Szczepionka na ospę – czy warto się zaszczepić? Fakty i mity
2025-04-15 23:40:50(ost. akt: 2025-04-15 23:46:00)
Artykuł
sponsorowany
Rocznie w polskich przychodniach notuje się około 150-220 tys. zachorowań na ospę wietrzną, a zdecydowaną większość pacjentów stanowią dzieci do 10. roku życia. Jednocześnie nawet 1300 osób każdego roku trafia do szpitala z powodu jej ciężkiego przebiegu. Nie tylko z tego względu powinieneś rozważyć szczepienie ochronne. Sprawdź, dlaczego warto się zaszczepić.
Ospa wietrzna – powszechna choroba zakaźna
Ospa wietrzna zaliczana jest do ostrych chorób zakaźnych. To jedno z najbardziej zaraźliwych schorzeń, wywołane przez wirus ospy wietrznej i półpaśca. Najłatwiej zarazić się przez bezpośredni kontakt z chorym lub drogą kropelkową, choć zakażenie może szerzyć się również poprzez kontakt z przedmiotami zanieczyszczonymi wydzielinami z dróg oddechowych chorej osoby.Wśród charakterystycznych objawów ospy wietrznej wymienić należy wysypkę. Jest ona swędząca, ma postać grudek i pęcherzyków, które mogą występować na:
- tułowiu,
- twarzy,
- skórze głowy,
- kończynach,
- błonach śluzowych.
- twarzy,
- skórze głowy,
- kończynach,
- błonach śluzowych.
Wysypce towarzyszy często wysoka gorączka, złe samopoczucie, bóle głowy i mięśni, oraz powiększenie węzłów chłonnych. W zdecydowanej większości przypadków przebieg ospy wietrznej jest łagodny, ale w około 2-6% przypadków mogą wystąpić groźne dla zdrowia, a nawet życia, powikłania – łącznie z zapaleniem mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsą i zapaleniem płuc. Przebieg ospy wietrznej jest cięższy u dorosłych niż u dzieci.
Szczepienia przeciwko ospie
W szczepieniach na ospę wykorzystywana jest szczepionka z żywym, ale osłabionym szczepem wirusa. Podawane są dwie dawki. To bezpieczna i dobrze tolerowana przez dzieci procedura – rzadko kiedy szczepionka na ospę powoduje wystąpienie niepożądanych odczynów poszczepiennych. Dzięki szczepieniom można uchronić dzieci przed objawami i powikłaniami, a to ochrona na całe życie. Skuteczność szczepionki jest bardzo wysoka i przekracza 95%. Zaleca się szczepienie pierwszą dawką od 9 miesiąca życia, a najlepiej po ukończeniu przez dziecko roku. Druga dawka optymalnie powinna być podana po 3 miesiącach od pierwszej, ale można to zrobić już po 6 tygodniach.Uwaga! Szczepionki na ospę podawane są jedynie dzieciom zdrowym, po uprzednim badaniu w gabinecie lekarskim.
Fakty i mity dotyczące ospy
Wirus w szczepionce zarazić może inne osoby – mitWirus szczepionkowy w żadnym przypadku nie przenosi się i nie zakaża osób z bliskiego otoczenia osoby szczepionej. Z tego względu można szczepić dzieci kobiet, które są w ciąży, a także potomków, w otoczeniu których są osoby z niedoborami odporności.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez