Troczanie porwali za serca publiczność w Bisztynku

2017-04-29 21:00:00 (ost. akt: 2017-04-29 21:08:52)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Występ polskiego zespołu pieśni i tańca Troczanie z Trok na Litwie wzruszał, rozśmieszał, wzbudzał nostalgię, wywoływał uczucia patriotyczne. Te emocje spowodowały, że ich recital został nagrodzony owacją na stojąco.
Pieśni polskie, litewskie, wileńskie, współczesne, dawne, ludowe i popowe zaprezentowali Troczanie, czyli polski zespół pieśni i tańca z Trok na Wileńszczyźnie.

Młodsza część zespołu prezentowała tańce ludowe z figurami, czasem niezwykle dynamicznymi. Był też taniec z kwiatami oraz maselnicami.

A dlaczego występ Troczan wzruszał? Trudno było powstrzymać łzy, gdy ze sceny słychać było pieśń ze słowami:

" To nasza Ojczyzna, z dziada, pradziada;
to Wileńszczyzna a Wileńszczyzna to my..."

Trudno było się nie uśmiechać przy dość frywolnych piosenkach ludowych z Kresów jak choćby o tym, że każda panienka do tego jest by ją kochać i całować, choć nie wolno jej zmarnować.

Tym, którzy mają kresowe korzenie trudno było obojętnie słychać tamtejszego zaśpiewu, w każdym recytowanym lub śpiewanym słowie.

Trudno było uniknąć zaciśnięcia gardła ze wzruszenia, gdy jedna z najstarszych członkiń zespołu recytowała własne wiersze opisujące przyrodę i miłość Polaków do brzóz, pagórków, kwiatów i chmur z tamtych terenów. Zaraz potem powodowała salwy śmiechu innym wierszem o bardzo wyraźnym podtekście erotycznym.

Występ zespołu zakończył się owacją na stojąco i wspólnym śpiewaniem oraz bisem. Zespół przygotował dla publiczności prezent w postaci olbrzymiego sękacza i innych upominków. Burmistrz Marek Dominiak dziękował ze koncert i również wręczył artystom upominki.

Być może zauważycie część tych emocji na zdjęciach oraz w filmie nagranym podczas koncertu Troczan.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.plCzytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Bisztyniak #2234820 | 195.136.*.* 30 kwi 2017 08:12

    Dlaczego w Bisztynku organizuje się imprezy tylko dla 50+? co impreza to te same twarze, a może to już prywatny folwark kółka emerytów i rencistów? Nic tylko wiecznie impreza i impreza. Mogliby chociaż w czynie społecznym zrobić coś dobrego dla miasteczka. Pozrawiam

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

    2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5