Tomasz Zjawiony z Grand Prix II Ogólnopolskiego Biennale Malarstwa Pejzaż Architektoniczny Bisztynek 2018

2018-07-08 07:20:00 (ost. akt: 2018-07-08 07:21:43)
Od lewej: Tomasz Zjawiony, Joanna Bentkowska-Hlebowicz, Karolina Jabłońska, Anna Kunka-Kawełczyk, Łukasz Zedlewski.

Od lewej: Tomasz Zjawiony, Joanna Bentkowska-Hlebowicz, Karolina Jabłońska, Anna Kunka-Kawełczyk, Łukasz Zedlewski.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Trzy dni wcześniej zdobył magisterium na łódzkiej ASP i już zdobył Grand Prix w ogólnopolskim biennale. Tomasz Zjawiony przysłał na konkurs trzy obrazy przedstawiające Łódź. Jury nie miało wątpliwości, że to właśnie jemu przyzna najwyższą nagrodę.
We wnętrzu kościoła poewangelickiego w Bisztynku odbył się wczoraj (7 lipca) wernisaż wystawy prac malarskich zakwalifikowanych na II Ogólnopolskie Biennale Malarstwa Pejzaż Architektoniczny - Bisztynek 2018.

Przestrzeń budynku wypełniły obrazu wykonane różnymi technikami. Były to zarówno miniatury jak i prace wielkoformatowe. Nadesłali je artyści z całej Polski.

Organizatorem biennale był Ośrodek kultury i Aktywności Lokalnej w Bisztynku a prace oceniało jury w składzie:

- przewodniczący: prof. Andrzej Banachowicz reprezentujący środowisko poznańskie, pracujący na co dzień w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu;
- prof. Elżbieta Basiul reprezentująca środowisko toruńskie, na co dzień pracująca na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, dziekan wydziału malarstwa;
- prof. Jacek Dyrzyński reprezentujący środowisko warszawskie , na co dzień pracujący w ASP w Warszawie;
- Włodzimierz Mońka reprezentujący miasto Bisztynek. magister sztuki, artysta malarz na co dzień pełniący funkcje zastępcy burmistrza Bisztynka;
- prof. Wioletta Jaskólska reprezentująca olsztyńskie środowisko uniwersyteckie, dyrektor OKiAL w Bisztynku.

Kuratorem biennale była Małgorzatę Jackiewicz - Garniec, która podkreśliła, że poziom artystyczny prac nadesłanych na biennale jest bardzo wysoki.

Po przywitaniu gości, artystów i publiczności przyszedł czas na wręczenie nagród w konkursie związanym z biennale. Oto rozstrzygnięcie jury:

- Wyróżnienie: Łukasz Zedlewski za zestaw prac pod tytułem: "Olsztyn". Nagrodę rzeczową ufundował Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich w Olsztynie;

- III nagroda: Anna Kunka – Kawełczyk za zestaw prac pod tytułem: "Odbicia". Nagrodę w imieniu posła na Sejm RP Adama Ołdakowskiego wręczyła Agnieszka Kobryń;

- II nagroda: Karolina Jabłońska za zestaw prac bez tytułu. Nagrodę ufundował prezes spółki "Sękity" Adrian Porydzaj a wręczył Włodzimierz Mońka;

- I nagroda: Joanna Bentkowska-Hlebowicz za zestaw prac: "Porty". Nagrodę ufundowali Joanna i Krzysztof Pałyskowie z Folwarku i Pałacu Galiny a wręczył Jacek Boruch.

- Grand Prix II Biennale: Tomasz Zjawiony za zestaw prac przedstawiających jego rodzinną Łódź. Nagrodę ufundował i wręczył burmistrz Bisztynka Marek Dominiak.


Tomasz Zjawiony to tegoroczny absolwent ASP w Łodzi. Trzy dni przed wernisażem w Bisztynku obronił pracę magisterską.

- Jestem świeżo upieczonym absolwentem o nazwisku, które bardzo wielu ludzi bierze za pseudonim artystyczny. Ale to bardzo dobrze - śmiał się Tomasz Zjawiony.

- O biennale dowiedziałem się z internetu. Obserwuję konkursy malarskie w kraju. Zacząłem już wystawiać swoje prace bo koniec studiów to chyba najlepszy moment na wystawy. Warsztat jest już na określonym poziomie i wreszcie można pokazać swoją twórczość. Gdy znalazłem informacje o biennale z tematyką pejzażu architektonicznego dużo nie myślałem i wysłałem moje prace - mówił artysta.

Dodał, że prace, które ostatecznie zdobyły Grad Prix były specjalnie namalowane na biennale a tematyka związana z architekturą jest obecnie podstawową tematyką jego obrazów.

- Prace, które przesłałem należą do cyklu obrazów odnoszących się do Łodzi. To miasto ma duży potencjał, piękną architekturę i można tam stworzyć wiele obrazów. Jest to architektura autentyczna i daje możliwość pokazania tego w sztuce w fajny sposób. Nadal pracuję nad tym cyklem i myślę, że jeszcze sporo obrazów o Łodzi powstanie - mówił Tomasz Zjawiony.

Artysta, po przyjeździe do Bisztynka miał kilka godzin na jego zwiedzanie i spacer. Był zachwycony miasteczkiem i jego architekturą. Przez kilka kolejnych dni pozostanie na Warmii. Chce lepiej poznać nie tylko Bisztynek ale i Reszel oraz Olsztyn.

Udało nam się dowiedzieć, że jury biennale nie miało żadnych wątpliwości, że prace Tomasza Zjawionego zasługują na Grand Prix. Pracując nad rozstrzygnięciem najpierw przyznało Grand Prix a dopiero później zmagało się z przyznawaniem innych nagród.

Na wernisażu wystawy pojawili się mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego, Reszla, Olsztyna oraz oczywiście Bisztynka. Byli też goście z innych części kraju w tym z Mysłowic, Krakowa i Warszawy.

Osoby zabierające głos wyraziły nadzieję, że to przedsięwzięcie będzie kontynuowane w kolejnych latach. Jest to jedyny w Polsce konkurs malarski dotyczący pejzażu architektonicznego.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5