Uwaga na pożary sadzy! Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

2015-12-30 10:17:49(ost. akt: 2015-12-30 10:23:36)

Autor zdjęcia: Archiwum KP PSP w Braniewie

Niskie temperatury, które dotarły na teren kraju i województwa spowodowały, że mocnej wykorzystujemy urządzenie grzewcze do wytworzenia odpowiedniej temperatury w naszych domostwach. Piece centralnego ogrzewania w tym okresie pracują najintensywniej dostarczając tak bardzo potrzebnego ciepła. Tradycyjnie strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie zwracają się do mieszkańców miasta i powiatu braniewskiego z apelem o zachowanie ostrożności oraz zadbanie o własne bezpieczeństwo podczas korzystania z pieców centralnego ogrzewania opalanych paliwem stałym.
Zwróćmy uwagę na pracujące urządzenia grzewcze, rodzaj materiału palnego, który wykorzystujemy do ogrzania domostwa oraz  dokonajmy kontroli stanu przewodu kominowego. Bardzo często w wyniku braku kontroli przewodu kominowego dochodzi do rozszczelnienia, mikropęknięć a nawet niebezpiecznych pożarów sadzy, która nagromadzona w przewodzie kominowym ulega zapaleniu. Przekonanie o sprawności instalacji grzewczej i kominowej jest złudne, a bagatelizowanie systematyczności kontroli może być powodem tragedii lub pożaru budynku.

Tegoroczny sezon grzewczy to okres w którym straż pożarna odnotowała kilkadziesiąt działań związanych z gaszeniem powstałych pożarów sadzy. Dodatkowo strażacy w działaniach wykorzystują urządzenia pomiarowe sprawdzając czy nie występuje tlenek węgla, który może pojawić się w mieszkaniu w wyniku mikropęknięć przewodu kominowego.

Zadbajmy o własne bezpieczeństwo tak, aby sezon grzewczy nie zakończył się tragicznym zdarzeniem.

st. kpt. Ireneusz Ścibiorek – oficer prasowy KP PSP w Braniewie


· wykonać połączenie na numer alarmowy 998 lub 112, wezwać Państwową Straż Pożarną, podając szczegółowo co się dzieje i jak dojechać do danego budynku,
· wygasić ogień w piecu, kominku,
· zamknąć dopływ powietrza do pieca od dołu i od góry (z braku powietrza ogień z czasem wygaśnie),
· przez cały czas dozorować całą długość przewodu kominowego od strony pomieszczeń,
· udostępnić pomieszczenia i udzielić niezbędnych informacji przybyłym strażakom.
WAŻNE !
· NIE WOLNO wlewać wody do palącego się komina, gdyż grozi to jego rozerwaniem.
· Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla (czad).

W przypadku zaistnienia pożaru w kominie należy:

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna



 

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Level2 #1895894 | 77.112.*.* 2 sty 2016 20:19

    Przeprowadzić kontrole kominów tym co się już sadza paliła. Papierek od kominiarza dostali mimo 'ze komin popękany i dalej oszołomy trują ludzi

    odpowiedz na ten komentarz

  2. kominiarz #1894365 | 83.21.*.* 1 sty 2016 03:28

    a najważniejsze -nie podpisuj dla pana kominiarza ,poki nie wejdzie na dach i nie sprawdzi o co kaman,a robi to co najmniej 80% ludzi...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B