W Bartoszycach i Górowie Iławeckim pobiegną, a w Bisztynku zagrają dla Niepodległej. Zbliża się Dzień Niepodległości.

2022-11-02 11:30:00(ost. akt: 2022-11-07 22:19:02)

Autor zdjęcia: pixabay

W powiecie bartoszyckim pamiętamy o tej ważnej rocznicy. Obchody zaplanowane w Bartoszycach, Górowie Iławeckim i Bisztynku będą miały charakter patriotyczny oraz… sportowy. W Bartoszycach i Górowie odbędą się biegi, a w Bisztynku Interaktywna gra patriotyczna.
11 listopada 1918 r., Józef Piłsudski przejął z rąk Rady Regencyjnej władzę zwierzchnią nad polskim wojskiem oraz został mianowany jego naczelnym dowódcą. Proces odzyskania niepodległości Polski trwał jeszcze wiele dni, jednak to właśnie 11 listopada stał się symbolem powrotu Polski do grona niepodległych państw.
W 1989 roku dla upamiętnienia odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego oraz walk pokoleń Polaków o wolność i niepodległość uchwalono ten dzień Świętem Niepodległości.

Fot. redakcja
W Bartoszycach obchody Dnia Niepodległości, na które zapraszają Starosta Powiatu Bartoszyckiego, Burmistrz Miasta Bartoszyce oraz Dowódca 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej zaplanowano na 11 listopada. O godzinie 12:00 rozpocznie się XX Bieg Niepodległości (szczegóły znajdziecie na stronie BOSiR), o 15:00 zaplanowano uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny.
O godzinie 15:30 wyruszy Niepodległościowa Parada motocykli, która przejedzie ulicami: 11 Listopada, Kętrzyńską, Jana Pawła II, Boh. Warszawy, Bema, Sikorskiego, Chilmanowicza, Wyszyńskiego, Gdańską, Poniatowskiego i Boh. Warszawy.
Parada zakończy się na pl. Boh. Westerplatte, gdzie o godz. 16:00 odbędzie się Apel Pamięci, z salwą honorową i złożeniem zniczy i wieńców pod pomnikiem Orła Białego. Dalsza część uroczystości odbędzie się w Bartoszyckim Domu Kultury, w którym o godzinie 17:00 zaprezentowany zostanie Program słowno-muzyczny "Żeby Polska była Polską".

Fot. redakcja
W Górowie Iławeckim dzień wcześniej, bo 10 listopada o godzinie 11:00 na Stadionie Miejskim przy ul. Sikorskiego 34 odbędzie się Bieg o Puchar Burmistrza Miasta. Wydarzenie ma poza symbolicznym znaczeniem patriotycznym ma również inny, ważny cel. Jest nim popularyzacja biegania, wzmacnianie zdrowia i kondycji, zabawa i integracja oraz promowanie zdrowego trybu życia.
Ukończenie biegu jest w zasięgu możliwości każdego uczestnika, gdyż zaplanowano aż 13 kategorii wiekowych. Przewidziano nagrody w postaci pucharów medali oraz dyplomów. Bliższe informacje zostały zamieszczone na stronie Ośrodka Kultury w Górowie Iławeckim. W przypadku uczniów oświadczenie zamieszczone na stronie urzędu należy dostarczyć do sekretariatu szkoły uczęszczanej przez ucznia do dnia 8 listopada 2022r.


Fot. redakcja
W Bisztynku Święto Niepodległości zostanie uczczone m.in. Interaktywną Grę Patriotyczną, której początek zaplanowano 10 listopada o godz. 16:30 pod Bramą Lidzbarską. Właśnie tam zostanie zamieszczona pierwsza z ośmiu wskazówek, które będą ukryte pod kodami QR. Wszystkie zagadki będą promowały rocznicę otrzymania przez Polskę Niepodległości, lokalny patriotyzm i czytelnictwo. Uczestnicy poznają lokalną historię miasta, jego zabytki i genezę powstania.
Patrole harcerskie, składające się od pięciu do ośmiu osób mogą zgłaszać się u drużynowych, a pozostali uczestnicy w Bibliotece w Bisztynku. Interaktywna Gra Patriotyczna, która potrwa od dwóch do trzech godzin zakończy się ogniskiem, a zwycięzcy otrzymają puchary i medale.
Na grę zaprasza II Szczep Harcerski ,,Strumień'' w Bisztynku im. pwd. Anny Drozdowskiej oraz Ośrodek Kultury i Biblioteka w Bisztynku.
dar

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5