Ważny trakt komunikacyjny odnawia powiat nowomiejski wraz z partnerem – gminą Biskupiec

2022-02-10 12:13:14(ost. akt: 2022-02-10 12:59:12)
Fragment odnawianej drogi w Wonnie

Fragment odnawianej drogi w Wonnie

Autor zdjęcia: Archiwum "GN"

Trwają prace przy przebudowie drogi powiatowej Nr 1299N granica województwa (Brodnica) – Krotoszyny – Szwarcenowo – droga powiatowa Nr 1333N na odcinku Krotoszyny - Wonna i drogi powiatowej Nr 1313N Iława – Karaś – dr. Nr 1299N (Wonna).
Inwestycja dofinansowana jest w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Środki finansowe przeznaczone na realizację zadania to prawie 9 milionów złotych. Tu warto zaznaczyć, że inwestycja prowadzona jest we współpracy z Gminą Biskupiec. Zakładany termin zakończenia robót to maj 2022 roku. Prace obejmują przebudowę ciągu komunikacyjnego od Krotoszyn przez Szwarcenowo, Wonnę do Szeplerzyzny (granica z powiatem iławskim). Łącznie roboty prowadzone są na odcinku 11,145 km. W ramach zadania zostanie wzmocniona konstrukcja drogi. Jezdnia poza obszarem zabudowanym zostanie poszerzona do 6 metrów, a w obszarach zabudowanych wynosić będzie 5,5 metra. Wzdłuż drogi wykonane zostaną pobocza gruntowe o szerokości 1 metra, a w miejscach najbardziej narażonych krawędź jezdni zostanie wzmocniona opornikiem i umocniona tłuczniem. Oczyszczone i odnowione będą przydrożne rowy. Udrożniona zostanie także istniejąca kanalizacja deszczowa. W Wonnie powstanie nowy chodnik, a istniejący chodnik w Szwarcenowie zostanie przebudowany tak, aby dostosować go do przebudowywanej jezdni. Dodatkowo wszystkie znaki pionowe wymienione będą na odblaskowe. Na skrzyżowaniach wykonane zostanie oznakowanie poziome. W celu spowolnienia ruchu na wjeździe do miejscowości powstaną wyspy dzielące wraz z odgięciem toru jazdy.
Z odnowionej drogi cieszą się nie tylko kierowcy, ale również rowerzyści z powiatów nowomiejskiego i iławskiego, którzy rekreacyjnie korzystają z tej malowniczej trasy.
ul

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5