Bez straży miejskiej. Czy mieszkańcy będą za?

2015-10-19 09:00:00(ost. akt: 2015-10-19 18:18:03)

Po udzieleniu odpowiedzi na zadane pytanie, kartę do głosowania należy wrzucić do urny znajdującej się w lokalu referendalnym

Po udzieleniu odpowiedzi na zadane pytanie, kartę do głosowania należy wrzucić do urny znajdującej się w lokalu referendalnym

Autor zdjęcia: Archiwum redakcji

W niedzielę, 25 października mieszkańcy Braniewa nie tylko będą wybierać posłów i senatorów. Zadecydują także, czy w mieście zostawić czy zlikwidować straż miejską. W związku z referendum w lokalach pojawią się dwie urny, dwie komisje i dodatkowa karta do głosowania. Przy pytaniu możemy postawić tylko jeden znak „X”: w kratce z odpowiedzią „TAK”, albo w kratce z odpowiedzią „NIE” — wówczas nasz głos będzie ważny.
Lokale referendalne będą otwarte w godz. 7.00-21.00 Głosujemy w tym lokalu, w którym jesteśmy ujęci w spisie wyborców (lub w dowolnym na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania). Aby otrzymać kartę do głosowania musimy przedstawić komisji referendalnej dokument ze zdjęciem. Otrzymanie karty do głosowania będziemy musieli potwierdzić podpisem w spisie wyborców. Będzie to biała kartka w formacie A-4 zadrukowana jednostronnie, na której znajdzie się pytanie: „Czy jesteś za likwidacją Straży Miejskiej w Mieście Braniewie?". Przy pytaniu będą dwie kratki poprzedzone wyrazami „TAK” i „NIE”. Przy każdym z pytań możemy postawić tylko jeden znak „X” (dwie przecinające się linie): albo w kratce z odpowiedzią „TAK”, albo w kratce z odpowiedzią „NIE”. Wpisanie dwóch znaków „X” lub brak znaku „X” w dwóch kratkach pod pytaniem sprawi, że nasz głos będzie nieważny. Po udzieleniu odpowiedzi na zadane pytanie, kartę do głosowania należy wrzucić do urny znajdującej się w lokalu referendalnym.

Uchwałę o referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej na wniosek burmistrz miasta, jednomyślnie przegłosowali radni podczas wrześniowej sesji. Władze miasta liczą, że koszt październikowego referendum nie przekroczy 29 tys. zł.

Straż miejska w nieco ponad 17-tysięcznym Braniewie zatrudnia pięć osób: po dwóch funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, którzy obsługują miejski monitoring, a także komendanta, który czasami jeździ również w patrolu. W okresie od stycznia do końca czerwca braniewscy strażnicy ujawnili 237 wykroczeń, nałożyli 47 mandatów na kwotę 7750 zł (w Braniewie nie ma ani jednego fotoradaru), skierowali siedem wniosków do sądów i pouczyli 178 osób. Od lutego tego roku kilka razy w miesiącu strażnicy i policjanci wspólnie patrolują ulice miasta na dwie zmiany (godz. 6-14 i 14-22).

Roczny budżet Straży Miejskiej to ok. 200 tysięcy złotych.
— Jeśli mieszkańcy zadecydują o rozwiązaniu straży miejskiej, to tak zrobimy — mówi Monika Trzcińska, burmistrz Braniewa. — Oszczędności nie przewidujemy, ponieważ będziemy musieli zatrudnić osoby do obsługi monitoringu. Część zadań przejmą pracownicy wydziału ochrony środowiska, ale mandatów za nieczystości na posesji nie będą mogli wystawić.


Obwodowa Komisje do spraw Referendum Nr 1, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Rzemieślnicza 1
Obwodowa Komisja do spraw Referendum Nr 2, Szkoła Podstawowa nr 6, ul. Konarskiego 13
Obwodowa Komisja do spraw Referendum Nr 3, Zespół szkół Budowlanych, ul. Wiejska 2
Obwodowa Komisja do spaw Referendum Nr 4, Braniewskie Centrum Kultury, ul. Katedralna 9
Obwodowa Komisja do spraw Referendum Nr 5, Szkoła Podstawowa nr 5, ul. Moniuszki 22a
Obwodowa Komisja do spraw Referendum Nr 6, Liceum Ogólnokształcące, ul. Sikorskiego 15
Obwodowa Komisja do spraw Referendum Nr 7, Szkoła Podstawowa nr 3, ul. PCK 4
Obwodowa Komisja do spraw Referendum Nr 8, Przedszkole Miejskie nr 2, ul. Różana 14
Obwodowa Komisja do spraw Referendum Nr 9, Powiatowe Centrum Medyczne, ul. Moniuszki 13
Obwodowa Komisja do spraw referendum Nr 10, Zakład Karny, Pl. Grunwaldu 2a


Wykaz Obwodowych Komisji do spraw Referendum:

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna




Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. br #1838610 | 83.23.*.* 19 paź 2015 17:21

    straż miejska jest zbędna i tak nie ma z nich pożytku,słyszeliśmy jak jedna z mieszkanek braniewa starsza pani poprosiła ich o pomoc w przymocowaniu tabliczki z numerem,który ła że oni nie są od tegołyszaspadł a panowie ze sraży grozili jej mandatem,to us

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  2. XIU #1838363 | 77.252.*.* 19 paź 2015 10:24

    Jak pod tyłkiem zrobiło się gorąco to nagle współudział w patrolach z policją ? Czy ktoś spotkał taki łączony patrol? Czy SM kara za nieczystości , pozostałości po spacerach piesków nikt nie kontroluje? Teraz jak jest ciemno to łatwo wdepnąć.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B