Szczepionka na ospę – czy warto się zaszczepić? Fakty i mity

2025-04-15 23:40:50(ost. akt: 2025-04-15 23:46:00)   Artykuł sponsorowany
Rocznie w polskich przychodniach notuje się około 150-220 tys. zachorowań na ospę wietrzną, a zdecydowaną większość pacjentów stanowią dzieci do 10. roku życia. Jednocześnie nawet 1300 osób każdego roku trafia do szpitala z powodu jej ciężkiego przebiegu. Nie tylko z tego względu powinieneś rozważyć szczepienie ochronne. Sprawdź, dlaczego warto się zaszczepić.

Ospa wietrzna – powszechna choroba zakaźna

Ospa wietrzna zaliczana jest do ostrych chorób zakaźnych. To jedno z najbardziej zaraźliwych schorzeń, wywołane przez wirus ospy wietrznej i półpaśca. Najłatwiej zarazić się przez bezpośredni kontakt z chorym lub drogą kropelkową, choć zakażenie może szerzyć się również poprzez kontakt z przedmiotami zanieczyszczonymi wydzielinami z dróg oddechowych chorej osoby.

Wśród charakterystycznych objawów ospy wietrznej wymienić należy wysypkę. Jest ona swędząca, ma postać grudek i pęcherzyków, które mogą występować na:

- tułowiu,
- twarzy,
- skórze głowy,
- kończynach,
- błonach śluzowych.

Wysypce towarzyszy często wysoka gorączka, złe samopoczucie, bóle głowy i mięśni, oraz powiększenie węzłów chłonnych. W zdecydowanej większości przypadków przebieg ospy wietrznej jest łagodny, ale w około 2-6% przypadków mogą wystąpić groźne dla zdrowia, a nawet życia, powikłania – łącznie z zapaleniem mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsą i zapaleniem płuc. Przebieg ospy wietrznej jest cięższy u dorosłych niż u dzieci.

Szczepienia przeciwko ospie

W szczepieniach na ospę wykorzystywana jest szczepionka z żywym, ale osłabionym szczepem wirusa. Podawane są dwie dawki. To bezpieczna i dobrze tolerowana przez dzieci procedura – rzadko kiedy szczepionka na ospę powoduje wystąpienie niepożądanych odczynów poszczepiennych. Dzięki szczepieniom można uchronić dzieci przed objawami i powikłaniami, a to ochrona na całe życie. Skuteczność szczepionki jest bardzo wysoka i przekracza 95%. Zaleca się szczepienie pierwszą dawką od 9 miesiąca życia, a najlepiej po ukończeniu przez dziecko roku. Druga dawka optymalnie powinna być podana po 3 miesiącach od pierwszej, ale można to zrobić już po 6 tygodniach.

Uwaga! Szczepionki na ospę podawane są jedynie dzieciom zdrowym, po uprzednim badaniu w gabinecie lekarskim.

Fakty i mity dotyczące ospy

Wirus w szczepionce zarazić może inne osoby – mit
Wirus szczepionkowy w żadnym przypadku nie przenosi się i nie zakaża osób z bliskiego otoczenia osoby szczepionej. Z tego względu można szczepić dzieci kobiet, które są w ciąży, a także potomków, w otoczeniu których są osoby z niedoborami odporności.

Szczepienie dziecka, które było narażone na kontakt z osobą zarażającą ospą jest bezcelowe – mit

Skuteczność szczepionki podanej do 3 dni od ekspozycji na wirusa wynosi około 90%.

Wirus ospy wietrznej i półpaśca pozostaje w organizmie danej osoby – fakt

Rzeczywiście wirus ten pozostaje w zwojach nerwowych i może uaktywnić się na dalszych etapach życia w postaci półpaśca.

Ryzyko zgonu przez powikłania związane z ospą u osób dorosłych jest nawet 20-krotnie wyższe niż u dzieci – prawda

Ospa wietrzna ma cięższy przebieg u osób dorosłych, powyżej 20 roku życia. Jest również bardzo groźna dla kobiet w ciąży, noworodków, matek, które zachorowały na ospę w ciągu 5 dni przed porodem lub do 48 godzin po nim.

Czy szczepienia na ospę są skuteczne?

Szczepienie na ospę jest skuteczne, ale nie chroni całkowicie przed zachorowaniem. Nawet po szczepieniu można zachorować. Skuteczność szczepionki u dzieci wynosi ponad 95%, czyli w 95 na 100 szczepionych dzieci nie będzie mieć objawów ani powikłań choroby. Jednocześnie szczepionka chroni w 98-100% przed ciężkim lub umiarkowanym przebiegiem. Zmniejsza wielokrotnie ryzyko wystąpienia półpaśca.

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B