Dzień Patrona szkoły w Bisztynku

2015-03-20 19:50:35(ost. akt: 2015-03-20 19:49:41)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Z okazji Dnia Patrona zorganizowano w szkole w Bisztynku konkurs dotyczący Warmii. Niektórzy uczniowie mylili co prawda kapitułę z kapitałem, ale w znakomitej większości prawidłowo odpowiedzieli na niełatwe pytania. Odtworzyli też sylwetkę Mikołaja Kopernika i to za pomocą... papieru toaletowego.
Szkoła Podstawowa w Bisztynku nosi imię Ziemi Warmińskiej. To patron bezosobowy, co zupełnie nie przeszkadza w świętowaniu Dnia Patrona.

18 marca uczniowie poznali tradycje i historię Warmii dzięki bogatej wiedzy Rity Kostki. Dwa dni później klasy IV-VI wzięły udział w konkursie wiedzy i umiejętności związanych z Warmia i samym Bisztynkiem.

Poszczególne klasy miały za zadanie odtworzyć wygląd Mikołaja Kopernika znany z pomników lub obrazów. Nie było to łatwe, bo do dyspozycji mieli wyłącznie taśmę klejącą, papier i papier toaletowy oraz dwoje wytypowanych uczniów. Jedna z klas udowadniała, że Mikołaj Kopernik kobietą był. Druga w szaty kanonia stroiła chłopaka o nieco dłuższych włosach i ten wizerunek przypadł bardziej do gustu komisji konkursowej.

Inne zadania to choćby zaprojektowanie rebusów do słów: "O Warmio moja miła", "Skąd nasz ród". Kreatywność w budowaniu rebusów była ogromna. Nam najbardziej spodobał się rebus ze stojącymi w szeregu żołnierzami, czyli armią.

Uczniowie mieli też za zadanie ułożyć hasło promujące Bisztynek, wykonać projekt słodyczy nawiązujący do miasteczka oraz ułożyć wiersz promujący Warmię. Po konkursach natury artystycznej przyszedł czas na testy teoretyczne. Tu uczniowie musieli rozpoznać zabytki Olsztyna, Biskupca, czy Lidzbarka Warmińskiego, herby miasteczek warmińskich, odpowiedzieć do czego służyły krosna i kołowrotek, czym była łosiera i kiermas.

Jedna z uczennic o imieniu Julia pomyliła, co prawda "kapitułę" z "kapitałem", nazywając olsztyński zamek "zamkiem kapitału warmińskiego" a inni Wysoką Bramę w Lidzbarku Warmińskim nazwali po prostu kamienicą, ale na znakomitą większość pytań uczniowie odpowiedzieli prawidłowo.

Wyniki testu i konkursu artystycznego zostaną ogłoszone za kilka dni podczas szkolnego apelu.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5