Dożynki Gminne w Bisztynku [ZDJĘCIA, FILMY]
2017-09-11 08:30:00(ost. akt: 2017-09-11 20:22:10)
Podczas Dożynek Gminnych w Bisztynku wyróżniono rolników, posesje, sołectwa. Było też wiele atrakcji i dobrej zabawy. Na dożynki wojewódzkie pojedzie wieniec z Troszkowa, który został uznany za najładniejszy zarówno przez jury jak i publiczność.
Uroczystości związane z gminnym Świętem Plonów w Bisztynku rozpoczęła uroczysta Msza święta odprawiona pod przewodnictwem ks. infułata Adolfa Setlaka w kościele w Bisztynku. Było to nabożeństwo w intencji rolników i dziękczynne za tegoroczne plony.
W kościele pojawiły się wieńce dożynkowe oraz poczty sztandarowe i bochen chleba wniesiony przez starostów tegorocznych dożynek: Barbarę Augustyniak i Jerzego Tatarczaka.
Barbara Augustyniak wraz z mężem Januszem prowadzi w Wozławkach 70-hektarowe gospodarstwo nastawione na produkcję zbóż i bydła mlecznego. Jerzy Tatarczak wraz z żoną Krystyną prowadzi 50-hektarowe gospodarstwo specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego.
Po nabożeństwie przez Bisztynek, na targowisko miejskie przeszedł korowód dożynkowy. Pieśni ludowe, dożynkowe śpiewał w tym czasie zespół Reszelanie.
Na scenie nastąpiło tradycyjne przekazanie chleba burmistrzowi Bisztynka Markowi Bisztynka. Podziękowania za trud rolników złożył m.in. Miron Sycz - wicemarszałek województwa, starosta Wojciech Prokocki, przewodniczący Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej Jak Heichel i w imieniu posła Adama Ołdakowskiego wicestarosta Zbigniew Nadolny.
Później nastąpiła prezentacja wieńców dożynkowych. Niektóre grupy zdecydowały się dodatkowo na ośpiewanie swojego wieńca.
Wieńce, których w tym roku było dziewięć, oceniało jury oraz publiczność. Werdykty jury i publiczność były tym razem jednogłośne. Najładniejszym wieńcem, który będzie reprezentował gminę Bisztynek podczas dożynek wojewódzkich został wieniec sołectwa Troszkowo. Drugie miejsce zajął wieniec z Sątop-Samulewa a trzecie wieniec sołectwa Bisztynek.
Przedstawiciele sołectw odebrali nagrody burmistrza ( odpowiednio: 700, 600 i 500 zł) a sołectwo Troszkowo za tytuł "Najładniejszego Wieńca Publiczności" otrzymało nagrodę ufundowaną przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą (250 zł) i posłana Sejm RP Adama Ołdakowskiego (800 zł).
Dożynki to okazja do wyróżnienia rolników i podziękowania im za ciężką pracę. Odznakę "Zasłużony dla rolnictwa" przyznaną przez ministra rolnictwa na wniosek burmistrza otrzymał w tym roku Marek Stefański. Prowadzi on wraz z żoną Anną 90-hektarowe gospodarstwo rolne "Animark" w Kokoszewie (sołectwo Bisztynek). Specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego. Hodowca należy do Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Jego zwierzęta biorą udział w wystawach zwierząt hodowlanych. W tym roku krowy z tego gospodarstwa zdominowały podium zdobywając tytuły czempionki i dwóch wiceczempionek.
Wyróżnienia burmistrza "za wytrwałą pracę i dążenie do osiągnięcia najlepszych wyników oraz przyczynianie się do rozwoju gminy" otrzymali:
- Miron Dąbrowski z Sułowa
- Romualda i Janusz Gruzowie z Księżna,
- Justyna i Zbigniew Gużowie z sołectwa Bisztynek
- Elżbieta i Jan Zagozdonowie z Paluz
- Ewa i Marcin Małolepsi z Wozławek,
- Dominika i Ireneusz Wiśniewscy z Prosit,
- Malwina i Marcin Stawkowscy z Troszkowa,
- Sylwia i Sylwester Waśniewscy z Unikowa,
- Iwona Jarząbek z Dąbrowy
- Urszula i Krzysztof Charkotowie z Grzędy.
- Romualda i Janusz Gruzowie z Księżna,
- Justyna i Zbigniew Gużowie z sołectwa Bisztynek
- Elżbieta i Jan Zagozdonowie z Paluz
- Ewa i Marcin Małolepsi z Wozławek,
- Dominika i Ireneusz Wiśniewscy z Prosit,
- Malwina i Marcin Stawkowscy z Troszkowa,
- Sylwia i Sylwester Waśniewscy z Unikowa,
- Iwona Jarząbek z Dąbrowy
- Urszula i Krzysztof Charkotowie z Grzędy.
Dożynki w gminie Bisztynek to także moment rozstrzygnięcia konkursó "Miasto i Gmina Bisztynek w kwiatach" oraz "estetyczna wieś, osiedle". W pierwszym z nich zwyciężyła posesja Anny Czajkowskiej z Wozławek. II miejsce - posesja Teresy Depty z Paluz, III miejsce - posesję Danuty i Bogdana Kuberskich z Troszkowa i Marianny i Jana Ptaszyńskich z Prosit.
W drugim z konkursów zwyciężyło Księżno (za pomysłowość aranżacji, wkład pracy mieszkańców i poprawę estetyki wsi) przed Wojkowem i Nową Wsią Reszelską.
Po części oficjalnej przyszedł czas na rozrywkę i zabawę. Na scenie wystąpili Reszelanie, zespół Mozaika, podopieczne Domu Pomocy Społecznej w Bisztynku, Ale Babki, B&R, zespół Bez nazwy, kapela ludowa Kalina, zespół Anker z szantami oraz gwiazda wieczoru - zespół Mitra z Gdańska. Później do tańca grał Rivers.
Wszyscy uczestnicy dożynek mogli korzystać ze stoisk rękodzielników, sołectw, producentów zdrowiej żywności, z zabawkami, posiłkami, napojami. W stoisk przygotowanym przez pracowników szpitala w Bartoszycach można było zmierzyć ciśnienie krwi, zbadać poziom cukru i nauczyć się badać kobiece piersi oraz poznać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy.
Stoiska przygotowały instytucje współpracujące z rolnikami, Nadleśnictwo Bartoszyce, Chrześcijańska Służba Charytatywna propagująca zdrowy styl życia oraz firmy pracujące na rzecz rolnictwa i rolników.
Mimo obaw pogoda sprzyjała uczestnikom dożynek. Deszcz zaczął padać dopiero w nocy ale i on nie przeszkodził w dobrej zabawie.
Zobaczcie zdjęcia z tego święta rolników i mieszkańców gminy Bisztynek.
Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie ">kliknij
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
Źródło: Gazeta Olsztyńska
Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
sas #2326258 | 176.97.*.* 12 wrz 2017 16:30
a co tam u kozaka w pinglach?
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz
zainteresowany #2326150 | 83.15.*.* 12 wrz 2017 14:14
osobiście zgadzam się z "Jednym z niewielu" koncerty mogły być, ale organizacja rzeczywiście zostawiała wiele do życzenia pod wieloma względami - ale oczekiwanie na koncert 45 minut było jakimś nieporozumieniem. Coś powinno się w czasie dziać gdy zespół się przygotowuje. Uważam, że organizatorzy powinni się uczyć od sąsiednich gmin, bo na tle innych wypadli bardzo słabo.
Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz
gosc z gminy #2325679 | 77.253.*.* 11 wrz 2017 22:09
witam. Pogoda dopisala. ale impreza oraz gwiazda wieczoru byly doniczego slabo zorganizowane burmistrz powinien sie wstydzic
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)