Biblioteka Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Bisztynku z nagrodą Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

2022-04-12 15:00:00(ost. akt: 2022-04-12 14:58:51)

Autor zdjęcia: Marzena Magdziarz

Biblioteka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bisztynku pomimo pandemii i zdalnego nauczania w 2021 doskonale poradziła sobie w nowych realiach. Znalazła się w gronie laureatów ogólnopolskiego konkursu „Mistrz Promocji Czytelnictwa 2021”.
Biblioteka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bisztynku została doceniona przez jury ogólnopolskiego konkursu „Mistrz Promocji Czytelnictwa 2021”. Jest to konkurs zorganizowany, po raz czternasty, przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Jego celem jest nagradzanie działań bibliotek, które wpływają na rozwój czytelnictwa, popularyzacji wiedzy i informacji w trudnych dla książki czasach.
— Gratuluję nagrody.
— Dziękuję. To nasz i mój niebywały sukces — mówi Marzena Magdziarz, nauczyciel- bibliotekarz w placówce, — ponieważ takich bibliotek w małych miasteczkach w skali całego kraju jest mnóstwo. Bibliotek, które w wielu przypadkach są miejscem pierwszego, a czasami i jedynego kontaktu uczniów z książkami. Nasza biblioteka otrzymała Nagrodę Specjalną w kategorii „Biblioteka z miejscowości do 5000 mieszkańców”, a jej wręczenie odbędzie się pod koniec maja 2022 roku podczas Targów Książki w Warszawie.
— Nagroda jest za 2021 rok, który w związku z pandemią, był dla szkół trudny.
— Zgadza się, to był czas wyjątkowy, w którym świat mierzył się z epidemią koronawirusa SARS-Cov-2. Ograniczyło to działalność ludzi i wielu instytucji. Znacząco wpłynęła także na pracę bibliotek, które pomimo obostrzeń, wykazały się w wielu przypadkach kreatywnością i organizowały imprezy dla czytelników dostępne także w Internecie, z wykorzystaniem platform i aplikacji internetowych czy serwisów społecznościowych.
Fot. Marzena Magdziarz

— W jaki sposób osiągnęliście sukces?
— W przypadku naszej biblioteki udało się nam zrealizować większą liczbę imprez w sposób stacjonarny. Były to następujące wydarzenia: konkurs plastyczny z okazji Dnia Kota- „Mój kot w butach”, program wolontariatu czytelniczego w przedszkolu i w świetlicy szkolnej „Poczytajmy”, szkolny konkurs plastyczny „Moja ulubiona książka”, szkolny konkurs fotograficzny „Moje książkowe selfie”, gminny konkurs biblioteczny z okazji dni majowych „Zarażajmy…ale czytaniem”, projekt regionalny „Polak Warmiak dwaj sąsiedzi- Polok Warnijok dwa siójsiody”, „Narodowe Czytanie”, „Dzień Głośnego Czytania”, „Poznajemy baśnie i legendy z całego świata” i tym samym świętujemy Miesiąc Bibliotek Szkolnych”, szkolne obchody Roku
Lema i czytanie „Bajek robotów”, zorganizowanie na terenie szkoły akcji „Przerwa na czytanie”, „Wróżba za książkę”, „Mikołajkowe i adwentowe klimaty w naszej bibliotece” oraz „Święty Mikołaj rozdaje pierwszakom prezenty”.
Fot. Marzena Magdziarz

Ponadto zorganizowaliśmy kilka imprez w sposób zdalny. Były to: „Biblioteczny konkurs walentynkowy”, konkurs „Znam przysłowia”- fotograficzna zabawa z okazji Dnia Kobiet, „Błyskawiczny Konkurs Czytelniczy” z okazji Prima Aprilis.
Poza tym, po raz pierwszy, odważyłam się i zorganizowałam konkurs powiatowy „Szlakiem europejskiej baśni. Ilustrujemy baśnie duńskie”. Do współpracy pozyskałam Europe Direct Olsztyn i Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą, którzy wsparli moje działania w sferze organizacyjnej, pozyskaniu nagród oraz ich dostarczeniu do biorących w nim udział dzieci.
— Dziękuję za rozmowę.
dar

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5