Rotmistrz Pilecki patronem Jednostki Strzeleckiej 1030 w Bielicach

2021-10-19 23:54:55 (ost. akt: 2021-10-20 00:05:38)
Uczestnicy uroczystości w Bielicach

Uczestnicy uroczystości w Bielicach

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Jednostka Strzelecka 1030 z Bielic nosi teraz imię Rotmistrza Witolda Pileckiego. Inicjatywę z zadowoleniem poparła rodzina rotmistrza.
Wniosek o nadanie imienia wystosował do Komendy Głównej Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie, wystosował st sierż. ZS Robert Wasiak. Wiadomość dotycząca woli wnioskodawcy o nadaniu patrona jednostce trafiła do rodziny rotmistrza Witolda Pileckiego, która przyznała, że nie ma najmniejszych wątpliwości, że przyjęcie imienia Witolda Pileckiego przez jednostkę jest jak najbardziej w porządku.
Uroczystość nadania imienia odbyła się na hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego Służb Mundurowych z udziałem wielu gości.
Głównym bohaterem była jednak Jednostka Strzelecka z Bielic, która z dniem 18 października 2021 roku ma swojego patrona. O poziomie ich wyszkolenia świadczył pokaz musztry, który nagrodzony został przez gości oklaskami.

PATRON JEDNOSTKI
Witold Pilecki urodził się na Kresach Wschodnich. W szeregach wojska Polskiego brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Po jego upadku trafił do niemieckiej niewoli. Po II wojnie znalazł się we Włoszech i został oficerem w armii W. Andersa. W 1945 roku wrócił do Polski i rozpoczął działalność w antykomunistycznym podziemiu. W maju 1945 roku aresztowany przez bezpiekę i poddany brutalnemu śledztwu. Został oskarżony o szpiegostwo i skazany na karę śmierci. Rozstrzelany 25 maja 1948 roku.
Stanisław R. Ulatowski

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5