Tabor zaprzęgów konnych zatrzyma się w Bisztynku i Liskach

2018-08-09 09:45:00(ost. akt: 2018-08-09 10:40:42)

Autor zdjęcia: titanen-on-tour.eu

W poniedziałek 13 sierpnia do Bisztynka przyjadą uczestnicy wielkiej podróży zaprzęgami konnymi z niemieckiego Brück do rosyjskiego Nowogrodu Wielkiego. Będzie to osiem wozów zaprzężonych w zimnokrwiste konie. Podróżują historyczną trasą Hellweg łączącą kiedyś hanzeatyckie miasta.
Osiem wozów zaprzężonych w zimnokrwiste konie dotrze do Bisztynka 13 sierpnia. Wyruszą rano z Lidzbarka Warmińskiego. Ich przyjazd planowany jest na około godziny 10-11 lecz dokładniejsze dane będą znane w momencie, gdy tabor wyruszy, po noclegu.

Uczestnicy tej podróży zatrzymają się na targowisku miejskim, gdzie będzie można zobaczyć ich zaprzęgi, stroje, konie i porozmawiać z uczestnikami (na miejscu będzie tłumacz).

Będą nocowali w miasteczku. Wolontariusze przygotowują im już posiłek i miejsca dla koni.

Bisztynek to jeden z przystanków na liczącej 2100 kilometrów trasie jaką uczestnicy mają zamiar pokonać. 14 sierpnia z Bisztynka wyjadą do Lisek w gminie Sępopol a później do Bagrationowska, Polesska, na Litwę przez Łotwę i Estonię i znów do Rosji, do Nowogrodu Wielkiego (Великий Новгород).

Uczestnicy "Titanen on Tour 2018" ruszyli 18 lipca z Brück w Niemczech. Zatrzymywali się w Berlinie przy Bramie Brandenburskiej, a w Polsce w Krepinach, Sierakowie, Miasteczku Krajeńskim, Tucholi, czy Starogardzie Gdańskim. Ich celami w naszym województwie są Pasłęk, Orneta, Lidzbark Warmiński, Bisztynek i Liski.

W pierwotnym planie mieli przyjechać do Unikowa lecz w trakcie trasy ich zamysły się zmieniły.

A co to za tabor?

Fot. titanen-on-tour.eu
Zaprzęgi podróżują w części po historycznym szlaku handlowym zwanym Hellweg (nie jest jasne skąd wzięła się ta nazwa). Jego początków należy szukać już w starożytności. Początkowo był to rzymski trakt ziemie Franków z Saksonią. W średniowieczu, po powstaniu Ligi Hanzeatyckiej trakt został rozwinięty, by w XIV/XV wieku połączyć belgijską Brugię z rosyjskim Nowogrodem Wielkim. Trakt ten mierzył wówczas około 3 tys. kilometrów.

Jego historia to także historia rozwoju transportu, od konnego do kolejowego i samochodowego oraz historia konfliktów, wojen, zmian systemów politycznych a w związku z tym niemożliwości korzystania z Hellweg.

Dopiero w 1997 roku transport między Brugią a Nowogrodem Wielkim stał się znów możliwy.

"Stara Europa, która powstawała przez tysiąclecia z międzynarodowej sieci szlaków, także wzdłuż trasy Hellweg, zaczyna się jednoczyć, by żyć w pokoju ze swoimi sąsiadami. Niecałe 20 lat później, w 2017 r. w wielu europejskich krajach zaczyna się rozwijać niebezpieczny nurt nacjonalistyczny a głosy w sprawie uszczelnienia swoich zewnętrznych granic stają się coraz głośniejsze.

Inicjatorzy "Titans on Tour" z Brück świadomie zdecydowali się wybrać tytuł dla swojego przedsięwzięcia "Europa to my, konie przynoszą pokój". Podróż trasą Hellweg ma być symbolem jednoczenia oraz wolnej Europy a także częścią mierzącej ponad 2000 lat historii starego szlaku." napisali o idei swej podróży.

and

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. igli #2553250 | 185.170.*.* 10 sie 2018 16:46

  Tabor wozów na asfalcie pasuje jak świni okulary.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 2. AREK #2552305 | 151.248.*.* 9 sie 2018 11:32

  Cyganki będą wróżyć przystojniakom

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. to Cyganie Niemcy czyn Rosjanie #2552297 | 109.241.*.* 9 sie 2018 11:26

  o co chodzi ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. gość #2552268 | 178.36.*.* 9 sie 2018 10:50

   to kiedy będą w Lidzbarku Warm., i gdzie ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5