Pancerne tabernakulum z 1971 roku

2015-03-14 09:28:14(ost. akt: 2015-03-14 19:37:30)
Napis wykonany w świeżym betonie w dniu mocowania w ołtarzu kościoła w Bisztynku  pancernego tabernakulum.

Napis wykonany w świeżym betonie w dniu mocowania w ołtarzu kościoła w Bisztynku pancernego tabernakulum.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Rokokowa nadstawa na tabernakulum wróciła do kościoła w Bisztynku po konserwacji. Do pracowni Filipa Dulki w Toruniu pojechała natomiast XVIII wieczna obudowa tabernakulum. Wróci za około 2 miesiące. Przy okazji demontażu tego elementu ołtarza odkryliśmy kolejną tajemnicę kościoła w Bisztynku, czyli dokładną datę montażu pancernego tabernakulum.
Czytaj e-wydanie
Gdy do kościoła w Bisztynku, po zabiegach konserwacyjnych wróciły anioły z ołtarza głównego o czym pisaliśmy 4 grudnia 2014 r. wspomnieliśmy o oddaniu do konserwacji nadstawy na tabernakulum. Rokokowa nadstawa wróciła do kościoła 12 marca 2015 r. .

Filip Dulka prowadzący prace konserwatorskie wraz ze współpracownicą zgodnie mówili, że proces konserwacji był trudny z uwagi na zniszczenia obiektu, ale także na potężną ilość drobnych detali z jakich nadstawa się składa. Przebieg prac konserwatorskich dokumentują zdjęcia wykonane w pracowni.

Konserwatorzy nie zdecydowali się na wymianę lustra nadstawy, choć już na miejscu, w kościele w Bisztynku okazało się, że chyba będzie to konieczne. Oświetlenie kościoła sprawia, że bardzo uwidaczniają się wady starego, prawdopodobnie XIX-wiecznego lustra. Decyzja w tej sprawie zapadnie już wkrótce.

Nadstawa nie została umieszczona na barokowej obudowie tabernakulum, bo z kolei ta obudowa trafiła do pracowni konserwacji zabytków Filipa Duliki. XVIII-wieczna ozdobna obudowa tabernakulum kryła wewnątrz właściwe tabernakulum, czyli miejsce w którym przechowuje się Najświętszy Sakrament. To pancerny sejf solidnie przymocowany do mensy kamienno-cementowego ołtarza. Demontaż obudowy tabernakulum i samego sejfu nie był łatwy.

Po zdemontowaniu okazało się, że tuż za nim, wykonawca tego sejfu, kzłożył swój podpis dokumentujący też datę montażu szafki pancernej na ołtarzu. Napis wykonano w świeżym betonie.

Okazało się, że tabernakulum zostało zamontowane 2 października 1971 roku. Nazwisko wykonawcy nie jest wyryte zbyt wyraźnie. Wydaje się, że napisano tam "Pozorski", ale dokładniej to sprawdzimy przy okazji montażu odnowionej obudowy tabernakulum a to nastąpi nie wcześniej niż za 2 miesiące.Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaŹródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ja #1689757 | 217.99.*.* 14 mar 2015 18:54

    podpis:ks Stanisław Pozorski.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5