Święto Plonów 2021 w gminie Bisztynek zgromadziło wielu mieszkańców

2021-09-06 08:30:00(ost. akt: 2021-09-11 04:24:33)
Starostami dożynek byli Agnieszka Kobryń i Andrzej Zagozdon

Starostami dożynek byli Agnieszka Kobryń i Andrzej Zagozdon

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Niedziela 5. sierpnia była dniem, w którym Święto Plonów, czyli popularne dożynki obchodzono w dwóch gminach powiatu bartoszyckiego. W Bisztynku zorganizowano wiele atrakcji, jednocześnie stwarzając możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19.
Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w intencji rolników z gminy Bisztynek. Uczestniczyły w niej poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej w Bisztynku, Szkoły Podstawowej w Grzędzie, OSP Bisztynek, OSP Sątopy- Samulewo oraz Hufca ZHP.
Następnie kolorowy korowód dożynkowy przeszedł przez miasto na targowisko miejskie.

Starościną dożynek została Agnieszka Kobryń, sołtyska sołectwa Bisztynek oraz przewodnicząca Rady Powiatowej w Bartoszycach w Warmińsko-Mazurskiej Izbie Rolniczej. Starostą został Andrzej Zagozdon, rolnik z Paluz.

Fot. Andrzej Grabowski

Gości przywitał burmistrz Bisztynka, Marek Dominiak:
— Dożynki to jeden z najpiękniejszych, staropolskich obyczajów, który jest wpisany w tradycję polskiej wsi. Jest mi niezmiernie miło, że mamy okazję spotkać się dzisiaj na najważniejszym święcie w Naszej Gminie.
Wśród zaproszonych gości byli m.in.
— Wicestarosta Powiatu Bartoszyckiego Władysław Bogdanowicz,
— radny Sejmiku Wojewódzkiego i Zastępca Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Marcin Kazimierczuk,
— Honorowy Obywatel Bisztynka, były Marszałek Województwa Warmińsko- Mazurskiego Andrzej Ryński,
— Nadleśniczy Zygmunt Zbigniew Pampuch,
— Komendant PSP Andrzej Harhaj oraz
— Komendant Placówki Straży Granicznej w Bezledach ppłk SG Mariusz Haraf.Zebrany odczytano list Artura Chojeckiego, wojewody warmińsko-mazurskiego.

Fot. Andrzej Grabowski

Warto zaznaczyć, że medalem "Zasłużony dla rolnictwa", przyznanym przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi został odznaczony Edward Gieglis - rolnik z Łędławek. W imieniu ministra odznaczenie wręczył burmistrz Bisztynka, Marek Dominiak.
Burmistrz wyróżnił również rolników, którzy wytrwałą pracą i dążeniem do osiągania najlepszych wyników przyczyniają się do rozwoju Gminy i Miasta Bisztynek. Wyróżnienia otrzymali: Urszula i Radosław Gach, Monika i Arkadiusz Cywińscy, Marta i Krzysztof Guż, Anna i Marian Czyszek, Beata i Cezary Iwaniak, Elżbieta i Adam Łucek, Anna i Andrzej Kosikowscy, Justyna i Zbigniew Czarniak oraz Jan Kwaśniewski.

Fot. OKIAL Bisztynek

Powitanie oraz przemówienia gości były wstępem do artystycznej części dożynek. W tym roku wieńce przygotowały sołectwa: Unikowo, Grzęda, Bisztynek, Paluzy, Sątopy- Samulewo oraz Troszkowo.

W konkursie na najładniejszy wieniec wygrał wieniec z nr 4, przygotowany przez sołectwo z Troszkowa, II miejsce zajął Bisztynek, a III miejsce Paluzy. Wieniec z Troszkowa został też wybrany wieńcem publiczności, a także będzie reprezentował Gminę Bisztynek podczas Dożynek Wojewódzkich w Olsztynku 19 września br.

Podczas dożynek nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu: „Estetyczna wieś, osiedle”. I miejsce zajęło Sołectwo Sątopy- Samulewo. W konkursie „Miasto i Gmina Bisztynek w kwiatach” oceniano wkład pracy, estetykę i działania uczestników konkursu na rzecz upiększenia środowiska lokalnego. I miejsce przyznano Małgorzacie Zapadka z Pleśna.

Fot. OKIAL Bisztynek

Oprawę muzyczną zapewnił m.in. chór Innamorti oraz zespoły Kalina, ”, Chór Innamorati, Zespół wokalny dorosłych MOZAIKA i Paweł Adamejtis, Zespół Ascolta, Ale Babki oraz Zespół River.
Swoje wyroby zaprezentowali: Anna Gromkowska, Irena Wasilewska, Spółdzielnia Socjalna w Bisztynku, Marian Jachna, Dom Pomocy Społecznej w Bisztynku, Danuta Stawiarz, Sołectwa: Sątopy- Samulewo, Unikowo, Bisztynek, Troszkowo, OSP Sątopy- Samulewo, Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów.
Chętni mogli zaszczepić się przeciwko COVID-19 w mobilnym punkcie szczepień, który został zorganizowany z inicjatywy Szpitala Powiatowego im. Jana Pawła II w Bartoszycach. Zaszczepiło się 30 osób, choć chętnych było więcej. Jednak tyle dawek było dostępnych podczas dożynek. Przypomnijmy, że podczas Pikniku Strażackiego z możliwości zaszczepienia się skorzystało tylko 15 osób.

Fot. OKIAL Bisztynek

Więcej o rolnictwie i rolnikach: http://rolniczeabc.pl


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5