Konserwatorzy odnawiają ołtarz główny w kościele w Bisztynku

2017-07-14 14:35:00(ost. akt: 2017-07-14 16:38:52)
Rozpoczęcie prac konserwatorskich pozwoliło odkryć to, co było zakryte obrazem w ołtarzu głównym kościoła w Bisztynku.

Rozpoczęcie prac konserwatorskich pozwoliło odkryć to, co było zakryte obrazem w ołtarzu głównym kościoła w Bisztynku.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Ołtarz główny w kościele w Bisztynku został zasłonięty rusztowaniami, na których pracują konserwatorzy zabytków. Usuwają oni farbę z elementów konstrukcji. Zdemontowali obraz patrona świątyni odkrywając tym samym to, co było zasłonięte przed oczami wiernych.
W tym tygodniu ruszyły prace konserwatorów zabytków na ołtarzu głównym w kościele św. Macieja apostoła i Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa w Bisztynku.

Parafia na ten cel uzyskała dofinansowanie w kwocie 150 tys. złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nie jest to wystarczająca kwota, aby konserwacji poddać cały ołtarz. Konserwatorzy wykonają więc prace do wysokości gzymsu pod nasadką (górna część ołtarza z rzeźbami Trójcy Świętej).

Aby poddać konserwacji cały ołtarz i wszystkie jego elementy trzeba dysponować kwotą ok. 300 tys. złotych.

Ołtarz główny wykonał w 1772 roku Chrystian Bernard Schmidt. Jest to autor wielu ołtarzy, w wielu kościołach warmińskich. Jego warsztat znajdował się w Reszlu. Ołtarz wykonany został w stylu rokokowym. Jego głównym elementem jest obraz patrona świątyni, czyli św. Macieja Apostoła. Konserwatorzy wyjęli go z ram i obecnie stoi oparty o jeden z filarów wewnątrz kościoła.

W ten sposób odsłonięto wnętrze olbrzymiej skrzyni znajdującej się za obrazem. Mało kto z parafian miał okazję zobaczyć to wnętrze. Skorzystaliśmy z tej okazji.

O wnętrzu tej zaołtarzowej skrzyni już pisaliśmy bo była badana przez panią Dąbrówkę Lipską. Autorka monografii dotyczącej nowożytnych Grobów Pańskich w kościołach dominium warmińskiego nie mogla w czasie badań zaprezentować tego wnętrza w pełnej krasie. Teraz pokazujemy jak zabytek ten wygląda.

Przypomnijmy, że w skrzyni za ołtarzem znajdował się Grób Pański urządzany w czasie Triduum Paschalnego.

- Nowożytne Groby Pańskie z terenu dawnego dominium warmińskiego stanowią wyjątkowe świadectwo dawanej religijności, wyróżniające się na terenie kraju i posiadające nieliczne analogie w skali Europy - mówiła Dąbrówka Lipska.

Autorka wspomnianej wyżej monografii powstawanie Grobów Pańskich wiąże z budową nastaw ołtarzowych. Powstawały one pomiędzy II poł. XVIII a I ćwierćwieczem XIX wieku. Stylistyka z tego okresu zachowała się w kościele w Bisztynku.

- Autorstwo tych zabytków nie jest znane. Można jedynie przypuszczać, że w niektórych przypadkach są one związane z warsztatem, który zbudował ołtarz główny. Za autora retabulów ołtarzowych w kościołach w Bisztynku, Grzędzie i Sątopach uważa się Chrystiana Bernarda Schmidta z Reszla - mówiła Dąbrówka Lipska.

Konserwatorzy ołtarza głównego w Bisztynku zajmują się aktualnie wymagającym niezwykłej cierpliwości usuwaniem powłok malarskich z elementów ołtarza. Oczyszczone już części wskazują, że pierwotna polichromia była tzw. marmuryzacją, czyli malowaniem udającym wykonanie konstrukcji z marmuru.

Barwę zmienią też prawdopodobnie kolumny ołtarza, które aktualnie są beżowo-żółte. Na powierzchniach, gdzie już odsłonięto pierwotne pokrycia widać barwę ciemno-szarą.

Poszczególnym etapom prac będziemy się przyglądać.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Gość #2287909 | 37.47.*.* 17 lip 2017 02:10

  Myślę, że żadna firma by się nie podjęła roboty za tak niskie wynagrodzenie jakie oczekiwałem. Niech no po kopertę przyjdzie to mu kierunek na plebanie pokażę. Pozdrawiam wiernych czytelników i reportera ;-)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Emerytka #2287228 | 195.136.*.* 15 lip 2017 21:49

   a dlaczego nie zrobią tego za Bóg Zapłać?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5