeństwo. Zarówno własne jak i osoby, której chcemy pomóc. Oczywiście, nasze umiejętności nie dorównają wyszkolonym i doświadczonym ratownikom, jednak swoją postawą i zachowaniem zawsze jesteśmy w stanie pomóc pokrzywdzonym.

Ratownik pokazywał prawidłowo przeprowadzoną resuscytację, wyciąganie osoby z pojazdu, zakładanie opasek uciskowych, układanie osoby w tzw. pozycji bezpiecznej. Uczestnicy również mieli pytania z zakresu pierwszej pomocy, które pomocne są w codziennych, domowych sytuacjach takich jak. np. postępowanie z osobą, u której podejrzewamy zawał serca. Jeżeli jednak nie czujemy się na siłach udzielić fizycznie pomocy pokrzywdzonym, zawsze pomożemy dzwoniąc na numer alarmowy 112 służb ratunkowych.


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5