Wiara i Sprawiedliwość opuściły Bisztynek

2016-06-30 13:50:00(ost. akt: 2016-06-30 14:27:38)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Kolejne barokowe rzeźby z ołtarza głównego kościoła w Bisztynku trafiły dziś do pracowni konserwacji zabytków. Tym razem to alegorie Wiary i Sprawiedliwości. Ich demontaż był okazją do odkrycia nieznanych inskrypcji na tyłach ołtarza.
Dwie rzeźby z ołtarza głównego kościoła św. Macieja Apostoła w Bisztynku trafiły dziś do pracowni konserwacji zabytków Filipa Dulki w Toruniu.

Tym razem zdemontowano alegoryczne rzeźby Wiary i Sprawiedliwości, ozdabiające ołtarz, posadowione na wysokości ok. 6-7 metrów. Aby je zdemontować konieczne było rozstawienie rusztowań i pomoc mieszkańców. Proces demontażu trwał ok. 2 godzin.

Fot. Andrzej Grabowski
Była to okazja do wdrapania się na górną część ołtarza i dokładniejsze przyjrzenie się tabliczce z napisami o jakiej wcześniej pisaliśmy. Okazało się, że deska z napisami to pamiątka po dawnych konserwatorach ołtarza, w tym po stolarzach o nazwisku Kostka.Fot. Andrzej Grabowski
Dodatkowo odkryliśmy dwa, kolejne napisy wykonane od tyłu nastawy ołtarza, od strony rzeźby przedstawiającej Sprawiedliwość. Jeden z nich to po prostu nazwisko "Kostka". Drugi, znacznie wyżej, to podpis jednego z malarzy - J. Königmann'a.

Zdemontowane dziś rzeźby Wiary i Sprawiedliwości wrócą po konserwacji w październiku.

- Nie jestem w stanie określić dokładnej daty wykonania wszystkich niezbędnych prac konserwatorskich - mówił Filip Dulka.

- Obie rzeźby zostaną najpierw wykąpane w odpowiednich preparatach. To potrwa do kilkunastu dni. Zanim będziemy mogli przystąpić do prac, po wyjęciu z kąpieli trzeba będzie poczekać na odparowanie tych preparatów. Potem przystąpimy do dość żmudnych badań i właściwych prac - wyjaśniał Dulka.

Obie rzeźby są w złym stanie. Okazało się, że w przeszłości już dorabiano im to palce u rąk i stóp, to dźwignię szalkowej wagi Sprawiedliwości, czy jedną z szalek.

Konserwator nie chciał przesądzać jaki wygląd będą miały rzeźby po wykonaniu prac. - Na podstawie wcześniejszych prac, przy konserwacji aniołów z ołtarza mogę przypuszczać, że ich szaty będą w całości złote, ale nie mogę tego dziś przesądzić - wyjaśnił.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.plCzytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ? #2019487 | 81.15.*.* 1 lip 2016 11:17

    "Wiara i Sprawiedliwość opuściły Bisztynek"..... Z Górowa obie panie już dawno uciekły i zabrały ze sobą jeszcze swą siostrę "Nadzieję". Pozostała nam już tylko "Miłość".......

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5