„Ostatnia mila” zależy od samorządowców?

2015-05-15 00:00:11(ost. akt: 2015-05-11 11:02:11)   Artykuł sponsorowany
Dnia 07.05.2015 r. z inicjatywy Zarządu Powiatu Braniewskiego odbyło się spotkanie poświęcone omówieniu nowych perspektyw finansowania projektów realizowanych ze środków Unii Europejskiej. Wzięli w nim udział przedstawiciele Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „ZALEW WIŚLANY” z Braniewa, powiatu braniewskiego oraz urzędów miast i gmin.
Tym spotkaniem przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego rozpoczęli również cykl spotkań z władzami samorządów naszego województwa. Główny temat spotkań to omówienie założeń Planu Cyfrowego 2025 dla Warmii i Mazur w kontekście budowy sieci „ostatniej mili”.
Na spotkaniu została również poruszona tematyka możliwości rozbudowy infrastruktury regionalnej sieci szerokopasmowej budowanej obecnie w województwie.

Włodarze powiatu braniewskiego doskonale wiedzą, że dla powodzenia inwestycji niezbędne jest obniżenie opłat za zajęcie pasa drogowego dróg publicznych przez infrastrukturę „ostatniej mili” oraz podatków od nieruchomości. Rezygnacja z części tych wpływów do budżetów samorządów przełoży się w przyszłości na rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej, na czym zyskają wszyscy – mieszkańcy, przedsiębiorcy, instytucje – poinformował Jakub Wilk z-ca Dyrektora Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego w Urzędzie Marszałkowski.

Wspólne założenia Planu Cyfrowego spotkały się ze strony przedstawicieli JST
z dużym zrozumieniem. Jednak nie tylko oni mogą decydować o rozwoju społecznym i gospodarczym swojego regionu. Do tego trzeba przekonać jeszcze rady gmin, miast, a to nie jest takie proste – mówią.
Aby wspomóc realizację tej niezwykle ważnej inwestycji Samorządu Województwa, do chwili obecnej jedynie gmina Lelkowo oraz Braniewo obniżyła do minimum bariery finansowe.

W ramach projektu Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej powstanie sieć szkieletowo-dystrybucyjna. Obecnie z 2274 km sieci, Samorząd Województwa wybudował 93 % tej infrastruktury. Jednak niezbędna jest jeszcze budowa „ostatniej mili”, sieci docierającej do użytkownika końcowego.
W ramach budowanej infrastruktury szerokopasmowej, w powiecie braniewskim powstał 11 węzłów dystrybucyjnych w miejscowościach Chruściel, Frombork, Lipowina, Płoskinia, Słobity, Wilczęta, Braniewo, Lelkowo, Zagaje i dwa węzły w Pieniężnie.

Dalsza budowa sieci „ostatniej mili” w powiecie braniewskim zależy już od owocnej współpracy radnych powiatu, miast i gmin z Samorządem Województwa. Współpracy umożliwiającej wspólne utrzymanie samorządowej sieci i obniżenie barier podatkowych dla lokalnych operatorów telekomunikacyjnych, którzy podejmą się budowy „ostatniej mili” w naszym regionie – przekonuje Jakub Wilk.

Obrazek w tresci

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5