Wadija marzy o rowerze

2016-04-21 20:13:20(ost. akt: 2016-04-21 20:45:47)
Wadija mieszka w Arabii Saudyjskiej. Marzy o rowerze. W Arabii Saudyjskiej tego typu rozrywki są jednak uznawane za niestosowne dla dziewcząt. To treść jednego z 7 filmów, jakie obejrzeli uczniowie gimnazjum nr 2 w Braniewie w ramach projektu „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej".
"Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej" to odbywające się przez cały rok szkolny projekcje kinowe dla uczniów realizowane w ramach cykli tematycznych. Każdy pokaz poprzedza prelekcja multimedialna wprowadzająca uczestników w tematy podejmowane w danym filmie.

Uczniowie gimnazjum nr 2 w Braniewie uczestniczyli w cyklu „Między Kulturami”. W ramach projektu gimnazjaliści mieli okazję obejrzeć 7 filmów opowiadających o tym, jak bardzo różnorodny jest świat, jak ważne jest, by poznać i rozumieć nie tylko swoją, ale i inne kultury. W fimach pokazano zarówno podobieństwa wynikające z globalizacji, jak i różnice kultur, wyznań, systemów politycznych czy poziomów gospodarczych.

Na przykład w filmie "Dziewczyna w trampkach" reżyser opowiedział nam historię Wadiji, która mieszka mieszka w Rijadzie, w Arabii saudyjskiej. W swojej szkole uchodzi za buntowniczkę, gdyż nosi trampki i przyjaźni się z chłopcami. Wadija chciałaby, tak jak jej koledzy, mieć swój rower, jednak w Arabii Saudyjskiej tego typu rozrywki są uznawane za niestosowne dla dziewcząt.

Z kolei w słowackim filmie "Cygan" poruszono tematykę bliższą nam kulturowo. Film opowiada bowiem o chłopcu mieszkającym w biednej romskiej wiosce na Słowacji. Adam przeżywa śmierć ojca i ponowne małżeństwo matki. Zafascynowany boksem i piękną dziewczyną Julką próbuje przeciwstawić się wychowaniu na „prawdziwego Roma”.

Po każdym seansie odbyły się warsztaty prowadzone przez przedstawiciela Nowych Horyzontów w naszym rejonie oraz lekcje oparte na tematyce danego filmu.

W następnym roku szkolnym, nasza szkoła kolejny raz włączy się w ten projekt.

Gimnazjum nr 2 w Braniewie

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. don wasyl #1981067 24 kwi 2016 08:09

    Mieszkam za granicą, i znam dziewczynę z Pakistanu po anglistyce która w wieku 30 lat nadal nie umie jeździć na rowerze. Ot w tórą stronę zmierza EU.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. aaa #1979971 | 188.112.*.* 21 kwi 2016 21:24

    nie ma jak dwójka

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5