OSP Sątopy-Samulewo otrzymała sztandar w swe 50-lecie

2017-07-01 20:00:00 (ost. akt: 2017-07-02 08:18:21)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sątopach-Samulewie od dziś mają sztandar. Został im wręczony podczas specjalnej uroczystości przygotowanej z okazji 50 lat istnienia tej jednostki.
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Sątopach-Samulewie obchodziła dziś swoje 50-lecie i otrzymała sztandar.

Uroczystości na placu przy remizie poprzedziła Msza swięta odprawiona w kościele parafialnym w Sątopach przez kapelana Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie ks. kan. Andrzeja Bawirsza. On też wygłosił homilię w której podkreślał niezwykłą wartość bezinteresownej ofiarności w obliczu nieszczęść drugiego człowieka.

- W świecie w którym na każdym kroku promowany jest egoizm i wygoda osobista, w którym najważniejsze jest posiadanie a nie dzielenie się strażacy stają się wzorem do naśladowania i przykładem postawy miłości bliźniego - mówił.

Ks. Bawirsz dokonał aktu poświęcenia sztandaru OSP Sątopy-Samulewo.

Uroczystości na placu przy remizie rozpoczęły się od złożenia meldunku dh. Stanisławowi Mikulakowi - wiceprezesowi Zarządu Wojewódzkiego ZOSP w Olsztynie. Poniesiono flagę państwową przy dźwiękach hymnu państwowego.


Gości witał burmistrz Bisztynka Marek Dominiak, jednocześnie przewodniczący komitetu honorowego fundującego sztandar.

Zabierający głos goście gratulowali jednostce nadania sztandaru oraz wręczali jednostce upominki (hełm, siekiera, wąż strażacki z załącznikiem itd.) Potem odbyła się ceremonia symbolicznego wbijania gwoździ w drzewce oraz przekazanie sztandaru przez Marka Dominiaka wiceprezesowi ZW ZOSP Stanisławowi Mikulakowi.

Ten przekazał go prezesowi OSP Sątopy-Samulewo Adamowi Sujecie a ten z kolei pocztowi sztandarowemu, który zaprezentował sztandar zebranym na placu.

Podczas uroczystości wyróżniono i odznaczono strażaków: Irena Sujeta otrzymała złoty medal "Za zasługi dla pożarnictwa" a srebrne otrzymali: Iwona Stańko i Ireneusz Zapała.

Odznaki "Wzorowy strażak" otrzymali: Wacława Stankiewicz i Piotr Koziej a odznaki "Za wysługę lat": Zbigniew Ziółkowski - 40 lat, Stanisław Rogalski - 35 lat i Paweł Rząp - 20 lat.

Medale pamiątkowe wybite z okazji 50-lecia OSP otrzymali wszyscy fundatorzy sztandaru a także osoby związane z tą jednostką, jej członkowie honorowi oraz dwaj żyjący założyciele OSP: 91-letni Dymittr Dublan i Stanisław Podgórski.

Podczas uroczystości strażacy poinformowali, że rozpoczęli zbiórkę datków na remont ich zabytkowego już wozu strażackiego zwanego "Babcią", czyli Stara 25. "Babcia" dziś obchodziła także swoje 50-lecie służby w OSP w Sątopach-Samulewie.

W czasie uroczystości grała orkiestra dęta z Pilnika koło Lidzbarka Warmińskiego. Dała też koncert na zakończenie uroczystości rozpoczynając jednocześnie Dni Rodziny.
Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kaz Li Gdańsk #2294429 | 89.64.*.* 24 lip 2017 21:33

  Byłem gościnnie.. wprawdzie padał deszcz ale takich tańców, muzyki, atmosfery ... na placu obok remizy mogą pozazdrościć WIELCY ze "szklanego" ekranu

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Ciacho #2277139 | 195.136.*.* 2 lip 2017 11:15

  pozdrowionka dla tej sympatycznej ślicznotki która pilnowała młotka ;p ;D buziaki ;****

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Mieszkaniec #2276989 | 37.47.*.* 2 lip 2017 04:07

  A może by tak te zasługi wymienić odznaczonych? Chciałbym wiedzieć w jaki sposób się zasłużyli

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5