W szkole w Sątopach uczyli się ratować i mówili o zdrowiu

2016-04-15 14:55:02 (ost. akt: 2016-04-16 06:47:23)
Ratowniczka medyczna, Agnieszka Romanowska uczyła zasad udzielania pierwszej, przedmedycznej pomocy.

Ratowniczka medyczna, Agnieszka Romanowska uczyła zasad udzielania pierwszej, przedmedycznej pomocy.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

W szkole w Sątopach przeprowadzono dziś warsztaty "Ratujemy i uczymy ratować". Wzięli w nich udział uczniowie, nauczyciele i rodzice a zajęcia prowadzili przedstawiciele służb ratunkowych i porządkowych. Wystąpiła też najstarsza mieszkanka Sątop, 105-letnia Genowefa Spyrka.
Bardzo bogaty program miały dziś (15 kwietnia) warsztaty pod hasłem "Ratujemy i uczymy ratować" przeprowadzone w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sątopach.

Warsztaty zostały zorganizowane z okazji Światowego Dnia Zdrowia. Wzięli w nich udział uczniowie, ich rodzice i nauczyciele a także goście.

Rozpoczęły się od odegrania scen z opowieści 105-letniej mieszkanki Sątop, Genowefy Spyrki, w rolę której znakomicie wcieliła się Olga Leszczenko.

Genowefa Spyrka, mimo wieku tryskała humorem i cieszyła się znakomitym zdrowiem. Odpowiadała jak zdrowie zachować. Czyniła to z charakterystycznym kresowym zaśpiewem.

Film poniżej pokazuje próbkę jej umiejętności. Genowefa Spyrka mówiła, podczas nagrania, o kilku elementach zdrowego stylu życia.


Scenki z życia pani Genowefy mówiły o gimnastyce, myciu rąk i zębów, piciu mleka, witaminach zawartych w owocach i warzywach, nie uleganiu nałogom.

Później przyszedł czas na omówienie zasad bezpiecznego zachowania się w szkole i poza nią. Asp. sztab, Krzysztof Szymczak z posterunku policji w Bisztynku uczył zebranych jak powiadamiać służby ratunkowe o niebezpieczeństwach i zaprezentował film-quiz o bezpieczeństwie na drogach.

Strażak z OSP w Sątopach-Samulewie dh Kacper Rogalski mówił o niebezpieczeństwach i stratach związanych z procederem wypalania traw. Strażacy OSP zorganizowali też praktyczny pokaz gaszenia pożaru a każdy kto chciał mógł zobaczyć wyposażenie wozu strażackiego i użyć węża strażackiego.

Ratowniczka medyczna pracująca w szpitalu w Biskupcu, Agnieszka Romanowska omawiała i pokazywała jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie i rodzice mogli zatem dowiedzieć się jak ułożyć chorego (rannego) w pozycji bocznej ustalonej oraz jak prowadzić czynności resuscytacyjne.

Z możliwości ćwiczenia tych umiejętności na specjalnych fantomach skorzystali też nauczyciele i niżej podpisany.

Dowiedzieliśmy się też jakie czynności podjąć w przypadku oparzenia lub porażenia prądem.

Zebrani w szkolnej sali gimnastycznej mogli też zmierzyć sobie ciśnienie, zadawać pytania i usłyszeć odpowiedzi rozwiewające często mity na temat pierwszej pomocy.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5