W szkole w Sątopach uczyli się ratować i mówili o zdrowiu
2016-04-15 14:55:02(ost. akt: 2016-04-16 06:47:23)
W szkole w Sątopach przeprowadzono dziś warsztaty "Ratujemy i uczymy ratować". Wzięli w nich udział uczniowie, nauczyciele i rodzice a zajęcia prowadzili przedstawiciele służb ratunkowych i porządkowych. Wystąpiła też najstarsza mieszkanka Sątop, 105-letnia Genowefa Spyrka.
Bardzo bogaty program miały dziś (15 kwietnia) warsztaty pod hasłem "Ratujemy i uczymy ratować" przeprowadzone w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sątopach.
Warsztaty zostały zorganizowane z okazji Światowego Dnia Zdrowia. Wzięli w nich udział uczniowie, ich rodzice i nauczyciele a także goście.
Rozpoczęły się od odegrania scen z opowieści 105-letniej mieszkanki Sątop, Genowefy Spyrki, w rolę której znakomicie wcieliła się Olga Leszczenko.
Genowefa Spyrka, mimo wieku tryskała humorem i cieszyła się znakomitym zdrowiem. Odpowiadała jak zdrowie zachować. Czyniła to z charakterystycznym kresowym zaśpiewem.
Film poniżej pokazuje próbkę jej umiejętności. Genowefa Spyrka mówiła, podczas nagrania, o kilku elementach zdrowego stylu życia.
Scenki z życia pani Genowefy mówiły o gimnastyce, myciu rąk i zębów, piciu mleka, witaminach zawartych w owocach i warzywach, nie uleganiu nałogom.
Później przyszedł czas na omówienie zasad bezpiecznego zachowania się w szkole i poza nią. Asp. sztab, Krzysztof Szymczak z posterunku policji w Bisztynku uczył zebranych jak powiadamiać służby ratunkowe o niebezpieczeństwach i zaprezentował film-quiz o bezpieczeństwie na drogach.
Strażak z OSP w Sątopach-Samulewie dh Kacper Rogalski mówił o niebezpieczeństwach i stratach związanych z procederem wypalania traw. Strażacy OSP zorganizowali też praktyczny pokaz gaszenia pożaru a każdy kto chciał mógł zobaczyć wyposażenie wozu strażackiego i użyć węża strażackiego.
Ratowniczka medyczna pracująca w szpitalu w Biskupcu, Agnieszka Romanowska omawiała i pokazywała jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie i rodzice mogli zatem dowiedzieć się jak ułożyć chorego (rannego) w pozycji bocznej ustalonej oraz jak prowadzić czynności resuscytacyjne.
Z możliwości ćwiczenia tych umiejętności na specjalnych fantomach skorzystali też nauczyciele i niżej podpisany.
Dowiedzieliśmy się też jakie czynności podjąć w przypadku oparzenia lub porażenia prądem.
Zebrani w szkolnej sali gimnastycznej mogli też zmierzyć sobie ciśnienie, zadawać pytania i usłyszeć odpowiedzi rozwiewające często mity na temat pierwszej pomocy.
Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
Źródło: Gazeta Olsztyńska
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez