Kwitnące lipy są prawdziwym rajem dla pszczół

2023-11-21 14:11:30(ost. akt: 2023-11-21 14:21:18)
Kwitnące lipy to prawdziwy raj dla pszczół

Kwitnące lipy to prawdziwy raj dla pszczół

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

W Czachówkach i Łąkorku (gmina Biskupiec) posadzono drzewa miododajne „w trosce o owady zapylające”. Pieniądze na akcję lipowych nasadzeń pochodziły z dotacji wojewódzkiej.
Już na początku października tego roku, Arkadiusz Dobek, wójt gminy Biskupiec, podpisał umowę z Województwem Warmińsko-Mazurskim reprezentowanym przez Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego w osobach Pani Sylwii Jaskulskiej i Pana Marka Kuchcińskiego
Przedmiotem umowy było udzielenie gminie przez województwo dotacji celowej, ze środków budżetu wojewódzkiego, na dofinansowanie zadania pn. Sadzenie drzew i krzewów miododajnych, jako sposób na ochronę bioróżnorodności w województwie warmińsko-mazurskim „w trosce o owady zapylające”. W rezultacie kwota dotacji wyniosła 6 tysięcy złotych. Z informacji Krzysztofa Gąsiorowskiego z Urzędu Gminy w Biskupcu wiemy, że posadzono 40 sztuk lipy drobnolistnej w miejscowościach Czachówki i Łąkorek.
Tu warto podkreślić, że lipa drobnolistna jest jedną z najważniejszych roślin miododajnych w naszym kraju. Kiedy korona drzewa pokryta jest kwiatem, wytwarza wyjątkowo duże ilości nektaru, co jest rajem dla pszczół. Właściciele pasiek w pobliżu drzew lipowych mogą liczyć na udane miodobrania.
Nasadzenia, wykonane przez gminę Biskupiec zostały wykonane w połowie listopada tego roku. ul

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5