Ubezpieczenie domu – dlaczego warto je mieć i jak wybrać najlepszą polisę?
2025-06-02 10:30:35(ost. akt: 2025-06-02 10:32:32)
Artykuł
sponsorowany
Ekstremalne zjawiska pogodowe, ogromna liczba włamań i coraz więcej sprzętu podatnego na awarie. Dziś ubezpieczenie nieruchomości to nie luksus, ale konieczność. Jak jednak jednak wybrać najlepszą polisę? Gdzie jej szukać?
W ubiegłym roku policja odnotowała 62082 kradzieży z włamaniem. Jak pokazują statystyki mundurowych, na włamanie najbardziej narażone są mieszkania klasy średniej, a bariery dla włamywaczy nie stanowią nawet zamknięte, ogrodzone osiedla. Przestępcom udawało się również dostać do domów jednorodzinnych chronionych systemami alarmowymi.
Zagrożeniem dla domu i zgromadzonego w nim mienia okazują się zresztą nie tylko włamywacze, ale też natura. Elementy posesji mogą zostać zniszczone w wyniku gradobicia lub wichury, a także podtopione. Takim problemom sprzyjają przyspieszające zmiany klimaty i związane z nimi coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe.
Kolejne potencjalne źródło zagrożeń rosnąca liczba urządzeń elektrycznych w naszych domach. Chociaż na co dzień ułatwiają życie, to mogą też ulegać awariom, a w przypadku systemów smart home nierzadko wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem uszkodzenia sterowanych przez nie elementów. To na pewno wystarczające argumenty za tym, by wykupić ubezpieczenie domu. Co jednak trzeba wiedzieć o tego typu polisie?
Co obejmuje standardowe ubezpieczenie domu?
Standardowe ubezpieczenie domu powinno zapewniać ochronę na wypadek najczęstszych zdarzeń losowych. Chodzi przede wszystkim o takie ryzyka jak pożar, zalanie, uderzenie pioruna, zniszczenie mienia w wyniku klęski żywiołowej czy przepięcie w instalacji elektrycznej.Polisy tego typu obejmują również szkody spowodowane kradzieżą z włamaniem, rabunkiem oraz stłuczeniem elementów szklanych. Ochroną objęte są m.in. budynki mieszkalne, lokale, ruchomości domowe (np. meble, sprzęt RTV/AGD), elementy stałe, a także budynki niemieszkalne i obiekty znajdujące się na posesji, takie jak ogrodzenia czy altany.
Jakie ryzyka warto uwzględnić w polisie?
Wybierając polisę, warto sprawdzić, jakie ryzyka ona obejmuje. Im większa będzie zapewniana przez nią ochrona, tym bezpieczniej będzie mógł poczuć się właściciel nieruchomości i domownicy. Dobre ubezpieczenie powinno obejmuje m.in. kradzież (również z tarasu , ogrodu czy garażu), szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta czy różnego typu katastrofy budowlane. Duże znaczenie ma również ochrona takich urządzeń jak panele fotowoltaiczne, pompy ciepła czy przydomowe oczyszczalnie.Wybierając ubezpieczenie, warto rozważyć również wykupienie polisy OC w życiu prywatnym. Pokryje szkody wyrządzone osobom trzecim, np. uszkodzenie przez dzieci i zwierzęta domowe przedmiotów znajdujących się na sąsiednich posesjach. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni też w przypadku szkód wyrządzonych w wyniku awarii instalacji wodnej oraz elektrycznej.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia domu?
Przy wyborze polisy uwagę należy zwrócić przede na zakres ochrony (czy obejmuje tylko wybrane ryzyka, czy wszystkie z wyjątkiem wyłączonych), sumy ubezpieczenia, limity odpowiedzialności oraz ewentualne wyłączenia. Informacje na ten temat zawarte są w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia). Sprawdźcie również, czy polisa obejmuje ochronę ruchomości domowych poza miejscem zamieszkania oraz odpowiedzialność cywilną domowników.Dlaczego warto wybrać ubezpieczenie domu w InterRisk?
W kontekście wspomnianych w tym tekście wymagań bardzo dobrze wypada oferta ubezpieczeń domu od InterRisk. W zależności od swoich potrzeb, możecie zdecydować się na podstawową ochronę w ramach polisy Bezpieczny Dom lub kompleksowe wsparcie zapewniane przez polisę Dom Max w formule all risk.InterRisk zapewnia również szeroki pakiet dodatkowych rozszerzeń, w tym OC w życiu prywatnym, ochronę prawną czy assistance domowe. Przejrzyste zasady i możliwość ubezpieczenia nowoczesnych instalacji czyni z oferty InterRisk idealny wybór dla osób ceniących bezpieczeństwo, komfort i nowoczesne podejście do ochrony mienia.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez