Uroczyste otwarcie Muzeum Ziemi Braniewskiej

2016-09-06 11:48:37(ost. akt: 2016-09-06 12:25:48)

Autor zdjęcia: Aleksandra Jakimczuk

Dnia 3 września 2016 r. odbyło się w murach Zespołu Szkół Zawodowych (byłego słynnego Liceum Hosianum) uroczyste otwarcie Muzeum Ziemi Braniewskiej. Inicjatorem tego przedsięwzięcia było Towarzystwo Miłośników Braniewa, które po otrzymaniu wsparcia organizacyjnego od Starosty Braniewskiego oraz Dyrekcji ZSZ rozpoczęło stosowne procedury organizacyjne. Zwieńczeniem tych działań było podpisanie w styczniu 2016 r. umowy pomiędzy Powiatem Braniewskim, a Kurią Archidiecezjalną – na mocy, której obiekty po byłej Bibliotece Pedagogicznej zostały użyczone do końca 2025 r. na obiekt muzealniczy.
W umowie zapisane jest, że w imieniu Powiatu Braniewskiego obiektem zarządzać będzie Towarzystwo Miłośników Braniewa, przy wsparciu Zespołu Szkół Zawodowych w Braniewie.

Uroczystości rozpoczęły się od akademii, w której wzięło udział ponad 100 osób. Otwarcia dokonała gospodarz obiektu – dyrektor ZSZ Joanna Sokół. Stwierdziła, że fakt powstania muzeum jest wielkim zaszczytem i wyróżnieniem nie tylko dla szkoły ale także jest to wielka satysfakcja dla jej osoby, gdyż od samego początku swojego dyrektorowania wspierała ideę powstania muzeum. Pani dyrektor obiecała też, że dołoży wszelkich starań aby muzeum się prężnie rozwijało i, że jest gotowa przekazać kolejne pięć pomieszczeń o pow. ok 200 m2 – będących w gestii ZSZ - na dalszy rozwój naszego muzeum.
Następnie Pani dyrektor oddała głos Prezesowi Towarzystwa Miłośników Braniewa Zbigniewowi Kędziorze, który powitał wszystkich zebranych gości. W sposób szczególny powitane zostały wszystkie osoby bezpośrednio i pośrednio zaangażowane przy pracach remontowych i adaptacyjnych naszego muzeum.

Po oficjalnym powitaniu Prezes TMB przedstawił w skrócie historie Towarzystwa Miłośników Braniewa, które powstało w 1978 roku. Zostało zarejestrowane wpisem do rejestru stowarzyszeń (przez ówczesnego Naczelnika Miasta Braniewa Jana Komaiszko) w dniu 28 listopada 1978 r. Jego pierwszym Przewodniczącym został Apolinary Skrodzki, a kolejnymi przewodniczącymi byli: Leon Jarmałkowicz, Józefa Borowiak, Franciszka Kasprzycka, a obecnie (od 2009 r.) Zbigniew Kędziora.

Od samego początku jednym z priorytetów działalności było podjęcie działań w kierunku utworzenia Muzeum Miasta Braniewa. Temat ten długo „dojrzewał” m.in. ze względu na problemy lokalowe, bez którego urządzenie jego było by niemożliwe. Prawdę mówiąc brak też było odpowiedniego klimatu i stosownego wsparcia do idei jego powstania. Tak było aż do 2015 roku, kiedy to TMB wystąpiło do Starosty Braniewskiego z pismem proszącym o pomoc i podjęcie działań w Kurii Arcybiskupiej mającymi za zadanie zrealizowanie marzeń wielu mieszkańców Braniewa – dotyczących powstania muzeum.

W styczniu br. podpisane zostało stosowne porozumienie (aneks do wcześniejszej umowy), a pod koniec czerwca udało się przenieść do pomieszczenia zastępczego cały księgozbiór ok. 20 tyś książek, by w lipcu rozpocząć remont i adaptację pomieszczeń. To wszystko mogło się odbyć dzięki wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Braniewie (w ramach konkursu dla organizacji pozarządowych), wsparciu materialnym braniewskich przedsiębiorców oraz pomocy mieszkańców Braniewa. Pomoc ze strony osób wspierających polegała na przekazywaniu niezbędnych materiałów w tym: materiałów budowlanych, elektrycznych, grzejników CO ale także wsparcia logistycznego – takie jak przywózki materiałów i eksponatów, wywóz śmieci itp. Istotnym czynnikiem do powstania muzeum był też ciepły klimat ze strony kościoła oraz dyrekcji tejże szkoły.

Trudno nie wymienić tutaj wielkiej roli dyrekcji Muzeum Zamkowego w Malborku, które wyposażyło w znacznym stopniu powstające muzeum w bardzo drogie, a dla nas niezbędne gabloty ekspozycyjne. Pomagali też bezinteresownie w tych działaniach mieszkańcy: Gdańska, Nowego Dworu Mazowieckiego i Malborka.
Widomo też, że zrealizowanie muzeum w tak szalonym tempie (bo w ciągu jedynych dwóch miesięcy) było możliwe tylko pozytywnie zakręconym i trochę zwariowanym (w pozytywnie tego znaczeniu) ludziom. Nie sposób jest nie wymienić w tym momencie wszystkich członków i sympatyków TMB oraz podziękować za wielkie zaangażowanie ze strony osób nie będących członkami stowarzyszenia ale bezgranicznie oddanych idei powstania muzeum, a także ze strony firm i osób, które remontowały poszczególne sale muzealne. Zapewne nie udało by się tak szybko zrealizować zadania bez wsparcia Janusza Moskala Szefa Stowarzyszenia „Baszta”, który posiada przebogatą kolekcję eksponatów i wiele z nich udostępnił muzeum.

Zostały też przypomniane owocne działania TMB w okresie ostatniego dziesięciolecia funkcjonowania towarzystwa i przedstawione zostały kolejne tematy do realizacji w najbliższym okresie m.in.:
-dalsze działania mające na celu rozbudowę braniewskiego muzeum,
-odnowienie herbu bp Łukasza Watzenrode w bazylice św. Katarzyny Aleksandryjskiej,
-organizacja kolejnej IV edycji Konferencji Popularno-Naukowej „Krańce Europy”,
-odsłonięcie płyty pamiątkowej w Hosianum poświęconej twórcy pierwszego komputera na świecie Konradowi Zusse,
-stworzenie Lapidarium na słynnym cmentarzu św. Jana w Braniewie
-ustawienie tablic informacyjnych przy istniejących i nie istniejących byłych, a istotnych obiektach Braniewa m.in.: Zamek Biskupi, Konwikt Szlachecki, Kamienny Dom czy Ratusz Miejski.
Za zakończenia Prezes TMB podsumował wystąpienie mówiąc:
„Dzisiaj świętujemy ten uroczysty dzień powstania muzeum. Uroczysty i spełniony dla działaczy i sympatyków TMB ale także istotny dla władz samorządowych ale i dla zwykłych, nie zaangażowanych w jego powstanie, mieszkańców Braniewa i Powiatu Braniewskiego. Wiemy, że jesteśmy w pół drogi. Przed nami czeka remontu sześć kolejnych pomieszczeń wystawienniczych. Przed nami długa droga w pozyskiwaniu eksponatów muzealnych.

Dziękujemy wszystkim sponsorom, darczyńcom i osobą, które każdą wolna chwilę spędzały przy pracach porządkowych – osobom dla, których muzeum przez ostatnie dwa miesiące było drugim domem.

Liczymy, że na takową pomoc i wsparcie możemy nadal liczyć i mamy wielką nadzieję, że w drugim etapie realizacji naszego zadania znajdą się nowi ludzie i nowe podmioty gospodarcze, które zechcą nam pomóc. Tym bardziej, że nie robimy tego dla siebie, a dla obecnych i przyszłych mieszkańców Braniewa. Robimy to też dla młodzieży – dla której przygotowana będzie w przyszłości specjalna sala edukacyjna do realizacji lekcji historii”.

Następnie głos zabrali m.in. Starosta Braniewski Leszek Dziąg, który złożył organizatorom podziękowanie i przekazał gratulacje w imieniu Starostwa Powiatowego w Braniewie, a także odczytał list gratulacyjny ze Stowarzyszenia „Dom Warmiński” w Lidzbarku Warm. , którego jest jednocześnie Wiceprezesem. Kolejnymi występującymi osobami składającymi podziękowania i gratulację byli: Robert Szewczyk przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, płk dypl. Jacek Ostrowski - dowódca 9 BBKPanc., Tomasz Sielicki - Wójt Gminy Braniewo, Dmitry Shilov, dyrektor Muzeum w Mamonowie i Jolanta Mienicka - kierownik Klubu Wojskowego w Braniewi..
Po zakończeniu wystąpień dyr. Sokół zaprosiła wszystkich na korytarz „Pod Arkadami” gdzie nastąpić miało odsłonięcie płyty pamiątkowej poświęconej jezuicie Maciejowi Sarbiewskiemu. Wcześniej głos zabrała kustosz Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku Jagoda Semków, która opowiedział po krótce o tradycjach muzealniczych przedwojennego Braniewa. Następnie głos zabrał Dariusz Lis Wicedyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Braniewie, który nawiązując do swojego referatu wygłoszonego w ramach Czwartkowych Spotkań z Historią przybliżył po krótce postać jezuity, a następnie poprosił uczniów Natalię i Kubę o recytację dwóch wierszy poety.

Odsłonięcia płyty dokonali: Starosta Braniewski oraz Prezes Towarzystwa Miłośników Braniewa, a poświęcenia dokonał ds. dziekan Leszek Galica. Odsłonięciu płyty asystowali harcerze z braniewskiego Hufca ZHP.
Po ceremonii odsłonięcia dyr. Sokół podziękowała za odsłonięcie płyt i zaprosiła wszystkich przed Muzeum celem jego symbolicznego otwarcia. Przecięcia wstęgi dokonał Starosta Braniewski oraz najmłodsza osoba zaangażowana w prace remontowe, którą był Kuba Olbryś.

Następnie Jagoda Semków Wiceprezes TMB oprowadzenia gości po wszystkich salach muzealnych. Po zwiedzaniu zaproszono wszystkich na korytarz „Pod Arkadami” na bufet kawowy oraz wspaniały tort przygotowany przez panie Kasię z Gdańska i Justynę z Modlina.

Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Pierwszego dnia (w sobotę) muzeum odwiedziło 215 osób, a drugiego dnia (w niedzielę) 119 osób. Zwyczajowo w poniedziałki muzeum jest nieczynne, a w pozostałe dni muzeum winno być czynne 4 godziny dziennie tj. od godziny 12 do 16. Jednak dalsze plany odnośnie godzin otwarcia muzeum pozostawiamy do decyzji władz samorządowych tj. miasta i powiatu.

Towarzystwo Miłośników Braniewa


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. VIZ #2061305 | 77.252.*.* 8 wrz 2016 12:49

  Tu wielkie otwarcie - a wcześniej było wielkie ZAMKNIĘCIE szkoły w Pieniężnie .Starosta Dziąg -spec od "likwidacji" szkól (już druga w naszym regionie szkoła średnia w niedużym odstępie czsu).

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. odwiedzający #2060580 | 46.113.*.* 7 wrz 2016 12:17

  bardzo ładne, klimatyczne muzeum,bogate w eksponaty. Gratuluję wytrwałości w ideii stworzenia muzeum.Wielki szacunek dla ludzi którzy przez ostatnie miesiące pracowali społecznie dla przyszłych pokoleń.Aby tak dalej

  odpowiedz na ten komentarz

 3. BUV #2060475 | 77.252.*.* 7 wrz 2016 09:19

  Już wcześniej pisałem-że bieda wszędzie aż piszczy , ale powstaje coraz więcej wszelkiego rodzaju muzeów(ogólnie w kraju też) ale jak są stanowiska pracy dla kolesi potrzebne to wymyśla się je.Mam nadzieję ,że tym razem komentarz się ukarze , chyba że się nie ukarze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Kustosz #2059950 | 82.177.*.* 6 wrz 2016 14:02

   Bardzo ładne muzeum. Na miarę XXI wieku. Mamy się czym poszczycić. Nie to co inni!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5