Tandem miast nad Zalewem Wiślanym

2014-08-08 12:06:05(ost. akt: 2014-08-08 12:27:15)
Przystań w Nowej Pasłęce, która została odnowiona dzięki środkom unijnym

Przystań w Nowej Pasłęce, która została odnowiona dzięki środkom unijnym

Autor zdjęcia: archiwum

Rozmowa z Jackiem Protasem, marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego.
— Kilka tygodni temu otwarta została nowa droga nr 503 do Elbląga. Mieszkańców powiatu interesuje, czy podobne prace są planowane także w kierunku Braniewa.
— Wkrótce rozpoczniemy negocjacje z Komisją Europejską na temat nowych programów unijnych. Nadal dużo środków przeznaczymy na gruntowne przebudowy dróg. Jednym z projektów, który mamy w planach i uważamy go za priorytetowy, jest właśnie modernizacja drogi 504 w kierunku Braniewa. Liczymy w tym przypadku na przychylność Komisji Europejskiej. Jednocześnie prowadzimy bieżące prace na trasach wojewódzkich. Jeszcze jesienią przy tej drodze powstanie nowy chodnik w Braniewie oraz zatoki autobusowe w miejscowości Stępień. Nasi drogowcy odnowią też asfalt na odcinku Chruściel-Piórkowo i poprawią niektóre odcinki drogi nr 505. Tylko w tym roku nakłady na poprawę dróg w powiecie szacujemy na kilka milionów złotych.

— Droga nr 503 była modernizowana z myślą o aktywizacji terenów nad Zalewem Wiślanym. Co udało się zrobić, aby Zalew był miejscem atrakcyjnym dla turystyki?
— Do niedawna nad Zalewem nie było w zasadzie odpowiedniej infrastruktury dla żeglarzy, więc trudno było się dziwić, że nie było też tak wielu turystów, jak oczekujemy. Dzięki sporym wydatkom w ostatnich latach udało się oddać nowe przystanie żeglarskie, w tym marinę w Nowej Pasłęce oraz przystań w Braniewie. Liczymy, że ożywi to ruch turystyczny na tym akwenie. Choć to dopiero początek. Chcemy, wspólnie z województwem pomorskim, kontynuować specjalny program dla Zalewu Wiślanego jeszcze co najmniej do 2020 roku, a to oznacza kolejne inwestycje.

— Perłą naszych okolic jest Wzgórze Katedralne we Fromborku. Czy są plany na wsparcie tego pięknego zabytku?
— Mniejsze i większe prace trwają tu już od kilku dobrych lat i są wspierane zarówno ze środków samorządu województwa, jak i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mówię nie tylko o iluminacji wzgórza, ale też o odnowie kilku budynków, które pełnią teraz ważne funkcje społeczne, m.in. centrum młodzieżowego. Na pewno potrzebny jest duży projekt rewitalizacji Wzgórza Katedralnego, aby w pełni pokazać walory tego miejsca i zapewnić odpowiedni stan tego zabytku dla przyszłych pokoleń. Wartość tych prac z pewnością przekroczy możliwości samorządu województwa i samej gminy, ale liczymy tu także na owocne negocjacje z Brukselą. Polski rząd wstępnie zatwierdził te plany i mamy je ujęte w kontrakcie wojewódzkim na kolejne lata. Chcemy, aby obiekt był na liście projektów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Oszacowaliśmy nawet wstępne koszty takiego przedsięwzięcia, które opiewają na ponad 50 mln zł.

— Dużo mówi się o planach uzdrowiskowych gminy Frombork. Czy popiera pan ten kierunek?
— Myślę, że to trafny kierunek. Bardzo dobrym przykładem dla Fromborka może być choćby Gołdap. Miasto się rozwija, ludzie znajdują zatrudnienie w branżach związanych z lecznictwem uzdrowiskowym i zyskuje turystycznie. Uzdrowisko dźwignęło też mały handel i usługi. Dziś chyba nikt nie żałuje tam decyzji i wysiłków w drodze do uzyskania statusu uzdrowiska, choć wymagało to sporo zachodu. Wiem to dobrze, bo o takie prawa stara się też moje rodzinne miasto – Lidzbark Warmiński. Frombork ze swoimi zabytkami, pięknym położeniem nad Zalewem Wiślanym, mając status uzdrowiska, mógłby stać się naprawdę liczącym się kurortem. To chyba nie przypadek, że w rankingach najzamożniejszych miast liderami są właśnie miasta uzdrowiskowe.

— A jak na tym może skorzystać Braniewo i inne miasta w powiecie?
— Regionowi potrzebne są miejsca znane w całej Polsce i nawet Europie, które będą magnesem turystyki. Frombork ma taki potencjał. Jeżeli turyści i kuracjusze przyjadą do Fromborka, to odwiedzą także Braniewo i inne miejscowości w powiecie. Braniewo ma też sporo do zaoferowania. Dzięki środkom unijnym miasto ma piękny amfiteatr, wyjątkowy nie tylko w skali województwa, ale też Polski. Konserwacje przeszły też średniowieczne mury miasta. Atutem jest też piękna pływalnia, którą zbudowano również przy wsparciu funduszy europejskich. Myślę, że obie miejscowości mogą stworzyć taki swoisty tandem rozwoju całego obszaru Zalewu Wiślanego.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. RYSZARD #1457821 | 93.105.*.* 9 sie 2014 21:31

    NORMALNIE WYBORY CO 2 LATA A POPRAWA CO ROKU

    odpowiedz na ten komentarz

  2. obserwator #1456834 | 153.19.*.* 8 sie 2014 14:40

    No proszę, zmasowany kampania marszałka Protasa w lokalnych mediach, czyli artykuł sponsorowany. To samo mówi do mieszkańców pow. lidzbarskiego. h t t p://gazetaolsztynska.pl/214711,Drogi-roz woju-w-miastach-i-powiecie.html#axzz39no YGWOS

    odpowiedz na ten komentarz

  3. wybory coraz bliżej #1456765 | 46.215.*.* 8 sie 2014 13:29

    Co tam przystań w Braniewie jeszcze lepszą inwestycją jest bulwar na sadzawce w Pogrodziu albo bazar w Tolkmicku. Żeby ozywić Braniewo proponuje wybudować jeszce kilka fontann albo zegarow słonecznych a we fromborku jeszcze w pięc placów zabaw które za chwile zarosną chwastami. Nieważne w co sie inwestuje, ważne ile przy tym pójdzie do prywatnych, urzedniczych kieszeni. Wybory coraz bliżej to tłuste świnie przypomniały sobie o swoich niewolnikach. Poczekajcie aż car putin zamknie granice wtedy cały ten rejon umrze i nie pomogą mariny i zegary słoneczne.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  4. ja #1456732 | 78.8.*.* 8 sie 2014 13:00

    Szanowny panie marszałku na temat przystani w Braniewie to lepiej się nie wypowiadać .Jest to przykład marnotrawstwa środków miasta i unijnych .Myślę że pan uczestniczył pośrednio w realizacji tej zupełnie nikomu niepotrzebnej inwestycji .Wstyd powinien być wszystkim którzy przyczynili się do powstania tego obiektu .O moście nr. 2 przez Pasłękę nikt już nie wspomina .Warto czasami posłuchać opinii innych . Pozdrawiam "ojców" przystani i życzę maximum rozsądku przy realizacji innych pomysłów.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5