Zabieg GBT – co to jest i jakie ma zastosowania?

2025-04-09 22:02:47(ost. akt: 2025-04-09 22:04:21)   Artykuł sponsorowany
GBT (Guided Biofilm Therapy) to coraz popularniejszy zabieg stomatologiczny, który usuwa tzw. biofilm i kamień nazębny. To jeden ze sposobów profilaktyki chorób przyzębia, który może być wykonany praktycznie u każdego Pacjenta, bez względu na wiek. Planujesz skorzystać z higienizacji jamy ustnej i zastanawiasz się nad tą procedurą? Sprawdź, na czym polega zabieg GBT i poznaj wszystkie jego zastosowania, zanim odwiedzisz gabinet lekarza stomatologa.

GBT polega na 8-etapowej higienizacji jamy ustnej

Zastanawiasz się, na czym dokładnie polega zabieg GBT? Guided Biofilm Therapyto bezbolesna i bezpieczna metoda zapobiegania chorobom przyzębia i tkanek wokół implantów stomatologicznych. Ta procedura stomatologiczna składa się aż z 8 etapów, dzięki którym dentysta lub higienistka stomatologiczna może wykonać u Ciebie kompleksową higienizację jamy ustnej. Wiedz, że zabieg GBT pozwala na dokładne usunięcie płytki bakteryjnej (tj. biofilmu), osadu, a także kamienia nazębnego. W trakcie procedury dany specjalista wykonuje również fluoryzację (pokrywa zęby preparatami o wysokim stężeniu związków fluoru). Etapy zabiegu GB:

1.wnikliwa ocena stanu jamy ustnej,
2. wybarwienie na fioletowo danych rejonów wymagających interwencji,
3. motywacja – instruktaż higieny jamy ustnej w domu,
4. tzw. airflow – oczyszczanie naturalnych zębów, wypełnień, implantów zębów z użyciem dyszy z podgrzewaną wodą oraz piaskiem o mikronowej średnicy,
5. perioflow – usuwanie biofilmu z głębokich kieszonek przy naturalnych zębach, implantach oraz furkacjach korzeni,
6. piezon – usuwanie kamienia (naddziąsłowo i poddziąsłowo), czyszczenie kieszonek, okolic implantów oraz uzupełnień protetycznych,
7. kontrola i diagnoza stanu próchnicy + zabezpieczenie zębów fluorem,
8. planner wizyt – zaplanowanie harmonogramu Twoich kolejnych wizyt w gabinecie dentystycznym.

Jakie są zastosowania zabiegu GBT? Dla kogo jest ta procedura?

GBT to zabieg z zakresu profilaktyki stomatologicznej rekomendowany osobom, które chcą zadbać o zdrowie jamy ustnej, korzystając z nowoczesnych rozwiązań i uchronić się przed wieloma chorobami jak np. paradontoza, próchnica. Wiedz, że 8-stopniowa procedura dogłębnie oczyszcza i zabezpiecza zęby przed chorobotwórczymi bakteriami oraz osadzaniem się na płytce nazębnej różnego typu zanieczyszczeń. Pamiętaj, zabieg może być przeprowadzony u dorosłych, jak i u dzieci (od 7 r.ż.). To nieinwazyjna i bezbolesna metoda, która nie wymaga szczególnych przygotowań z Twojej strony ani nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Zastanawiasz się, co ile należy powtarzać zabieg GBT? Najlepiej co około 6 miesięcy. Pamiętaj, zabieg GBT zapobiega rozwojowi paradontozy i wielu innych chorób przyzębia, które często są trudne i kosztowne w leczeniu. Jaka jest orientacyjna cena tego zabiegu stomatologicznego? Koszt GBT to zwykle około 500 złotych. Miej świadomość, że jest to o wiele mniejszy wydatek, niż ewentualny proces leczenia schorzeń przyzębia, które mogą wymagać wielu wizyt w gabinecie specjalisty.

Tych zaleceń musisz przestrzegać po zabiegu GBT

Wiedz, że przez minimum 60 minut od wykonania GBT nie powinno się nic jeść ani pić. Przez 24 godziny po zabiegu musisz ściśle przestrzegać zasad tzw. białej diety. Co to dokładnie oznacza? Unikaj spożywania produktów spożywczych, które mogłyby potencjalnie zabarwić Twoje szkliwo, w szczególności:

- buraków,
- czarnej herbaty,
- czerwonego wina,
- mocnej kawy,
- jagód,
- marchwi,
- soku z czarnej porzeczki,
- kurkumy.

Miej świadomość, że bezpośrednio po zabiegu GBT może pojawić się u Ciebie nadwrażliwość zębów i dziąseł na wahania temperatury, co jest przejściowym zupełnie naturalnym objawem. Jak możesz sobie ulżyć w tym czasie? W razie dużego dyskomfortu, kup w najbliższej aptece specjalny płyn na nadwrażliwość zębów.

Podsumowując, zabieg GBT pomaga dokładnie usunąć biofilm z powierzchni Twoich zębów. Podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym specjalista może udzielić Ci wielu cennych wskazówek dotyczących prawidłowego szczotkowania i nitkowania zębów. Ten 8-etapowy zabieg pozwala specjaliście bez trudu dotrzeć do zagłębień oraz bruzd zębowych, okolic zamków ortodontycznych.

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B