Zrewitalizowali obiekty dzięki przynależności do Cittaslow
2019-09-24 17:48:56(ost. akt: 2019-09-25 05:11:06)
BISZTYNEK|| Dziś odbyły się dwie uroczystości otwarcia zrewitalizowanych obiektów w miasteczku. To gruntownie zrewitalizowane i wyremontowane: zabytkowa, XV wieczna Brama Lidzbarska oraz dwie wille z początku XX wieku, w których teraz mieści się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Bisztynek jest jednym z czterech miast założycieli Polskiej Sieci Cittaslow. Dzięki przynależności do tego stowarzyszenia "miast dobrego życia" władze mogły skorzystać ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Część środków RPO był dedykowana właśnie miasteczkom z sieci Cittaslow.
Samorząd Bisztynka w 2018 roku przystąpił do realizacji dwóch projektów dofinansowanych ze środków programu.
Dziś w miasteczku odbyły się dwie uroczystości otwarcia obiektów gruntownie wyremontowanych.
Najpierw symbolicznie przecinano wstęgę przy Bramie Lidzbarskiej. To XV-wieczny obiekt, przebudowany w wieku XVIII. Służył kiedyś jako więzienie a w okresie PRL była tam bibliotek, harcówka i wreszcie magazyn ośrodka kultury.
W Bramie Lidzbarskiej będzie teraz Młodzieżowy Klub Integracji Społecznej. Zmodernizowano również teren wokół Bramy.
Dziś goście uroczystości gratulowali burmistrzowi Bisztynka Markowi Dominiakowi zrealizowanych inwestycji i dbałości o zabytki.
W dwóch willach wybudowanych na początku XX wieku mieściło się do niedawna przedszkole. W związku z reformą oświatową zwolniło się miejsce w szkole podstawowej w Bisztynku. Przedszkole przeniesiono więc do budynku szkolnego. Uczyniono to także z uwagi na zły stan techniczny budynków, gdzie dotychczas się mieściło.
Drugi z projektów, na który gmina Bisztynek pozyskała środki z RPO to: "Poprawa dostępności usług społecznych - modernizacja i adaptacja istniejącego obiektu w celu nadania nowej funkcji społecznej". Ta "nowa funkcja społeczna" to Miejski Ośrodek pomocy Społecznej. Dotychczas mieścił się w budynku z lat 60-tych. Nie zapewniał ani pracownikom ani interesantom należytej intymności przy omawianiu trudnych dla nich spraw. Podjęto więc decyzję o przeznaczeniu dwóch willi na potrzeby MOPS.
W obecnej siedzibie MOPS jest kuchnia, sala konferencyjna, mieszkanie, niewielka sala gimnastyczna i przestronne pomieszczenia biurowe dla pracowników.
W obu przypadkach mamy do czynienia z zabytkami a więc prace wykonywane były pod nadzorem konserwatorskim. Władze Bisztynka uzyskały tu unikatowe zgody na przeszklenia tych obiektów. W przypadku Bramy Lidzbarskiej - przejazdu bramnego, a w przypadku obecnego MOPS przeszklenie jest łącznikiem między dwiema willami. Łączy je w całość, ale jednocześnie uwidacznia to, że to dwa zabytkowe budynki. Wcześniej w tym miejscu był murowany parterowy łącznik.
Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie ">kliknij
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
Źródło: Gazeta Olsztyńska
Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
adik #2795624 | 95.160.*.* 25 wrz 2019 10:09
i tak trzymać dalej!!!!
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz
Tomek #2795623 | 78.133.*.* 25 wrz 2019 10:08
I pomyśleć, że ja w tej bramie w latach '60 oglądałem bajki na przeźroczach :)
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz
misiek #2795283 | 46.215.*.* 24 wrz 2019 18:22
przynajmniej nie gaszą ludziom oświetlenia ulicznego, jak burmistrz Dobrego Miasta
Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz