Powiatowa strażacka gala w Biskupcu Pomorskim

2022-05-04 21:11:23(ost. akt: 2022-05-04 21:22:13)
Wręczanie medali na apelu z okazji Powiatowego Dnia strażaka

Wręczanie medali na apelu z okazji Powiatowego Dnia strażaka

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Tegoroczny Dzień Strażaka, druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych i funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, świętowali w Biskupcu.
Powiatowy Dzień Strażaka zorganizowano po rocznej przerwie. Do Biskupca zaproszono delegacje z poszczególnych OSP z terenu powiatu nowomiejskiego i strażaków zawodowych z PSP w Nowym Mieście. Nie zawiedli druhów znamienici goście — przedstawiciele parlamentu RP, szefowie samorządów lokalnych oraz instytucji i urzędów.
Jak każe tradycja, uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele. Po części religijnej wszyscy, prowadzeni przez orkiestrę młodzieżową CUS w Kurzętniku, kolumną marszową przemieścili się na tereny przy ośrodku kultury. Po przywitaniu uczestników apelu przez dh. Andrzeja Ochlaka, prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP, rozpoczęto wręczanie wyróżnień i medali. Złotym Znakiem Związku, najwyższym odznaczeniem wręczanym strażakom ochotnikom, uhonorowani zostali ks. kan. Bernard Zakrzewski, diecezjalny kapelan strażaków i jednocześnie proboszcz z Brzozia Lubawskiego oraz dh Janusz Łupaczewski, komendant gminny ZOSP RP w gminie Nowe Miasto. Medale Honorowe im. Bolesława Chomicza przyznano druhom Krzysztofowi Kamińskiemu i Edmundowi Kołpackiemu. Natomiast Medale za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymało sześć osób. Złote nadano druhom Janowi Manista i Karolowi Piekło, srebrne Akadiuszowi Dobkowi oraz Mateuszowi Jaguszewskiemu oraz brązowe Arkadiuszowi Trederowi i Krzysztofowi Niedbalskiemu. Za szczególne zasługi na rzecz ZOSP RP zostali wyróżnieni — st. kpt. w stanie spoczynku Mirosław Ochlak i dh Jan Dembowski.
Podczas uroczystego apelu był moment szczególny dla jednostek OSP, które zajęły czołowe miejsca w plebiscycie „Gazety Olsztyńskiej” i „Gazety Nowomiejskiej” na Najpopularniejszą Jednostkę OSP w Regionie Warmińsko – Mazurskim i Powiecie Nowomiejskim.
Przypomnijmy, że tytuł najpopularniejszej jednostki OSP w Regionie Warmińsko – Mazurskim, głosami Czytelników, zdobyła jednostka z Jamielnika. Na drugim miejscu znalazła się OSP ze Zwiniarza. Identyczną klasyfikację obu jednostek odnotowano w głosowaniu w powiecie nowomiejskim. Trzecie miejsce w klasyfikacji powiatowej przypadło strażakom z Gryźlin, a czwarte jednostce z Kurzętnika. Na piątym miejscu w powiecie znaleźli się druhowie z Nielbarka. Gratulujemy!

Po uroczystości strażacy i goście spotkali się przy wspólnym stole pod dachem ośrodka kultury.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5