Stadion i Braniewska Liga Amatorskiej Piłki Nożnej im. Czesława Staszczyńskiego
2016-08-26 12:52:26(ost. akt: 2016-08-26 13:04:05)
13 września rusza kolejna edycja Braniewskiej Ligi Amatorskiej Piłki Nożnej. Od tego sezonu będzie ona nosiła imię śp. trenera Czesława Staszczyńskiego. Podobnie jak stadion miejski.
Uchwałę o nadaniu stadionowi miejskiemu im. Czesława Staszczyńskiego podjęli jednogłośnie na czwartkowej (25.08) sesji radni. Także Amatorska Liga Piłki Nożnej, która od lat odbywa się na "Orliku" przy stadionie będzie nosić imię zasłużonego dla braniewskiego sportu trenera.
Zgłoszenia drużyn wraz z listą zgłoszeniową (lista do odebrania na "Orliku" od poniedziałku do piątku w godz. 15-20) należy dostarczyć do dnia 7 września na "Orlik" przy stadionie.
Wszelkich informacji można uzyskać u trenera prowadzącego Cezarego
Cieplińskiego pod numerem tel. 514-535-706.
Cieplińskiego pod numerem tel. 514-535-706.
Czesław Staszczyński urodził się 28 marca 1936 roku. Od początku swojej kariery piłkarskiej marzył o pracy w futbolu. Myśli te nurtowały go już wtedy, gdy jako młody chłopak w pierwszej połowie lat pięćdziesiątych uganiał się za piłką po słupskich podwórkach i parkach. Od początku cieszył się dużym autorytetem wśród kolegów. Posiadał predyspozycje organizowania, przekazywania i prowadzenia zajęć. Z drużyny podwórkowej dostał się do Klubu Sportowego „Czarni” Słupsk, gdzie z drużyną juniorów zdobył mistrzostwo województwa koszalińskiego. Po roku grał już w pierwszej drużynie. Kiedy jego kariera piłkarska zaczęła się rozwijać i miał stałe miejsce w drużynie, został powołany do wojska. Służbę odbywał w Braniewie. Zaraz po przysiędze nie mógł już wytrzymać bez piłki i zwrócił się do oficera o zorganizowanie przy jednostce drużyny piłkarskiej. Po trzech miesiącach drużyna powstała, a jej szkoleniowcem i podstawowym zawodnikiem został Czesław Staszczyński. W 1958 roku powstał w Braniewie wojskowo-cywilny Klub Sportowy „Zatoka”. Czesław Staszczyński wraz z kilkoma kolegami z wojska zasilili piłkarzy braniewskiej „Zatoki”. Po kilku meczach został kapitanem drużyny.
Braniewscy działacze robili wszystko, żeby po odbyciu służby wojskowej pozostawić pana Czesława na stałe w Braniewie, widząc w nim dobrego piłkarza, a w przyszłości szkoleniowca. Jeszcze jako żołnierz został przez „Zatokę” skierowany w sierpniu 1958 roku na kurs pomocników instruktora piłki nożnej do Olsztyna. Po ukończeniu kursu i wyjściu z wojska w porozumieniu z działaczami postanowił jeszcze przez rok zostać w Braniewie…
Od 1 stycznia 1959 roku został szkoleniowcem trampkarzy, juniorów i drugiej drużyny seniorów grając w pierwszej drużynie w III lidze.
W styczniu 1963 roku trener pierwszej drużyny Edward Imiołczyk postanowił odejść z klubu. Następcą został Czesław Staszczyński.
Najtrudniejszym okresem w jego pracy był początek lat 70. W tym czasie „Zatoka” spadła z olsztyńskiej okręgówki i straciła wszystkich sponsorów. Jednak to nie przerwało jego pracy na rzecz braniewskiego sportu. Stał się niemal trenerem, gospodarzem, konserwatorem oraz prezesem.
W sezonie 1982-82 „Zatoka” zdobyła pod jego wodzą mistrzostwo województwa elbląskiego, wygrała z Legią Chełmża i awansowała do trzeciej ligi. Był to największy sukces trenera i jego drużyny w czasie długoletniej pracy w klubie. Do tego doszedł Puchar Polski na szczeblu wojewódzkim.
W latach 80. Staszczyński zaczął pracę z juniorami. Przez odpowiednie nastawienie, frekwencja na jego treningach była 100 proc. Prowadzony przez niego zespół zdobył pierwsze miejsce w lidze juniorów województwa elbląskiego i awansował do makroregionu. W tym okresie jeszcze raz powrócił na stanowisko trenera seniorów i wyprowadził ponownie drużynę z trudnej sytuacji. Drużyna szybko znalazła się w czołówce tabeli. Natomiast trampkarze pod jego wodzą zdobyli wicemistrzostwo województwa, a sam trener uzyskał tytuł instruktora klasy I.
Trener Staszczyński nigdy nie zrezygnował ze swojej największej pasji jaką był sport i praca z młodzieżą. Do samego końca zajmował się „Orlikiem”, prowadził żeńską drużynę piłki nożnej, był organizatorem Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej oraz noworocznych spotkań piłkarzy o Puchar Czesława Staszczyńskiego.
W roku 2014 został odznaczony Złotą Odznaką Honorową "Za Zasługi dla Sportu"przyznaną przez Ministra Sportu i Turystyki.
Dla swoich wychowanków był on przede wszystkim człowiekiem niekonfliktowym, ugodowym, wyrozumiałym. Przez co potrafił znaleźć wspólny język zarówno z zawodnikami oraz działaczami. Całym swoim życiem i pracą zasłużył sobie na szacunek oraz wdzięczność władz miasta, działaczy, kibiców, byłych oraz obecnych piłkarzy.
Adam Jakubiak, Rafał Jakimczuk
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez