Wakacyjne zajęcia były poświęcone historii

2019-07-18 16:57:15(ost. akt: 2019-07-18 17:21:07)
Pamiątkowe zdjęcie przy Kamieniu Plebiscytowym. Dzieci trzymają archiwalne zdjęcia Bisztynka pokazujące obiekty, których już nie ma i które dziś zobaczyły.

Pamiątkowe zdjęcie przy Kamieniu Plebiscytowym. Dzieci trzymają archiwalne zdjęcia Bisztynka pokazujące obiekty, których już nie ma i które dziś zobaczyły.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Trochę historii miasteczka poznały dziś dzieci biorące udział w zajęciach wakacyjnych zorganizowanych przez Miejski Ośrodek pomocy Społecznej w Bisztynku. Zadały mnóstwo pytań. U burmistrza złożyły ustne wnioski o budowę placu zabaw i skateparku.
Od 17 lipca w nowej siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bisztynku trwają wakacyjne zajęcia dla dzieci w wieku 7 - 11 lat. To projekt socjalny MOPS o nazwie Kalejdoskop i jak w kalejdoskopie zmienia się codziennie tematyka zajęć.

W zajęciach uczestniczy 21 dzieci. W pomieszczeniach MOPS biorą udział w warsztatach plastycznych, kulinarnych, grają w gry planszowe i zręcznościowe, korzystają z sali gimnastycznej.

- W ramach zajęć zwiedziły już stację miejskich wodociągów i dowiedziały się skąd w kranach w ich domach bierze się woda. Po raz pierwszy realizujemy tego rodzaju projekt, ale i po raz pierwszy mamy do dyspozycji naszą nową siedzibę w której są warunki, aby to zrobić. Myślę, że takich projektów będzie więcej i to nie tylko w wakacje - mówi kierownik MOPS Lidia Tomasik.

Dziś był dzień poświęcony historii Bisztynka. W roli przewodnika po mieście wystąpił niżej podpisany.

Wycieczka zaczęła się od wizyty w Urzędzie Miejskim w Bisztynku i w gabinecie burmistrza Marka Dominiaka. Nie była ona zapowiedziana i wraz z dziećmi bezceremonialnie wkroczyliśmy po prostu do gabinetu. Dzieci natychmiast, po pobieżnym zapoznaniu się z zadaniami burmistrza, sformułowały wnioski o budowę placu zabaw przy ul. Kolejowej w Bisztynku oraz skateparku w dowolnej lokalizacji.

Dzieci mogły zobaczyć na archiwalnych zdjęciach jak kiedyś wyglądał Bisztynek. Były opowieści o architekturze, murach obronnych i Bramie Lidzbarskiej, szpitalach i kościołach oraz o wojnach.

Dzieci zadawały wiele pytań w tym te, na które trudno było odpowiedzieć podczas krótkiej wycieczki, ale też bardzo szczegółowe. Były to na przykład: "dlaczego ludzie wywołują wojny?", "czym różni się katolik od protestanta?", "czy Bisztynek był bombardowany?", "dlaczego na zdjęciach (archiwalnych - red.) wszystko jest po angielsku?" (Jest po niemiecku - red.).

Padały też pytania dotyczące konkretnych obiektów jak choćby pomnika H. Sienkiewicza, czy tzw. Kamienia Plebiscytowego, albo "gdzie jeszcze są budynki na których są daty ich budowy?"

Wycieczka zakończyła się pysznymi goframi w MOPS.

Zajęcia wakacyjne trwać będą do 26 lipca.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknijŹródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5