Wernisaż wystawy prac Ity Haręzy

2018-04-30 06:00:30 (ost. akt: 2018-05-03 09:53:36)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Wielu gości z Olsztyna, Reszla, Bisztynka i dalszych miejscowości odwiedziło wczoraj (29 kwietnia) Galerię Miejską, czyli dawny kościół ewangelicki w Bisztynku. Swe obrazy wystawiła tu Ita Haręza.
Ita Haręza to artystka urodzona w Giżycku, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Jest założycielką galerii w Talkach. W 2017 roku obroniła pracę doktorską na UTH w Radomiu.

Jej wystawa zatytułowana "Granice Ogrodu" zgromadziła liczną publiczność z Bisztynka, Reszla, Olsztyna oraz dalszych miejscowości.

We wstępie muzycznym do wystawy usłyszeliśmy wiolonczelistkę Magdalenę Cisło, absolwentkę Akademii Muzycznej w Gdańsku a na co dzień nauczycielkę w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Kętrzynie, gdzie prowadzi klasę wiolonczeli.

- Po raz pierwszy w historii tego miejsca czyli od trzech lat jego przeznaczenia artystycznego umownie zwanego Galerią Miejską widzimy obrazy stworzone jakby na zamówienie do tego miejsca, miejsca o charakterze jednak sakralnym. Tak bardzo wpasowały się przestrzeń architektonicznie wydzieloną na miejsce dla wiernych i na podwyższoną o schody absydę czy ślady po chórze i łukowate okna - mówiła dyrektor Ośrodka Kultury i Aktywności Lokalnej w Bisztynku Wioletta Jaskólska podczas wernisażu.
.
- Mamy wrażenie jedności miejsca z obrazami, czujemy jakby ściany wchłonęły obrazy, a obrazy wchłonęły ściany. Obrazy stają się projekcją tego miejsca. Poprzez swoją niesamowitą subtelność, skromność, poetyckość, ciszę, formę doprowadzoną do syntezy zmuszają odbiorcę do wyciszenia się, zajrzenia w głąb siebie, stawiają nas pod ścianą, czujemy niepewność, próbujemy je zrozumieć, a ich niejednoznaczność, dualność, dwa obrazy w jednym obrazie, sugerują dwa światy, coś na pograniczu życia i śmierci, sacrum i profanum - kontunuowała

Ita Haręza dziękowała za zaproszenie i możliwość zaaranżowania wystawy jej prac właśnie w Bisztynku. Twierdziła, że marzyła o tym od dwóch lat kiedy po raz pierwszy widziała wnętrze kościoła.

- Dzięki Wioletcie Jaskólskiej Bisztynek stał się miejscem przyjaznym sztuce, znanym w środowisku artystycznym regionu i kraju, przyciągającym artystów. To zaszczyt, że mogłam właśnie tu pokazać moje obrazy - mówiła Ita Hareza.

Opowiadała o procesie tworzenia wystawionych obrazów. Podkreślała, że jest to tylko fragment znacznie większego cyklu jej prac.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5