Tydzień Cittaslow w Bisztynku. Spacery z historią w tle

2020-09-22 12:53:04 (ost. akt: 2020-09-22 13:17:09)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

W Bisztynku trwa Tydzień Cittaslow. Pierwszy dzień, wczorajszy poniedziałek poświęcony był historii miasteczka. Uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w spacerach i poznawali ciekawostki historyczne
Uczniowie klas czwartych i szóstych oraz klasy piątej szkoły podstawowej w Bisztynku wzięli wczoraj udział w spacerach i historią w tle po Bisztynku.

Spacery prowadzili Jarosław Dąbrowski i Andrzej Grabowski (niżej podpisany) ze stowarzyszenia historyczno-eksploracyjnego Strowangen w Bisztynku.

Każdy z roczników szkolnych zapoznawał się z innymi ciekawostkami historycznymi. Klasy szóste oglądały wystawę militariów i innych eksponatów zgromadzonych przez stowarzyszenie oraz prywatne muzeum. Szczególne zainteresowanie chłopców wzbudzała broń palna. Uczniowie wysłuchali też krótkiego "wykładu" o historii fotografii i oglądali wystawę starych aparatów fotograficznych i sprzętu fotograficznego. Chętni mogli spróbować swych sił w obsłudze takich aparatów. Bez instruktażu żadnemu z chętnych nie udało się "zrobić zdjęcia" Smeną, Zorkij, czy Agfą lub Startem czy Druhem.

Uczniowie klas czwartych powędrowali do kościoła pw. św. Macieja Apostoła w Bisztynku. Tu dowiedzieli się, że gdzie znajduje się kamień węgielny poświęcony przez biskupa Ignacego Krasickiego wmurowany przy rozpoczęciu rozbudowy kościoła w XVIII wieku, dlaczego nie skradziono srebrnej, złoconej sukienki z obrazu Matki Bożej Anielskiej w ołtarzu bocznym i gdzie szukać widocznych pamiątek po pierwotnym, średniowiecznym budynku kościoła.

Uczniowie klasy piątej obejrzeli kościół ewangelicki z przestrzelinami na jednej z jego ścian, które są "pamiątką" po wkroczeniu do miasteczka Armii Czerwonej. Słuchali też opowieści o samym budynku, dacie jego wybudowania, pożarze jaki go strawił w 1972 roku i odbudowie na początku lat 2000. Zostali zapoznani także z historią Bramy Lidzbarskiej a zwłaszcza historią jej wielu przebudów na przestrzeni wieków.

Każda z klas została sfotografowana przy Bramie Lidzbarskiej na pamiątkę spaceru i obchodów Tygodnia Cittaslow.

Andrzej Grabowski


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5