Dożynki Gminne 2016

2016-09-12 08:50:00 (ost. akt: 2016-09-12 08:47:17)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Kilkanaście godzin trwały Dożynki Gminne 2016 w Bisztynku. Rozpoczęły je elementy należące do tradycji ludowej, czyli uroczysta Msza święta i korowód z wieńcami dożynkowymi. Potem była zabawa i mnóstwo atrakcji.
Dożynki Gminne 2016 w Bisztynku rozpoczęła uroczysta Msza święta, której przewodniczył ks. Piotr Hartkiewicz, dyrektor ośrodka Caritas w Rybakach. On też poświęcił wieńce dożynkowe tuż przed rozpoczęciem nabożeństwa i wygłosił kazanie.

Tuż po Mszy na plac targowy, ulicami miasta przeszedł barwny korowód dożynkowy. Przygrywała mu kapela ludowa Śparogi z Olsztynka, która później zaprezentowała się publiczności na scenie.

Korowód prowadziły dzieci ubrane w stroje ludowe uszyte w ramach projektu realizowanego kilka miesięcy temu w Bibliotece Publicznej. W strojach ludowych wystąpiły też pracownice ośrodka kultury w Bisztynku, pracownice urzędu oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Bisztynku Zbigniew Drozdowski i burmistrz Marek Dominiak, który oficjalnie otwierał dożynki, witał gości i dziękował rolnikom za ich ciężką pracę.

Wśród gości był m.in. honorowy obywatel Bisztynka Andrzej Ryński, starosta bartoszycki Wojciech Prokocki, przedstawiciele zaprzyjaźnionych samorządów, byli burmistrzowie Bisztynka, przedstawiciele służb mundurowych, delegacja z Zelenogradska w obwodzie kaliningradzkim,

Głos zabrali Wojciech Prokocki oraz przewodniczący rady obwodu miejskiego Zelenogradska (miasta partnerskiego Bisztynka) Sergiej Wasiliewicz Kułakow. Obaj składali życzenia rolnikom, mieszkańcom i władzom gminy Bisztynek.

Bochen chleba z tegorocznych zbiorów burmistrzowi Markowi Dominiakowi przekazali starostowie tegorocznych dożynek, Stefania Seńczyk i Henryk Waśniewski.

Pani Stefania prowadzi wspólnie z mężem gospodarstwo rolne o pow. 30 ha w Wozławkach ukierunkowane na produkcję zbóż i bydła mlecznego. Henryk Waśniewski wraz z rodziną prowadzi gospodarstwo o pow. ok. 2000 ha, z czego na terenie gminy Bisztynek ok. 600 ha oraz działalność pozarolniczą.

Tradycją dożynek w Bisztynku jest indywidualna prezentacja wieńców dożynkowych wykonanych przez sołectwa i przedsiębiorstwa rolne. W tym roku wieńce oceniało jury pod przewodnictwem dyrektor OKiAL Wioletty Jaskólskiej. W tym konkursie zwyciężył wieniec nr 8, wykonany przez sołectwo Łędławki i to on będzie reprezentował gminę Bisztynek podczas dożynek wojewódzkich w Olsztynku.

W tym roku "swój" wieniec wybierała też publiczność. Konkurs publiczności zorganizowała Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza. Po podliczeniu głosów okazało się, że publiczność za najładniejszy wskazała wieniec nr 7, czyli wieniec z sołectwa Troszkowo.

Rozstrzygnięto także konkursy gminne na estetyczną wieś i najładniejsze posesje. W konkursie pierwszym zwyciężyła Nowa Wieś Reszelska przed Sątopami-Samulewem i Paluzami. W drugim pierwsze miejsce zajęła posesja pani Franciszki Kuczyńskiej z Kolonii Bisztynek przed posesją Moniki i Krzysztofa Małolepszych z Kolonii Bisztynek i Marty Wójcik z Grzędy.

Honorowym medalem "Za zasługi dla rolnictwa" uhonorowany został emerytowany leśniczy leśnictwa Kamieniec Ryszard Żuchowski. Medal wręczył mu burmistrz Marek Dominiak.

Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na koncerty, zabawy i korzystanie z licznych stoisk gastronomicznych, rękodzielniczych, serowarskich, pszczelarskich, sołeckich, które stanęły na placu targowym.

Dodatkową atrakcją dożynek były przeloty turystyczne nad Bisztynkiem. Z tej możliwości skorzystaliśmy a widoki jakie rozciągają się z wysokości lotu awionetki prezentujemy poniżej.


Ze sceny publiczność usłyszała muzykę w wielu gatunkach. Muzykę ludową prezentowały Śparogi i Chłopcy z Nowoszyszek, którzy przypominają publiczności wyjątkowe dźwięki cymbałów strunowych.

Zaśpiewały zespoły Mozaika i Ale Babki. Przed sceną tańczyły grupy tańca Natura Dance. Wystąpił raper z Bartoszyc a następnie młodzieżowy zespół rockowy B&R (Bisztynek&Reszel). Później zaśpiewał zespół N&T i duet dziecięcy z ośrodka kultury.

Własne utwory zagrał i zaśpiewał zespół Po godzinach złożony z muzyków wykonujących zawody strażaka, strażnika miejskiego, strażnika więziennego i były marynarz.

Gwiazdą tegorocznego dożynkowego wieczoru był Bartek Zdanowicz z zespołem. Muzycy rozbawili i roztańczyli publiczność głównie coverami znanych przebojów.

W przerwie ich koncertu zaprezentował się Teatr Ognia działający w ośrodku kultury. W późnych godzin nocnych trwała później dyskoteka.

W czasie dożynek wybrano także Miss Dożynek. Została nią Anna Stefańska z Kokoszewa. Panie startujące w tym konkursie musiały obierać ziemniaki, trafić gumowcem do celu, tańczyć i prezentować się tak jak w "prawdziwych" konkursach piękności.

Był też konkurs Małej Miss, ale tu wyboru nie dokonano a raczej przyznano ten tytuł całej szóstce dziewcząt, które do niego się zgłosiły.

Od zmierzchu na ścianach Centrum Informacji Turystycznej VJ Diablos prezentował sztukę wizualną. Tym razem zainspirowały go ubiegłoroczne dożynki w Bisztynku. Można było więc na ścianie zobaczyć m.in. pracownice OKiAL.

Zobaczcie naszą galerie zdjęć z tegorocznych dożynek.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zenek #2065835 | 83.18.*.* 15 wrz 2016 15:41

  moim zdaniem w tym roku były dożynki super. Dużo zespołów, dużo konkursów z nagrodami i to fajnymi, wiem bo moi znajomi wygrali zestawy dobrych kosmetyków. Kiedyś tego nie było. Gratulacje dla organizatorów za taką formę imprezy!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. x #2065083 | 212.54.*.* 14 wrz 2016 16:18

  przeciez to jest swieto rolnikow a nie /smietanki/aye

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Chłopka #2064066 | 37.248.*.* 13 wrz 2016 00:06

  Szkoda,że na portalu społecznościowym OKiAL bohaterami Dożynek nie są adresaci tego święta czyli Rolnicy,tylko panie z tejże Instytucji.Grunt to dobra reklama wokół siebie przy każdej okazji.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. uczestnik #2063721 | 79.185.*.* 12 wrz 2016 16:25

   skąd wiesz

   odpowiedz na ten komentarz

  2. uczestnik #2063597 | 79.185.*.* 12 wrz 2016 13:46

   część artystyczna pod psem

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5