Bisztynek. Uczniowie uczcili Święto Niepodległości

2017-11-10 16:20:00 (ost. akt: 2017-11-10 16:57:07)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości odbyła się 10 listopada w szkole podstawowej w Bisztynku. W specjalnie przygotowanym przedstawieniu wystąpili uczniowie wcielający się w postacie z "Pana Tadeusza".
Wprowadzeniem sztandarów Szkoły Podstawowej im. Ziemi Warmińskiej w Bisztynku i Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Bisztynku rozpoczęła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości w szkole podstawowej.

Uczniowie odśpiewali Hymn Narodowy oraz hymn szkoły, czyli pieśń "O Warmio moja miła", wysłuchali krótkiego wystąpienia dyrektor szkoły Judyty Gos-Mączarskiej poświęconego 99 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości a później rozpoczęło się specjalne przedstawienie.

Wokalistki zaśpiewały pieśń "Miejcie nadzieję" do słów Adama Asnyka a następnie widzowie zostali przeniesieni do mickiewiczowskiego Soplicowa.


Wystąpili uczniowie wcielający się w postacie z "Pana Tadeusza". W kilku scenach pokazali życie mieszkańców Soplicowa, połączone z szacunkiem do ojczyzny, umiłowaniem wolności oraz poszanowaniem tradycji i kultury narodowej.

Na koniec wystąpił sam Adam Mickiewicz zachęcający do tego, aby jego dzieła trafiły pod strzechy i były czytane.

W role postaci z narodowej epopei wcielili się: Natalia Hawryszkiewicz - Zosia, Kornelia Capłap - Telimena, Mikołaj Sobótka - Tadeusz, Dawid Rudzki - Sędzia Soplica, Szymon Taterka - Ksiądz Robak, Jakub Maksymowicz - Jankiel, Szymon Wróbel - Maciej Brzytewka, Oliwia Radziejewska i Emilia Wróbel - panny podkomorzanki, Remek Zając - recytator, Filip Raczkowski - Adam Mickiewicz.

Pomysłodawczynią, scenarzystką i reżyserką oraz autorką tekstów była nauczycielka języka polskiego Anna Wołucka.

Scenografia - Agnieszka Gogalińska., Anna Wołucka, Maria Buszkiewicz, oprawa muzyczna – Alicja Iwanyk z uczennicami: Julią Kaczyńską, Aleksandrą Mic, Sarą Byczkowską, Wiktorią Budnik i Pauliną Machnacz, nagłośnienie - Zbigniew Madanecki.

Tuż po przedstawieniu głos zabrał burmistrz Bisztynka Marek Dominiak, który złożył zebranym życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz przypomniał uczniom znaczenie barw narodowych, hymnu, flagi państwowej oraz godła.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5