Uczyły się wyrabiania i pieczenia chleba

2015-10-09 07:46:47 (ost. akt: 2015-10-09 07:54:31)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Z uczniami szkoły w Sątopach odwiedziliśmy dom, w którym piecze się chleb. Przekonaliśmy się, własnymi rękoma, że wyrabianie ciasta chlebowego to nie jest lekka praca. Domowy i wyborny chleb piecze Anna Portalska z Unikowa.
Anna Portalska z Unikowa od kilku lat nie kupuje chleba. Piecze go sama a jej chleb pszenno—żytni zdobył już grono stałych odbiorców. Odwiedziliśmy ją wraz z uczniami klasy III szkoły podstawowej w Sątopach. Dzieciaki poznają pracę w mało popularnych zawodach, uczą się tradycyjnych metod przygotowywania żywności (np. kiszenie kapusty), tradycji wsi warmińskiej i historii okolic. Tym razem chciały dowiedzieć się jak się robi chleb.

— Chleb piekę sama, z pomocą męża, bo to ciężka praca, od około 7 lat. Dostałam od znajomego przepis na domowe pieczenie chleba i spróbowałam go zrobić. Udało się, chleb nam zasmakował i tak piekę do dziś — opowiada Anna Portalska. Czy jest taniej niż w sklepie? — Jeśli policzyć tylko cenę mąki, wody i drożdży to tak — odpowiada Portalska. — Jeśli dodać do tego cenę prądu oraz własną pracę, to nie wychodzi to już taniej niż w sklepach, ale mój chleb jest bez żadnych ulepszaczy, robię go na naturalnym zakwasie i na drożdżowym zaczynie.

Podczas pokazowej lekcji wyrabiania i pieczenia chleba dzieci przypatrywały się temu procesowi od początku, czyli od wsypania pierwszej porcji mąki do miski i dodania do niej zakwasu. Brały też udział w tym procesie mieszając, wyrabiając i... bijąc ciasto chlebowe. Własnymi rękoma zrobiły też pyszne bułki.

Więcej o wizycie w domu Anny Portalskiej przeczytacie już za tydzień w "Gońcu Bartoszyckim". Dziś fotoreportaż z tej pokazowej lekcji.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. marta #1832178 | 83.12.*.* 9 paź 2015 12:27

    Przesympatyczna pani od pieczenia chleba. Fajna sprawa dla dzieciaków. :)

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. roma #1832122 | 95.48.*.* 9 paź 2015 10:34

    Świetna sprawa! Wielkie brawa dla nauczycielki, która wychodzi poza szkołę z dziećmi! Bardzo ładne zdjęcia, zwłaszcza to całej grupy!

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5