W Bisztynku odbyła się II Gala "wcześniej urodzonych"

2022-10-24 10:00:00(ost. akt: 2022-10-25 13:41:41)

Autor zdjęcia: Dariusz Dopierała

SENIORZY \\\ O roli seniorów w życiu można pisać godzinami. Jako dzieci, często uwielbiamy dziadków. Jako dorośli jesteśmy czasem źli, że rozpuszczają nasze dzieci. A kiedy sami stajemy się seniorami, rozumiemy ich punkt widzenia. W Bisztynku tę prawdę znają już dzisiaj.
21 października w Bisztynku odbyła się Gala Seniora 2022. To już, a być może dopiero druga edycja tego wydarzenia, która na stałe wpisała się w kalendarz gminnych imprez. Galę zorganizował Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej przy współpracy z Radą Seniorów Gminy Bisztynek. Święto seniorów połączono przy tym z inauguracją kolejnego roku działalności UTW.
Gośćmi, a właściwie gospodarzami byli jednak seniorzy, którzy tłumnie pojawili się w gościnnej, bisztyneckiej „Marysieńce”. Wśród obecnych była Teresa Kolasa, przewodnicząca Koła Emerytów i Rencistów oraz Krystyna Kijewicz, jednocześnie przewodnicząca Rady Seniorów i Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bisztynku
Fot. Dariusz Dopierała

Nie zabrakło innych gości: burmistrza Bisztynka Marka Dominiaka, przewodniczącego Rady Miejskiej w Bisztynku Zbigniewa Drozdowskiego, radnego województwa i zastępcy dyrektora oddziału wojewódzkiego KOWR Marcina Kazimierczuka, skarbnika gminy Bisztynek Elżbiety Banaszkiewicz, proboszcza parafii w Bisztynku ks. kan. Leszka Kuriaty, dyrektora DPS w Kamińsku Beaty Wolskiej i wielu innych.

Wzruszającym elementem Gali był występ chóru ze Szkoły Podstawowej w Bisztynku pod kierunkiem Małgorzaty Nawrockiej-Siej, która żywiołowo „dyrygowała” dziećmi zgromadzonymi w restauracji.
Fot. Dariusz Dopierała

O seniorach, a właściwie „wcześniej urodzonych” pamiętali w tym dniu wszyscy goście. Burmistrz Bisztynka Marek Dominiak podkreślił rolę, którą pełnią na co dzień.
— Seniorzy w Bisztynku od wielu lat są bardzo aktywni. Mamy trzy organizacje to, że pracują z seniorami: Koło Emerytów i Rencistów, Radę Seniorów oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku. Dla mnie seniorzy stanowią jednak wspólnotę, grupę ludzi, której należy się wielki szacunek. Wychowaliście dzieci, pomagacie swoim dzieciom i wnukom. Macie wiele doświadczeń, z których młodzież powinna w jak największym stopniu korzystać.
Fot. Dariusz Dopierała

Życzenia seniorom złożył również przewodniczący Rady Miasta, Zbigniew Drozdowski.

— Należy wam się szacunek za to, jesteście aktywni, uczestniczyć się w różnych spotkaniach i uroczystościach, nie ogranicza czy się wyłącznie do spotkań we własnym gronie, ale wychodzicie szerzej.
Fot. Dariusz Dopierała

Wykładowca, radny wojewódzki i dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Marcin Kazimierczuk podkreślił, że osoby wcześniej urodzone budzą jego respekt.
— Miałem okazję kilka razy wykładać na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Bisztynku. O ile kiedy mam wykład dla studentów, daję sobie z tym radę, to przed waszym gronem muszę się do tego bardzo przygotować, ponieważ seniorzy mają nie tylko wiedzę teoretyczną, ale również ogromne doświadczenie. Muszę więc przekazać swoją wiedzę oraz dorzucić jeszcze coś, czego nie wiecie.
Fot. Dariusz Dopierała

Ciepłe słowa do seniorów skierował również prowadzący Galę Paweł Wołoch, dyrektor Ośrodka Kultury i Aktywności Lokalnej.
Fot. Andrzej Grabowski

— Życzę wam wszystkim siły do działania, bo kiedy ono jest, również zdrowie będzie szło z nim w parze. Cieszę się, że reprezentuję dwie instytucje kultury, do których często zaglądacie. Udowodniłem już państwu, że seniorzy są dla mnie ogromnie ważni i bliscy mojemu sercu. Już dziś zapraszam państwa do wkrótce wyremontowanej biblioteki, w której specjalnie dla seniorów powstanie salon do aktywnej pracy z osobami starszymi, czyli wyodrębnione miejsce, które będzie przypominało ziemię i naturę, a na dachu zaprosimy państwa do letniej czytelni z hamakami.
Fot. Dariusz Dopierała

Skąd wzięło się określenie wcześniej urodzeni? Opowiada o tym Krystyna Kijewicz.’
— Rada seniorów, która kończy swoją kadencję, a za chwilę zacznie się nowa. Chcieliśmy uhonorować osoby wcześniej urodzone. Można powiedzieć, że tak naprawdę rodzimy się i starzejemy codziennie i powinniśmy dziękować Bogu za to, że żyjemy. Nieważne, ile kto ma lat, ale to, co robimy ze swoim życiem.
Warto dodać, że podczas Gali dyrektor OKiAL Paweł Wołoch poinformował, że Krystyna Kijewicz została również powołana do Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.
Fot. Andrzej Grabowski

Po życzeniach nadszedł czas na wykład Beaty Wolskiej, która opowiadała m.in. o marzeniach i ich rodzajach, o strefach komfortu i tym, kiedy należy je opuszczać, a sposób życia zmieniać. Po wykładzie na stołach pojawił się okolicznościowy tort i inne słodkości, okraszone kawą i lampką szampana. Oczywiście towarzyszyły temu również rozmowy, ponieważ kto, jak nie wcześniej urodzeni, potrafi snuć piękne opowieści i wspomnienia?
Dariusz Dopierała

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5