Odkrywają ewangelicką przeszłość nekropolii w Biskupcu

2022-09-02 12:00:30(ost. akt: 2022-09-02 12:06:31)
Prace na cmentarzu ewangelickim w Biskupcu

Prace na cmentarzu ewangelickim w Biskupcu

Autor zdjęcia: Nadesłane

Przez sześć dni wolontariusze pochodzący z gminy Biskupiec, a także z różnych miast Polski, pracowali na terenie cmentarza ewangelickiego w Biskupcu. Były to roboty porządkowe i dokumentacyjne.
Inicjatywa prac na biskupieckim cmentarzu wyszła ze Stowarzyszenia Dla Ostrowitego i Okolic „Iskra Wzajemności”, które realizuje kolejny projekt dofinansowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach programu Wspólnie Dla Dziedzictwa. Tym razem zadanie obejmuje prace porządkowe i dokumentacyjne na cmentarzu ewangelickim w Biskupcu.
Cmentarz mieści się przy ulicy Lipowej, przy wyjeździe z Biskupca w kierunku Kisielic. Od wielu lat cmentarz był zaniedbany, zaśmiecony i porośnięty wysokimi chwastami. W ramach pierwszego etapu projektu, około 15 wolontariuszy, uprzątnęło teren cmentarza odsłaniając wiele niewidocznych wcześniej nagrobków i mogił. Niestety organizatorzy przedsięwzięcia nie dysponują żadnymi zdjęciami cmentarza sprzed dewastacji, która nastąpiła w latach 70 -tych. Stąd apel do Czytelników, gdyby ktoś takimi fotografiami dysponował, prosimy o kontakt z Ewą Adamczak, szefową BOK w Biskupcu. — Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, którzy wzięli udział w pracach porządkowych. Prace były naprawdę trudne z powodu wszechobecnego bluszczu i wysokich pokrzyw. Musimy się pochwalić tym, że mieliśmy wolontariuszy dosłownie z całej Polski, z Katowic, Krakowa, Torunia no i oczywiście z terenu naszej gminy. Przypomnę, że razem z wolontariuszami przez sześć dni pracowaliśmy na terenie cmentarza. Po usunięciu gałęzi i chwastów zabraliśmy się za oczyszczanie pozostałości nagrobków i odczytywanie zachowanych zapisów. Z danych odczytanych w tym roku i z wcześniej uporządkowanego cmentarza w Piotrowicach utworzymy bazę, która z pewnością przyda się poszukiwaczom przodków. Baza będzie umieszczona na stronie Gminy Biskupiec — powiedziała Ewa Adamczak, koordynatorka projektu.
Teraz cmentarz doczeka się profesjonalnej inwentaryzacji wykonanej przez Michała Wiśniewskiego ze Stowarzyszenia Lapidaria w Toruniu. Naliczył on 276 nagrobków i mogił, co świadczy o staranności wykonanych prac, ponieważ karta ewidencyjna cmentarza mówi tylko o osiemdziesięciu nagrobkach. Obecnie trwają prace nad opracowaniem opisowym inwentaryzacji i nad przygotowaniem publikacji o historii parafii ewangelickiej w Biskupcu i jej cmentarza. — Dla wszystkich uczestników zadania jest to bezpośrednie i fascynujące spotkanie z historią — dodaje Ewa Adamczak. ul

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5