Żniwne świętowanie w Biskupcu

2022-08-29 20:16:28(ost. akt: 2022-08-29 20:20:47)
Uroczystości dożynkowe zapoczątkowano w kościele

Uroczystości dożynkowe zapoczątkowano w kościele

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Kilka tysięcy widzów gościło na Dożynkach Gminy Biskupiec, które zorganizowano w miejscowym amfiteatrze. W minioną sobotę było tradycyjnie i rozrywkowo, a zabawa trwała do późnych godzin nocnych.
Dożynkowe świętowanie w Biskupcu rozpoczęło się w kościele parafialnym, gdzie odprawiona została koncelebrowana, dziękczynna msza święta. Tam przekazano tradycyjny chleb na ręce Arkadiusza Dobka, wójta gminy. Tej tradycji dopełnili starostowie dożynkowi — Joanna Wojciechowska i Wojciech Wydorski.
Po części religijnej orszak dożynkowy, prowadzony przez kolumnę ciągników, przeszedł do amfiteatru, gdzie rozpoczęła się uroczystość oficjalna.
Honory starostów dożynkowych w tym roku pełnili Joanna Wojciechowska i Wojciech Wydorski. Pani Joanna prowadzi wraz z mężem Zbigniewem zmodernizowane gospodarstwo rolne w Wielkiej Tymawie o powierzchni 27 hektarów, które specjalizuje się w produkcji roślinną i zwierzęcą. Natomiast starosta — Wojciech Wydorski, wraz z żoną Marleną, posiada nowoczesne gospodarstwo rolne w Biskupcu o powierzchni 71 hektarów, nastawione na produkcję zwierzęcą i roślinną. Starostowie dożynkowi otrzymali wiele podziękowań i pamiątek z racji pełnionych honorów.
Tradycją każdych dożynek jest nagradzanie wyróżniających się gospodarzy. Tak było również w Biskupcu. Odznaki Zasłużeni dla Rolnictwa wręczono Marcinowi Ciołak z Piotrowic, Marioli Hejka z Bielic, Jarosławowi Jeziorskiemu ze Szwarcenowa, Kindze Kendziorskiej z Biskupca, Grzegorzowi Milewskiemu z Babalic i Andrzejowi Wiśniewskiemu z Lipinek.
Grupa producentów została wyróżniona za wzorowe prowadzenie gospodarstwa. Byli to: Anna i Karol Grudzień z Wielkiej Tymawy, Monika i Grzegorz Jabłońscy z Łąkorza, Piotr Modrzewski z Rywałdzika, Aleksandra i Jarosław Trzcińscy z Lipinek, Joanna i Zbigniew Wojciechowscy z Wielkiej Tymawy oraz Marlena i Wojciech Wydorscy z Biskupca.

Sporo emocji przyniósł konkurs wieńców dożynkowych. Poszczególne sołectwa przygotowały 11 wieńców. Po podliczeniu punktów przyznanych przez członków komisji, okazało się, że najbardziej oryginalną koronę żniwną wykonało sołectwo Wonna. Drugą lokatę przyznano sołectwu z Piotrowic, a trzeci był wieniec ze Słupnicy. Zdobiące Biskupiec, słomiane akcenty, też oceniono. Tu pierwsze miejsce przypadło sołectwu Biskupiec, drugie otrzymała Wonna, a trzecie Piotrowice.
Część rozrywkową dożynek rozpoczął znany lokalny zespół CI-HO. Następnie scenę opanowały grupy After Party, Łobuzy i na koncertowy koniec wystąpiły dziewczyny Maraquja Show. Potem były fajerwerki z zabawa pod chmurką.
Stanisław R. Ulatowski

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5