Nieśmiertelnik kawalerzysty znaleziony w Sątopach
2015-06-11 12:00:00(ost. akt: 2015-06-12 09:19:44)
O pomoc w rozszyfrowaniu napisów wybitych w nieprzełamanym nieśmiertelniku zwróciła się do nas nasza czytelniczka z Sątop. Nieśmiertelnik, najprawdopodobniej niemieckiego Wehrmachtu z okresu II wojny światowej, znaleziono w czasie remontu schodów w jednym z domów. Już wiemy, że to nieśmiertelnik kawalerzysty.
Mieszkanka Sątop zwróciła się do naszej redakcji i czytelników o pomoc w "odcyrfrowaniu" napisów, skrótów na nieśmiertelniku, który znalazła podczas remontu swego domu w Satopach.
- Nieśmiertelnik znalazł mój mąż w czasie remontu schodów. Wyglądało na to, że został celowo schowany. Nie znam się na militariach więc proszę czytelników o pomoc w rozszyfrowaniu napisów jakie wytłoczono na tym nieśmiertelniku - mówi czytelniczka.
Nieśmiertelnik to nazwa używanego w wojsku elementu systemu identyfikacji żołnierzy w razie ich śmierci, bądź ranienia. W opisywanym przypadku jest to kawałek blachy z perforacją ułatwiającą jej przełamanie na dwie części oraz skrótami umożliwiającymi identyfikację jednostki w której żołnierz służył oraz jego samego.
W przypadku śmierci żołnierza nieśmiertelnik był (jest) przełamywany i jedna część zostaje przy pochowanych zwłokach a druga trafia do odpowiednich ewidencji wojskowych.
Znalezienie nieprzełamanego nieśmiertelnika oznacza albo to, że żołnierz przeżył zawieruchę wojenną, albo też oznacza odnalezienie grobu wykonanego pospiesznie, najczęściej przez ludność cywilną a nie odpowiednie służby wojskowe.
Zdarza się, że cały nieśmiertelnik znajdowany jest przy zwłokach żołnierza pochowanego w okopach w których zginął a jego pododdział wycofywał się w pośpiechu. Nieśmiertelniki takie znajdowano np. w Bezławkach w gminie Reszel w czasie prac ekshumacyjnych, gdzie zwłoki poległych pozostały właśnie w okopach a po kilku miesiącach od ofensywy radzieckiej w styczniu 1945 roku rozkładające się już ciała zostały zasypane przez mieszkańców Bezławek.
Jeśli wśród naszych czytelników są znawcy militariów prosimy o zidentyfikowanie skrótów wybitych w metalu nieśmiertelnika. My wiemy jedynie tyle, że skrót Inf. oznacza piechotę - od słowa Infanterie a kolejna litera "R" to zapewne skrót od słowa Regiment.
Piszcie w komentarzach lub na naszym profilu na Facebooku.
Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl
Źródło: Gazeta Olsztyńska
Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez![FB](/i/icons/fb.png)
rbwm #1752786 | 81.190.*.* 12 cze 2015 12:22
A może trzeba to znalezisko zanieść do konserwatora zabytków?
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)
mm #1752268 | 81.190.*.* 11 cze 2015 17:57
jeszcze J.R. - Infanterie-Regiment
Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz
mm #1752266 | 81.190.*.* 11 cze 2015 17:52
Z oznacza "Zentral" Ta blaszka najprawdopodobniej nie miała jeszcze przypisanego własciciela...
Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz
gola #1752096 | 109.241.*.* 11 cze 2015 12:59
Inf. - Infanterie; J.R. - Regiment; pułk piechoty 116
Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)