Pociągi tylko dla kolejarzy
2015-01-09 13:59:24(ost. akt: 2015-01-09 14:09:02)
Robert Polewczak dojeżdża do pracy pociągiem relacji Braniewo- Olsztyn ponad 20 lat. Po kolejnej zmianie rozkładu jazdy mężczyzna ma 23 minuty na dojście do miejsca pracy i powrót. Mężczyzna uważa, że taki rozkład jazdy zupełnie mija się z celem. Nasz Czytelnik przekonuje, że zmiany te spowodują, iż wielu pasażerów zrezygnuje z usług kolei, a pociągi będą jeździły puste. To z kolei doprowadzi do zamknięcia linii.
Po zmianie od 14 grudnia 2014 roku pierwszy poranny pociąg z Braniewa do Olsztyna jest o godz. 05.26, kolejny o 12.32. Pociąg z Olsztyna do Braniewa są o godz. 10.00 i 15.50.
— Ktoś chyba zapomniał, że pociągi są dla ludzi, którzy pracują poza gmachem dworca PKP w Olsztynie! — mówi zdegustowany pan Robert. — Po zmianie rozkładu jazdy pociąg relacji Braniewo — Olsztyn, którym dojeżdżam do pracy będzie przyjeżdżał 3 minuty później, a odjedzie 16 minut wcześniej. Czas pomiędzy przyjazdem, a odjazdem to 8 godzin i 23 minuty. Jeżeli odjąć 8 godzin pracy — pozostaje mi 23 minuty na dojście do i z pracy. Niech ktoś z Urzędu Marszałkowskiego odpowiedzialny za akceptację rozkładów jazdy spróbuje przejść lub przejechać środkami komunikacji miejskiej dystans Dworzec-UM-Dworzec w 23 minuty... A dla utrudnienia — dodatkowo dotrzeć 2-krotnie na IV peron (dotyczy pociągu z/do Braniewa)
Na zasadzie kompromisu
Nasz Czytelnik wskazuje też konkretny kurs. Mówi, że kolejną bezsensowna sprawą jest przesunięcie pociągu z Olsztyna do Braniewa z 14.10 na 10.00.
Nasz Czytelnik wskazuje też konkretny kurs. Mówi, że kolejną bezsensowna sprawą jest przesunięcie pociągu z Olsztyna do Braniewa z 14.10 na 10.00.
— Dotychczas kursem tym wracała młodzież szkolna — mówi pan Robert. — Po zmianie szynobus będzie raczej jeździł pusty. Mam nieodparte wrażenie, że za przyzwoleniem władz UM kolej będzie mogła za kilka miesięcy kurs ten zlikwidować jako nierentowny.
Stanisław Wojciechowski, Naczelnik Wydziału Handlowego w Olsztynie mówi, że grudniowa zmiana rozkładu jazdy była wprowadzana na zasadzie kompromisu.
Stanisław Wojciechowski, Naczelnik Wydziału Handlowego w Olsztynie mówi, że grudniowa zmiana rozkładu jazdy była wprowadzana na zasadzie kompromisu.
— Ustalając nowy rozkład jazdy musieliśmy pójść na pewien kompromis — wyjaśnia. — Nie jesteśmy w stanie zadowolić wszystkich podróżujących.
Muszą oszczędzać
Dzwoniąc do oddziału Przewozów Regionalnych z siedzibą w Olsztynie dowiedzieliśmy się, że zmianę rozkładu jazdy spowodowały oszczędności na linii.
Dzwoniąc do oddziału Przewozów Regionalnych z siedzibą w Olsztynie dowiedzieliśmy się, że zmianę rozkładu jazdy spowodowały oszczędności na linii.
— Kiedyś tą trasę obsługiwało pięć par pociągów — mówi Wojciechowski. — Od dwóch lat na tej linii kursują trzy pary pociągów. Musimy myśleć ekonomicznie, ponieważ podnoszą się koszty eksploatacji tej linii. Trzeba minimalizować koszty. Nowy rozkład jazdy pozwała nam obsługiwać podróżnych przez całą dobę. Dzięki takiemu przesunięciu jednym pociągiem obsługujemy wszystkie stacje na tej linii.
Po remoncie będzie lepiej
Stanisław Wojciechowski wspomina również, że być może w niedalekiej przyszłości linia, o której mowa będzie remontowana. Wtedy też może zmieni się także obecny rozkład jazdy.
Stanisław Wojciechowski wspomina również, że być może w niedalekiej przyszłości linia, o której mowa będzie remontowana. Wtedy też może zmieni się także obecny rozkład jazdy.
— Mamy nadzieję w przyszłości odbędzie się remont tej linii — mówi Wojciechowski. — Poprawią się wtedy parametry tej trasy. Chodzi o szybkości przyjazdów i odjazdów na linii Braniewo — Olsztyn. Być może wtedy wrócimy na tą trasę z nowym rozkładem jazdy. Może pojawią się też połączenia do Kaliningradu.
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na braniewo.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Komentarze (27) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
zibi #1636653 | 83.23.*.* 16 sty 2015 16:05
Jeżeli odbędą się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Rosji,to dworzec w Braniewie będzie wizytówką Polski. Lepiej by było aby ruscy nam zaoszczędzili wstydu i zrezygnowali z meczów w Kalingradzie.
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz
dinks #1630843 | 82.160.*.* 10 sty 2015 16:56
Niebawem cała kolej pójdzie w zapomnienie. Na zmodernizowanej E65 Warszawa-Gdańsk, obecnie kursuje 26 pociągów z pustymi wagonami. Pendolino wolniej jedzie niż zapowiadali wcześniej, też z pustymi miejscami. Przebudowane dworce, stacje i przystanki kolejowe są bez podróżnych bo tam tylko cztery pociągi na dobę się zatrzymują. Wielka propaganda nowych pociągów z małą ilością podróżnych wkrótce zakończy swoją euforię.
odpowiedz na ten komentarz
ale w holu #1630625 | 46.112.*.* 10 sty 2015 12:43
Dworca z Olsztynie wisi projekt przyszłego Dworca za ileś milionów - ciekawe tylko dla kogo, skoro teraz już tam nawet gołębie nie srają
Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz
lol #1630360 | 83.14.*.* 10 sty 2015 07:42
Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. za komuny wszystko dzialało jak zegarek dobrej marki....teraz jest zasrana demokracja ludu który rzadzi sie jak rodzina w ktorej ojciec pije,matka sie puszcza,a bachory kradna znicze na cmentarzu...
braniewianin #1630348 | 83.21.*.* 10 sty 2015 06:19
PKP czy PKS ,Radex nie dbają o pasażerów.Przy dworcu PKP jest duży plac,gdzie był przystanek PKS , można było schronić się w poczekalni.Teraz zlikwidowali przystanek przy dworcu i utworzyli na ul.Kościuszki Pasażerowie mokną ,marzną (brak chociażby wiaty).Pytam czy tak powinno być ?
Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)